На първи тур бяха гласувани кандидатурите на Наталия Киселова, Николета Кузманова, Петър Петров, Рая Назарян, Андрей Цеков, но нито един от тях не успя да спечели мнозинство от гласовете. Така на втори тур отидоха Рая Назарян, предложена от ГЕРБ-СДС и Андрей Цеков-ПП-ДБ. И двамата събраха само по 68 гласа в своя подкрепа.
За кандидата на ГЕРБ-СДС гласуваха само от нейната група общо 68 народни представители, против - 121. Андрей Цеков също получи 68 гласа "за" - на ПП-ДБ, Алианса за права и свободи и МЕЧ, 86 бяха против.
Заявките в тези две седмици, които минаха от изборите, подсказаха, че няма да е лесно, коментира още бургаският депутат:"Призивът да се мисли държавнически от гледна точка на това, че хората желаят да има разбирателство, да се сформира мнозинство и да се създаде правителство, остана за заден план."
Всеки е в правото си да инициира подкрепа или протест, спазвайки законите, коментира Рунчев относно протеста, с който започна първия работен ден на депутатите.
Следващото заседание на парламента е в сряда от 11 часа.
Повече чуйте в звуковия файл.
Европейският парламент в Страсбург и Съвет "Икономически и финансови въпроси" в Брюксел ще вземат окончателното решение за присъединяването на България към еврозоната от 1 януари. Изненади не се очакват, след като вече страните членки и европейските лидери единодушно препоръчаха България да приеме еврото от следващата година. Докладът за..
И третият вот на недоверие срещу кабинета "Желязков" се оказа неуспешен. Срещу предложението гласуваха 130 от присъстващите народни представители от ГЕРБ – СДС, БСП – ОЛ, ИТН и "ДПС – Ново начало". "За" гласуваха 54 – от МЕЧ, "Възраждане" и "Величие". Депутатите от "Продължаваме промяната - Демократична България" и Алианса за права и свободи не бяха..
От "Продължаваме промяната - Демократична България" ще внесат вот на недоверие срещу кабинета "Желязков" през септември, за да не се пречи на влизането в еврозоната. Това заяви депутатът от коалицията Ивайло Мирчев. "Ние сме подготвили букет от аргументи за вота на недоверие. Само че той ще бъде през септември. В това управление вече има по всички теми..
Гласуването на вота на недоверие срещу кабинета "Желязков" ще бъде днес в 13:10 часа. Темата на третия вот е провал във фискалната политика на кабинета. Предложението е внесено от "Възраждане" и подкрепено от МЕЧ и "Величие". Дебатите продължиха над четири часа през вчерашния ден. Депутатите гласуват вота на недоверие към кабинета утре в ранния..
В парламента ще се проведе дебат по третия вот на недоверие към правителството с премиер Росен Желязков. Преди това депутатите ще се произнесат за прекратяването на пълномощията на Кирил Петков като народен представител. Заявлението си за оттегляне като депутат Кирил Петков внесе в понеделник, след като преди това подаде оставка и като съпредседател..
Правителството ще актуализира националния план за въвеждане на еврото. На редовното си заседание министрите ще гласуват и осигуряването на бутилирана питейна вода от държавния резерв. Тя ще се отпусне по искане на кмета на община Свищов за селата Хаджидимитрово и Горна Студена, в които от края на юни е обявено бедствено положение, заради..
Европейският парламент в Страсбург и Съвет "Икономически и финансови въпроси" в Брюксел ще вземат окончателното решение за присъединяването на България към..