Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

По-активна кампания в Турция, но избирателите там са разочаровани от разрива в ДПС

Снимка: Ани Петрова

Ще бъдат ли припознати изселниците ни в Турция от всички партии и ще ги възприеме ли българското общество като хора, които могат да играят роля за положителната връзка между страната ни и турската държава? Това са големите въпроси, на които сънародниците ни в Турция настояват да получат отговори. Изразяват също разочарование от Ахмед Доган за неизпълнени обещания десетилетия наред, както и критики към Делян Пеевски, чието поведение смятат за неетично.
Този път се наблюдава по-активна кампания в Турция на българските политически партии, разказа генералният ни консул в Истанбул Васил Вълчев.
Кенан Йозгюр от Измир, който е по-младото поколение изселници, каза, че изселниците ни имат чувството, че са втора ръка граждани, а всъщност искат да могат активно да участват в политическия живот на страната ни.
Случилото се с ДПС беше обект на критики, притеснение и разочарование. В Бурса председателят на изселническата организация „Балгьоч“ професор Емин Балкан разкритикува поведението на лидера на ДПС – Ново начало Делян Пеевски.
“Той ползва емблемата на партията, използва българското правосъдие, за раздели партията на две и тя да продължи по неговите закони. Ако искаш да организираш, направи нещо ново. Това не е етично“.
В Одрин реакциите за разделението на ДПС също не бяха положителни. 
Всички хора, с които екипът ни разговаря в Одрин, Истанбул, Бурса, Измир подчертаха, че няма купуване на гласове в Турция. Някои обаче добавиха, че им е известно, че това се практикува в България и конкретно за този вот в ромските квартали на някои градове.
Младите хора, които гласуват, са рядкост, но тези, които го правят, имат ясно изразена гражданска позиция. 20-годишната Зейхан, която пусна своя вот в истанбулския квартал „Авджълар“ обясни защо смята правото си да гласува за ключово:
„Важно е заради бъдещето на България и на другите държави. Окуражаваме гласуването от всички хора. Те би трябвало да гласуват за нашето бъдеще“.
Служителите в дипломатическите ни мисии наблюдават постепенно, но трайно нарастване на интереса към България от младите двойни граждани, дори те да не говорят български, обясни генералният консул в Истанбул Васил Вълчев. Въпросът и след тези избори остава дали техният потенциал ще бъде използван.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Приеха бюджета на община Сливен

Бюджет 2025 на Община Сливен бе приет от местния парламент с 24 гласа „за“, 4 „против“ и 12 „въздържал се“. Според кметът Стефан Радев бюджетът е рекорден и той ще реши редица въпроси, макар и да е закъснял. От опозицията обявиха, че този бюджет не е добре балансиран и малките населени места и техните проблеми ще останат нерешени.  Като политическо..

обновено на 15.05.25 в 16:50
Росен Желязков

Премиерът и вицепремиерите отчитат изпълнението на управленската програма

Премиерът Росен Желязков и тримата вицепремиери - Томислав Дончев, Атанас Зафиров и Гроздан Караджов, ще отчетат изпълнението на управленската програма на кабинета до момента. Докладът за състоянието на администрацията през миналата 2024 година ще приеме кабинетът.  Данните сочат, че близо 99 хиляди са заетите в администрацията на..

публикувано на 14.05.25 в 08:45

Временната комисия за пътната безопасност прие да бъде предвидена лихва върху глобите

Наказателна лихва да тече върху неплатените глоби за пътни нарушение. Около това мнение се обединиха депутатите от Временната комисия относно проблемите с безопасността по пътищата. Народните представители приеха и предложението на Министерството на правосъдието горната граница за употреба на алкохол при млади и професионални шофьори да стане 0,2..

обновено на 13.05.25 в 21:31

Президентът: Новото мнозинство погази Конституцията и законите, употребявайки председателя на НС

Парламентарното мнозинство крачи към еврозоната, но отдалечава България от Европа на демокрацията и законността, заявява президентът Румен Радев позиция във връзка с разпореждането на председателя на парламента Наталия Киселова, с което тя отказва да внесе за разглеждане в Народното събрание предложението на държавния глава за произвеждане на национален..

публикувано на 13.05.25 в 19:00

Адв. Момчилов: Дали предложението за провеждане на референдум за еврото е противоконституционно или не, може да реши само Конституционният съд

Дали предложението на президента за провеждане на референдум за еврото е противоконституционно или не, може да реши само Конституционния съд. Това заяви за БНР Бургас юристът Момчил Момчилов. Изненадан съм как всички коментиращи след 9 май определиха искането за противоконституционно, уточни той: "Все още в нашата държава действа Конституцията,..

обновено на 13.05.25 в 17:55

Президентът внесе предложението за референдум за еврозоната в НС

На основание чл. 10, ал. 1, т. 2 от Закона за пряко участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление президентът Румен Радев предложи на 51-ото Народно събрание да се произведе национален референдум с въпрос: "Съгласни ли сте България да въведе единната европейска валута "евро" през 2026 г.?".  Предложението и мотивите към него, които..

публикувано на 12.05.25 в 16:09

Президентът внася днес в НС предложението за референдум за приемането на еврото догодина

Предложението на държавният глава Румен Радев да се проведе национален референдум с въпрос : "Съгласни ли сте България да приеме единната европейска валута "евро" през 2026 г.", ще бъде внесено днес в Народното събрание. Очаква се след обсъждане във водещите парламентарни комисии, депутатите да се произнесат в пленарната зала  за това дали да се проведе..

публикувано на 12.05.25 в 07:30