Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изложба показва Ямболския цепелин, прелетял 6800 км

Автор и куратор на експозицията е италианецът проф. Масимилиано Пинучи

Снимка: Община Ямбол

Мултимедийна фотографска изложба "Светът на дирижаблите: когато Ямбол беше част от него" се открива тази вечер в  Регионален исторически музей в Ямбол. Експозицията е от важно значение за жителите на града, тъй като припомня времето, когато от тук цепелин L59 извършва своя епичен полет до Судан през 1917 година.  

Изложбата, която тази вечер ще поведе посетителите в света на дирижаблите, е показана за първи път в италианския град Триест през 2018 г. В първоначалния си вариант разказва за епохата на небесните гиганти, които през втората половина на XIX век, превръщат в реалност мечтата на хората да пътуват сред облаците и да прелитат над океани и неизследвани територии.

Оригинални широкоформатни рисунки и фотографски изображения проследяват еволюцията в развитието на. Чрез видео и аудио материали са представени и завладяващи лични истории, разказва Елена Иночети, част от екипа, който представя експозицията в Ямбол. 

Автор и куратор на изложбата  проф. Масимилиано Пинучи. Той e дизайнер, любител-пилот и експериментатор. Участва в творческото ръководство на различни изследователски проекти, сътрудничи на Генералния щаб на Военновъздушните сили на Италия.  Акцент за ямболските граждани в  изложбата е разказът за местната следа в света на дирижаблите. 
Как Ямбол намира своето място в историята на въздушните гиганти?

В началото на ХХ век през 1915 година, по време на Първата световна война, Германия изгражда, на 9 км от Ямбол  летище с хангар за цепелини. Освен хангар – дълъг 240 метра, широк 70 и висок над 50 метра, инфраструктурата включва водородна, електро, радио и метеорологична станция, както и ремонтна работилница, жилища за 400 души и дори офицерско казино.

Според запазените документи тук в продължение на няколко години са били позиционирани три цепелина, като най- впечатляваща е историята на цепелин  L59 и неговото епично пътуване през 1917 г. Наричан от местните по това време "Ямболският цепелин" става известен с рекорда за най-продължителен полет без кацане, а именно  6800 км.

Въздушният кораб е с впечатляващи размери-неговата дължина е забележете 260 метра, диаметърът на тялото около 25 метра, можел е да натовари 52 тона и е имал 5 бензинови двигателя, скоростта, която е достигал е 103 км/ч. А, ето подробности и за най- продължителния полет, осъществен от ямболския цепелин. 

Той излита за Африка на 21 ноември 1917 година с тайната мисия да достави боеприпаси, оборудване и медикаменти на германски военни части. 

На 23 ноември, когато цепелинът се намира в Судан, в близост до Хартум екипажът получава заповед да не се приземява и да се върне обратно в Ямбол. На 25 ноември дирижабълът каца в Ямбол, като междувременно е бил във въздуха в продължение на 95 часа и 5 минути или почти 4 денонощия.

Проф. Пинучи разкрива част от процеса, съпътстващ създаването на изложбата. Тази вечер ще бъде представена и книгата на проф. Пинучи  - "Airship- Designed for greatness".

Подробности чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Христо Пимпирев

Представят филм за Антарктида и проф. Пимпирев

Две кинопрожекции ще има днес в НХК. От 17 часа е началото на филма „Отвъд предела“, посветен на проф. Христо Пимпирев, а в 19.00 часа филмът на Паола Кортелези – „Все още има утре“. Част от екипа на известния български учен и полярен изследовател ще е в Бургас, за да  представи документалната лента. „Отвъд предела“ разказва житейския и професионален път..

публикувано на 24.11.24 в 08:23
Недялко Йорданов

Съветници гласуват да дадат ли 20 000 лева за 85-годишнината на Недялко Йорданов

Общинският съвет в Бургас ще гласува предоставянето на парична награда от 20 000 лева на бургаския поет, драматург и композитор Недялко Йорданов. Предложението е на кмета Димитър Николов и е по повод предстоящия 85-годишен юбилей на твореца.  На 18 януари 2025 година Недялко Йорданов ще отбележи своя 85-годишен юбилей. Приносът му за развитието и..

публикувано на 23.11.24 в 14:10

Вердиевият шедьовър „Трубадур“ ще бъде представен на бургаска сцена

На сцената на Държавната опера в Бургас тази вечер ще бъде поставен Вердиевият шедьовър "Трубадур".  Драматичният сюжет ще вдъхне живот на тъжната история на трубадура Манрико. Една приказка за любов, грях и изкупление, която носи послания отвъд времето.  Зад пулта застава диригентът Иван Кожухаров, а режисурата, сценографията и костюмите са дело..

публикувано на 23.11.24 в 12:00

Тромпетистът Георги Грозев ще свири на Сливенска сцена тази вечер

Симфоничен оркестър Сливен ще представи последният си концерт за годината от цикъла "Млада Европа” тази вечер от 18.30 часа в зала „Сливен“.  Гостува младият тромпетист Георги Грозев, диригент – Симон Павлов.  Тромпетистът Георги Грозев все още е студент в Белгия, но вече е минал през сцените на три континента.  Младият музикант гостува по покана на..

публикувано на 22.11.24 в 16:31

Димитър Маринов: Бургас е първото място, в което представям книгите си, дължа това на града и прекрасните му хора

Известният актьор Димитър Маринов, който е първият българин носител на “Оскар”, гостува в Бургас.  Популярният в Холивуд актьор провежда Мастър клас с бургаски ученици и студенти, изкушени от киното и театъра. Събитието е инициирано от Община Бургас и включва представяне на пътеводителите по актьорска подготовка, чиито автор е Маринов. Книгите носят..

публикувано на 22.11.24 в 13:16

Никулден на "Ченгене скеле" - базар, рибен курбан и специални гости

И тази година празникът на Бургас - Никулден ще бъде отбелязан с атрактивна програма в културно-туристическия комплекс " Ченгене скеле" .  Празничен концерт, традиционни ритуали и рибен курбан за Никулден в Бургас Специално за празника на 6 декември от 11 ч. ще има курс по море до „Ченгене скеле“ с кораба „Бургус“. Отплаването ще е от..

публикувано на 22.11.24 в 13:03

В Обзор започва изграждането на Археологически музей

В Обзор ще има археологически музей.  Сградата ще бъде двуетажна и ще разполага с две експозиционни зали, хранилище и работни  помещения, съобщиха от община Несебър. Строителството на музея е по проект. Обзор е едно от най-древните селища у нас и там ежегодно се извършват проучвания. Броят на ценните предмети, с датировка от..

публикувано на 22.11.24 в 12:29