Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изселническите организации са допринесли за добрия резултат на АПС в Турция

Рафет Улутюрк
Снимка: Мария Петрова

Изселническите организации, както и турската Републиканска народна партия са допринесли за добрия изборен резултат на Алианса за права и свободи на Ахмед Доган в Турция. Това заявиха за БНР представители на българските изселници там. Коалицията взе близо 65 на сто от подадените над 48 хиляди гласа на изборите за Народно събрание в южната ни съседка.

Рафет Улутюрк от организацията "Бултюрк" обяснява по-високата избирателна активност както с активната работа на изселническите дружества, така и с намесата на турската Републиканска народна партия (CHP).

"Нашите организации бяха на терена. Няма да вземат пари или нещо от този род, както се мисли в България."

Алиансът за права и свободи беше с 1:0 по-напред в началото на изборите, получи подкрепа от изселническите организации, отбелязва Кенан Йозгюр, който беше член на избирателна комисия в Измир.

Самият лидер на Републиканската народна партия Йозгюр Йозел е подкрепил Алианса за права и свободи, добави Кенан Йозгюр.

Рафет Улутюрк допълва, че сътрудничеството между Доган и тази турска политическа формация продължава от много години, но сега подкрепата е била особено голяма.

Кметът на Бурса Мустафа Бозбей, който пусна клип в "Инстаграм“ с призив да се гласува с номер 13 в бюлетината, който е на Алианса за права и свободи, също е от Републиканската народна партия.

Според Улутюрк обаче хората в Турция не са наясно що за човек е Ахмед Доган, който по думите му "за 34 години не е направил нищо".

"Не обясняваме на хората. Затова Ахмед Доган печели."

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Бивш общински съветник оглави Дезинфекционната станция в Бургас

От днес Дезинфекционна станция Бургас е с нов управител. След конкурс поста поема Бойчо Георгиев.   Бившият общински съветник от ГЕРБ и ексдиректор на екоинспекцията в града застава начело на общинското дружество за срок от три години, реши местният парламент.   Част от опозицията не подкрепи кандидатурата му заради допуснати, според тях,..

публикувано на 02.08.25 в 17:10

Атанас Зафиров: Илияна Йотова е възможна кандидатура на БСП за президент

Сегашният вицепрезидент Илияна Йотова е възможна кандидатура на БСП за следващите избори за държавен глава. Това обяви председателят на партията и вицепремиер Атанас Зафиров, цитиран от БНТ, на събора в Бузлуджа.  БСП провежда традиционния си събор на Бузлуджа Според Зафиров е рано да се говори за имена за вота догодина, но Йотова може да бъде..

публикувано на 02.08.25 в 11:20

Депутатите отхвърлиха ветото на президента, връщат лимитите в болниците

С гласовете на ГЕРБ-СДС, "ДПС-Ново начало", БСП, ИТН и независимите депутати, напуснали групата на АПС, ветото на президента върху Закона за здравното осигуряване беше преодоляно. За повторното му приемане гласуваха 124 народни представители, 85 бяха против, трима се въздържаха. Д-р Николай Болтаджиев: Лимитите ограничават избора и достъпа на..

публикувано на 31.07.25 в 13:31

Рокади в ОС Бургас, ГЕРБ оглави още три комисии /ОБНОВЕНА/

Председателите на три от постоянните комисии към Общинския съвет в Бургас бяха сменени, като на тяхно място застанаха техни колеги от ГЕРБ. Рокадите в средата на мандата предизвикаха дебат сред съветниците на днешното заседание. Промяната засяга комисиите по бюджет и финанси, по образование и по култура. Предложението бе на председателя на..

обновено на 29.07.25 в 17:21

НС гледа на второ четене промените в Закона за еврото

Парламентарната комисия по бюджет и финанси ще разгледа на второ четене промените в Закона за еврото, които Народното събрание прие миналата седмица, предаде репортер на БНР. За недобросъвестни търговци са предвидени глоби от 5000 до 1 милион лева. Според внесените предложения глобите за недобросъвестно формиране на цените в периода от 8 август тази..

публикувано на 29.07.25 в 09:00

Общинският съвет в Бургас заседава днес

Общинският съвет в Бургас ще разгледа Подробен устройствен план за улична регулация и водопровод в селищно образование „Острицата“, където преди две седмици пожар изпепели 30 къщи.    В дневния ред са включени още 53 докладни и осем питания. Сред по-важните от тях са  поемене на дългосрочен дълг за съфинансиране на проекти в размер до 19 114 000..

обновено на 29.07.25 в 08:32

Общинския съвет в Болярово одобри принудителни сечи в пострадали от пожарите райони

Общинският съвет в Болярово прие докладна записка, свързана с последствията от мащабния горски пожар, обхванал през юли 2024 г. около 450 дка общински гори в землището на с. Воден. Съветниците единодушно одобриха Допълнителен годишен план за ползване на дървесина през 2025 г., който включва принудителни сечи в пострадалите отдели. Общото..

обновено на 28.07.25 в 11:30