„Писането на ръка развива много познавателни способности и възприятия в личността. Чрез интерпретирането на хармонични калиграфски стандарти можем да подобрим връзката със съзнанието си, умението за концентрация, комуникация и ритъма на нашите мисли. Това са изключително важни действия за децата в ученическата възраст. А защо е за деца и родители - възможността за хармоничното писане е провокирана основно от родителите и от учителите, желанието ни у детето да останат трайни знания, а това може да стане само с осъзнати родители.
Често хората имат разминаване за това кое е красиво. Затова е добре родителите да не заклеймяват децата си, че не пишат красиво, а да го поощряват, защото почеркът им е огледало на неговата личност.
За хармоничните калиграфски стандарти можем да направим един паралел с образователната ни система, където в момента липсва методика и концепция за тези стандарти. Нещо което във Възраждането се е правило в школото - дисциплината "Краснописание". Това са световни стандарти за курсивните шрифтове. Точно тази връзка - между кадрите, които са обучавани професионално за това, както и изобщо учителите, някъде там е прекъсната връзката. Тези хармонични стандарти, които са определени и са ясни на професионалистите, не се отразяват в момента в нашата образователна система, но от това страдат най-много децата.
Началото за едно дете е изключително важно, става дума за усвояването на това умение за красивото писане. Правилната стойка на детето, правилният захват на ръката, която пише, правилното отношение към този процес. Да се работи с учителите как да бъдат обучавани за тези хармонични стандарти. На тези калиграфски работилници, които провеждам идват деца от началните класове и виждам какви са учебниците им, затова и на мен ми се иска да продължавам да работя в тази посока. Тези почерци на нашите баби и дядовци са толкова красиви, възхищаваме се на това как са писали, защото те са изучавали в училище подобни дисциплини, каквото е било „Краснописанието“. Затова го споменавам, защото виждаме как се е отразило и върху тяхната душевност, изобщо стандартите на едно общество.
Почеркът е нещо като кардиограма на духовността на обществото.
Калиграфската работилница е за деца, на възраст от 6 години и нагоре, както и за техните родители. В същия ден на 16 ноември ще има и още един курс в Магазия 1, „Кирилицата – Азбука на светлината“. Преди няколко години я нарекох така, защото присъствах на една лекция на Георги Сираков. Той говореше за духовните измерения на буквените знаци и се опитах да визуализирам това знание. Получи се една много въздействаща таблица, която си получи и името „Азбука на светлината“, заради цветовете на дъгата, които могат да бъдат като редове в тази азбука. Това означава, че всеки цвят носи различно ниво на развитие, но и всяка азбука е писменост на светлината, защото е създадена с духовно предназначение, да разпространява послания, посочи още д-р Маргарита Дончева.
Старокирилската форма на буквения знак има чиста линия и хармонични пропорции, твърди експертът.
По време на втория калиграфски курс в НХА - Бургас, който ще се проведе във времето между 13 и 16 часа, ще има и калиграфска композиция със старобългарския текст на молитвата „Отьче нашь“. Тази различна енергия в думите и буквите е в пълнота в този текст, допълни тя.
Чуйте повече в интервюто.
Бургаската поетеса и преводач Наталия Недялкова бе избрана за член на редколегията на международното литературно списание "Балкански книжевни гласник". Това съобщи вчера неговият главен редактор Душан Гойков - писател, журналист и генерален секретар на Armãn Пен-клуб. Седалището на списанието се намира в Солун, а "Балкански книжевни гласник" има също..
„Пътешествията на един художник“ е заглавието най-новите книги на бургаския художник маринист Светозар Арнаудов – Зари. Те ще бъдат представени н а 28 януари 2025 (вторник) от 18:30 ч., в конферентната зала на Регионална библиотека „Пейо К. Яворов“. Събитието се осъществява със съдействието на сдружение Национален център за алтернативна..
Театралната постановка „Тайната вечеря на Дякона Левски“ по Стефан Цанев ще бъде представена на 25 януари на сцената на Културен дом НХК. Спектакълът е продукция на Театрално-музикален център-Кърджали. Режисьор е Гълъб Бочуков, сценографията е дело на Томиана Томова, а музиката е на Ангел Чавдаров. Ролята на Левски е поверена на Атанас Атанасов...
Ателие по немски език ще предложи Етно кафенето и музей в Бургас. Н а 19 януари, неделя, съвместно с Coworking Family Burgas ще се проведе второ издание на „Разговорен Немски за деца с горещ шоколад и крафт ателие / Deutsch für Kinder mit heißer Schokolade“. Събитието ще започне в 13.00 ч. и ще бъде с времетраене 2 часа, а максималният брой участници е..
Читалище „Георги Попаянов - 1914“ Малко Търново спечели два проекта, които ще бъдат финансирани от Министерство на културата. Единият е за закупуване на нови книги, а другият за нова техника, съобщи секретарят на културната институция Милена Райчева: „И двата проекта спечелихме през месец декември. Първият е „Българските библиотеки –..
100 години от рождението на големия български актьор Георги Калоянчев се навършват днес. Годишнината беше почетена в родния му град Бургас с венци и цветя пред паметника му в Морската градина. Думите "Тук съм, жив съм, ваш съм", които Калоянчев изрича при последното си посещение в морския град, остават паметни за бургазлии. 100 години от..
През януари 2025 се навършват 147 години от рождението на един от най-обичаните български поети - Пейо Тотев Крачолов - Яворов. Днес в 11:30 часа..
100 години от рождението на големия български актьор Георги Калоянчев се навършват днес. Годишнината беше почетена в родния му град Бургас с венци и..
Читалище „Георги Попаянов - 1914“ Малко Търново спечели два проекта, които ще бъдат финансирани от Министерство на културата. Единият е за..