Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Борисов поиска извинение от президентството заради позицията за легитимността на вота

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов призова президентската институция да се извини за изразената позиция, с която се поставя под съмнение легитимността на предсрочния вот или да се оттегли указа за свикване на 51-вото Народно събрание.

Борисов подчерта, че в понеделник ще направи последен опит да води по-мъдро политическо поведение. Той разкритикува думите на вицепрезидента Илияна Йотова, която постави под съмнение легитимността на предсрочния вот, като призова президентската институция или да се извини, или да оттегли Указа за свикване на 51-вото Народно събрание.

Това, което се очаква днес от политическия форум, е да се постави акцент върху анализа за постигнатия изборен резултат на ГЕРБ-СДС, и да се очертаят политическите ходове пред партията, която като победител в предсрочния вот, ще трябва да реализира първия проучвателен мандат.

Много условности обаче стоят пред партията на Борисов. Той вече обяви "червените линии" в евентуални бъдещи консултации за съставяне на кабинет.

Ключовото ще е изборът на председател на 51-вото Народно събрание. Категоричното условие е той да е от ГЕРБ-СДС като гарант за начало на преговори. Борисов заяви още, че ще управлява с всеки, който подкрепя програмата на ГЕРБ, и че няма да допусне никакъв компромис по отношение на ПП-ДБ.

На форума се очаква да се разбере дали ГЕРБ ще обяви различна от заявената вече позиция по исканията за касиране на изборите.

Преди дни Борисов изрази готовност да подкрепи частично касиране при условие, че това ще доведе до съставяне на редовно правителство. Националното съвещание на ГЕРБ събира в София представителите на Изпълнителната комисия на партията, новоизбраните депутати, кметовете и областни координатори на партията.


По публикацията работи: Нина Рангелова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Закриват две комисии, нови ръководства на други три в градския парламент в Бургас

Закриват две от комисиите към Общинския съвет в Бургас. Това  са „Морско дело и рибарство“ и „Международно сътрудничество и връзки с гражданското общество“.   Тяхната дейност ще бъде прехвърлена към вече действащи комисии. В същото време се създава нова структура – „Етична комисия“ . Вносител на предложението за промени в Правилника за..

публикувано на 23.07.25 в 09:20
Министър-председателят Росен Желязков

Вече сечем евро... МС иска от НС спешен прием на промените в Закона за еврото

Правителството иска до края на следващата седмица в парламента да бъдат приети промените в Закона за еврото. Това заяви премиерът Росен Желязков на свиканото от него заседание на Механизма за координация на наблюдението и контрола във връзка с въвеждането на еврото в България: "Затова до ваканцията на парламента този законопроект да бъде приет, за да..

публикувано на 22.07.25 в 19:30

Ахмед Доган обяви предстоящото създаване на нова политическа формация

Ахмед Доган обяви предстоящото създаване на нов политически проект, който да бъде, "приемник на историческата мисия на ДПС - за защита правата на малцинствата и всеки български гражданин, за участие в реалната политика, за гарантиране на етническия мир и държавния суверенитет на България". Бившият почетен председател на ДПС е направил обръщение..

публикувано на 22.07.25 в 17:30
Ивайло Мирчев

Ивайло Мирчев аргументира идеята за закриване на КПК

Съпредседателят на партия "Да, България", която е част от коалиция "Продължаваме промяната - Демократична България" Ивайло Мирчев аргументира оповестената вчера идея за закриване на Комисията за противодействие на корупцията. Според Мирчев тази комисия през годините е преминала през няколко трансформации, но винаги е била използвана от властта. "Делян..

публикувано на 19.07.25 в 16:15

"Да, България": Рибарското селище край Бургас е в списъка за продажба

Рибарското селище „Ченгене скеле“ край Бургас и терена на бившето военно поделение на полуостров Червенка са сред държавните терени с отпаднала необходимост, попаднали в списъка за продажба. Това заявиха в Бургас от ръководството на „Да, България“.  Междувременно от Областната управа в града в официално съобщение уверяват, че процедура за продажба на..

публикувано на 19.07.25 в 13:25

Парламентът прие на първо четене промени в НПК

С пълно единодушие от 176 гласа "за" парламентът прие на първо четене внесения от Министерския съвет проект на промени в Наказателно-процесуалния кодекс.  Измененията предвиждат разпитът на вещи лица да може да се извършва и чрез видеоконферентна или телефонна връзка, когато експертите са възпрепятствани да се явят пред съда по уважителни причини или..

публикувано на 18.07.25 в 16:30
Велислава Делчева

Велислава Делчева е новият омбудсман на България

Велислава Делчева е избрана за омбудсман на Република България. В подкрепа на кандидатурата ѝ гласуваха 123-ма народни представители. 92-ма бяха "против", а 5 се въздържаха. Делчева беше номинация на ГЕРБ-СДС. За нея гласуваха депутатите от формацията, като получи подкрепа и от ИТН, "ДПС – Ново начало" и "БСП – Обединена левица".  "Пред мен стои..

публикувано на 18.07.25 в 14:20