Петър Пиронков подрежда за първи път изложба в Бургас. Експозицията с живописните му платна в галерия „Ателие R“ се открива в 18 часа.
Всеки творец има нужда от запознаване с нова публика, което да провокира нови духовни състояния вътре в него, казва за гостуването си в морския град художникът. Изкуството е духовното присъствие в едно произведение, категоричен е той:
"Самите произведения са рисувани през летния сезон, съответно носят духа на лятото, не са толкова сюрреалистични. А и градът е свързан много с морето и с тези сюжети, които ползвам-пристанища, плажове. В някой от тях наистина може да се види света на Петър. Живописта не е рисуване с цветове, то е да въздействаш, сюжетът да мине през цвета. Съдържанието на една картина-тя говори-това е настроението."
Петър Пиронков е роден на 8 септември 1977 г. в София в семейството на големия български живописец Енчо Пиронков. Завършва Националната художествена гимназия „Илия Петров” в София, специалност „Живопис”, а след това заминава за Италия, където завършва „Държавната художествена академия за изящни изкуства” в Рим. Работи в областта на камерната и монументална фигуративна живопис.
През 2023 година дарява 43 емблематични свои платна на Смолян и създава музей-галерия „Петър Пиронков“.
„Това е дарение, не само на град Смолян, но и на България. Мисълта е за идните поколения . Исках да съхраня една представителна колекция на моето изкуство. Ако вникнат в него, ще си зададат въпроса-какви са били тези същества преди нас. Това дава и на колегите възможност да погледнат по този начин-какво искат да оставят след себе си.“
Повече чуйте в звуковия файл.
Сливен е домакин от днес до 16 октомври на традиционния Есенен театрален салон, организиран от Драматичния театър "Стефан Киров". Откриването е от 19 часа с премиера на спектакъла "Боряна" от Йордан Йовков в постановка на режисьора Петър Денчев. В представлението участват актьорите Красимир Доков (в ролята на Златил), Мария Манолова (в..
В галерията „Георги Баев“ в Бургас ще се проведе уъркшоп за млади творци, посветен на създаването на късометражно кино. Обучението се води от режисьора Кирил Тодоров и ще даде възможност на участниците да преминат през всички етапи на филмовата продукция – от сценарий до постпродукция. Програмата обхваща анализ на сценарий, изграждане на герои, избор..
За трета поредна година бургаският отдел на Полското културно-просветно дружество „Владислав Варненчик“, съвместно с Полското консулство и Полския институт, организира Полското народно литературно четене. Събитието ще се състои на 20 септември 2025 г. от 10:00 ч. на Открита сцена „Охлюва“ в Бургас. Четенето е изцяло на полски език, като в него..
Седмото издание на Международния фестивал за историческо документално кино DOCK превръща Бургас в сцена на документалния жанр. В конкурсната програма са включени десет заглавия, избрани сред над 400 кандидатствали филма. Сред тях да ленти за Франк Синатра, Луис Армстронг и Чарли Чаплин. „Да познаваш историята означава да разбираш бъдещето...
Изложба на художника Свилен Блажев е подредена в галерия „Пролет“ в Бургас. Експозицията може да бъде разгледана от 17 септември до 14 октомври. В нея са включени два цикъла – „Маслини“ и „Южни пейзажи“, създадени специално за пространството на галерията. Авторът работи в различни техники – енкаустика, маслени бои, акрилна емулсия и пигменти...
Talent Jam Burgas ще се проведе на 27 септември от 17:00 ч. на откритата сцена пред Младежкия международен център – Бургас. Събитието е насочено към хора на възраст от 15 до 29 години и предлага възможност за изява на музиканти, певци, актьори, танцьори, жонгльори, фотографи, художници и други млади творци. Инициативата няма състезателен характер. Тя..
Знаменитият американски актьор и режисьор Робърт Редфорд е починал рано сутринта в дома си в щата Юта. Той е издъхнал на 89 години, съобщава „Ню Йорк Таймс“. Информацията за смъртта на носителя на награда „Оскар“, основател на Института „Сънданс“ и на едноименния независим кинофестивал от 1984 г., е обявена в изявление на Синди Бергер, главен..
Знаменитият американски актьор и режисьор Робърт Редфорд е починал рано сутринта в дома си в щата Юта. Той е издъхнал на 89 години, съобщава „Ню Йорк..
Изложба на художника Свилен Блажев е подредена в галерия „Пролет“ в Бургас. Експозицията може да бъде разгледана от 17 септември до 14 октомври. В нея..
Седмото издание на Международния фестивал за историческо документално кино DOCK превръща Бургас в сцена на документалния жанр. В конкурсната програма..