Депутатите ще направят пореден – осми опит, за да изберат председател на 51-вото Народно събрание в 19-ия ден от работата си.
Преди гласуването
Вицепрезидентът Илияна Йотова изрази надежда, че народните представители ще успеят да изберат председател на Народното събрание днес.
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов заяви в кулоарите на НС, че партията ще оттегли кандидатурата на Рая Назарян за поста.
Никой от двамата претенденти, достигнали до балотаж - Рая Назарян (ГЕРБ-СДС) и Силви Кирилов ("Има такъв народ"), не получи необходимия брой гласове.
В двете гласувания на кандидатурата на Кирилов участваха 238 народни представители, а за да има избран за председател, според приетите процедурни правила, е необходимо той да получи вота на повече от половината от присъстващите (в случая над 119).
На втория тур Кирилов събра първоначално подкрепа от 118 депутати, 103 бяха "против" и 17 се въздържаха. "За" бяха 35 народни представители от "Продължаваме промяната"-"Демократична България" (ПП-ДБ), един от ПП-ДБ беше "против" и един се въздържа. Подкрепа дойде и от 34 народни представители от "Възраждане", 19 - от "Алианс за права и свободи", 18 - от "Има такъв народ" и 12 - от МЕЧ. Против бяха 69 депутати от ГЕРБ-СДС и 30 - от "ДПС-Ново начало". Трима от "БСП-Обединена левица" също гласуваха "против", а 16 се въздържаха.
Назарян получи подкрепата само на ГЕРБ-СДС.
След прегласуването Силви Кирилов с малко не успя да стане председател на НС. Подкрепиха го 34 депутати от ПП-ДБ, двама от ПП-ДБ бяха "против" и един се въздържа. Останалите политически сили повториха вота си.
След прекъсването на заседанието от ПП поискаха оставката на Явор Божанков и изключиха Даниел Лорер от партията. И при двете гласувания Лорер беше "въздържал се", а Божанков - "против", показа разпечатка от вота.Коалиционният им партньор "Демократична България" се обяви срещу изключването на двамата народни представители.
Централната избирателна комисия (ЦИК) вече разполага с определението на Конституционния съд (КС) за преизчисляване на резултатите от изборите от 27 октомври миналата година. След като получи преизчисленията на ЦИК, КС се произнася за законността на вота КС нареди повторно преброяване на национално ниво на гласовете за 51-вото Народно събрание..
Конституционният съд възложи на ЦИК да преизчисли резултатите от изборите. Съдът установи неточно отчитане на резултатите от парламентарните избори в почти половината от секциите. ЦИК ще трябва да съобрази констатираните от съда неверни данни и да каже дали коригирането им ще промени финалния резултат от вота - колко гласа ще правят 4-процентната..
Нов опит да минат промените в правилника за работа на Общинския съвет в Средец, макар и с корекции, бе направен днес . Заради тях на заседанието преди месец се стигна до напрежение, внесени бяха и протестни подписки. С тях жители на Средец, Дебелт, Драчево, Дюлево, Росеново и Зорница спряха промените, предложени от председателя на..
Лидерът на партия "Възраждане" Костадин Костадинов прочете пред празна зала декларация, в която подчерта, че протестните действия в защита на българския лев едва сега започват. По думите му в страната ни има двоен стандарт при прилагането на законите и даде примери с действията на полицията и прокуратурата. "Само ден след протеста на "Възраждане", в..
Държавният бюджет беше внесен в понеделник за разглеждане в Парламента, днес предстои той да бъде обсъден в пет комисии, съобщи за БНР Бургас бургаският депутат от БСП –Обединена левица Петър Кънев. Най-важното от тях е съвместното заседание на комисията по бюджет и финанси, на здравната и на социалната. То се очаква да започне днес след 14.30..
Под риск е усвояването са половината от средствата от Националният план за възстановяване и устойчивост, обяви вицепремиерът Томислав Дончев. България няма за получи второ плащане заради неизпълнени реформи. Малка е вероятността до август следващата година да се разплатят всички договорени проекти с европейско финансиране. До две седмици, анализ..
Нов протест организира партия „Възраждане“ пред сградата на Народното събрание „в защита на българския лев“. Той ще се проведе утре и към него ще се присъедини и бургаска група от привърженици на партията, за която има осигурен транспорт. Това става след проведената в събота демонстрация до сградата на ЕК в София, където последваха физически..
Нов опит да минат промените в правилника за работа на Общинския съвет в Средец, макар и с корекции, бе направен днес . Заради тях на заседанието..
Нов протест организира партия „Възраждане“ пред сградата на Народното събрание „в защита на българския лев“. Той ще се проведе утре и към него ще се..
Държавният бюджет беше внесен в понеделник за разглеждане в Парламента, днес предстои той да бъде обсъден в пет комисии, съобщи за БНР Бургас..