Макар и различни по стил и темперамент в платната си, тримата Йордановци, както цял Бургас ги познава, не пропускат Богоявление без да подредят общата си изложба.
"На този велик и светъл ден за всички, желая много красота и много повече споделени мигове в такива пространства, като това тук, сред изкуство, сред творби. Тогава душата ни е във възторг", каза Йордан Ангелов.
"Нещата вървят при нас естествено. Естествено сме кръстени на това име и всичко се нарежда. Бог е над нас. И ние творим и създаваме красота", сподели Йордан Маринов.
"Това е старание да намеря себе си, да кажа нещо ново. Защото смисълът на живота е никакъв, ние му правим смисъла", коментира Йордан Петров.
Традиционно за изложбата от общината издават каталог, но тази година това е красив настолен календар. С него изкуството на бургаските творци ще бъде видимо през цялата година. Той съдържа по 5 картини от всеки автор. Месец януари поставя начало на годината с картината „Кръста в тялото” на Йордан Маринов. Тя е мощен символ на Богоявлението – празникът който обединява духовното и телесното, както и новото начало. За февруари е подбрана картината на Йордан Петров „Композиция” - концептуална творба , която съчетава различни форми и текстури. В платното се свързват цветни релефи от орбити и фрагменти, условно пресечени от верига. Картината напомня на ландшафт , система от всички природни компоненти - цикличността, връзката между земята и небесното. През март ще ни радва картина на Йордан Ангелов. Той умело е усвоил символния език на елбетицата и канатицата , които са основни композиции в българското везмо . Вграждането на двата кръста изобразяват четирите посоки, знаци олицетворяващи нашия дух и сила.
Дружеството на художниците в Сливен откри обща изложба по повод 35 години от създаването си. Изложбата е подредена в галерия „Май“ и се отличава с разнообразие от стилове и творчески идеи. При създаването на дружеството след падането на тоталитарния режим в България, то обединява всички художници в града, но впоследствие се образуват..
Фестивалът за съвременни изкуства „ВОДА“ продължава днес в пространството „Дупката“ на площад „Тройката“ в Бургас. Вторият фестивален ден включва интерактивни събития, които обединяват музика, движение и дигитално изкуство. От 18.30 до 20.00 часа Театър на сетивата – София ще представи „Live Trance Circle“ – пърформанс, в който участниците не се..
В Бургас ще се състои премиерата на дебютната стихосбирка на Марина Арнаудова „Отглеждане на страхове“. Събитието е на 13 октомври от 18:30 ч. в Регионалната библиотека „Пейо Яворов“, входът е свободен. Книгата е издадена с финансовата подкрепа на Община Бургас и с логото на издателство „Библиотека България“. Редактор е поетът Кръстьо Раленков, а..
С мегапродукцията „ Нестинари“ на Държавен Куклен театър- Бургас ще бъде открито 15-то издание на Фестивала на българския физически и визуален театър “Ерата на Водолея“. Премиерата ще е на 15 октомври в 19.00 часа в Културен дом НХК. Това е модерен, мащабен и визуален физически спектакъл, който носи послание за колективното пречистване..
Поетесата Деница Младенова от Бургас е носител на Голямата награда в XV Национален конкурс за поезия „Добромир Тонев“, организиран от община Пловдив. Тя получи грамота и парична премия в размер на 2000 лв. за дебютната си книга „Първи живот“. Редактор на стихосбирката е преподавателят по литература и ръководител на литературния клуб „За..
Мястото, познато на бургазлии като „Дупката” се превръща в сцена на съвременното изкуство, в рамките на фестивала „Вода“. От 12-ти до 14-ти октомври там предстоят концерти, музикални и визуални пърформанси, както и 3D мапинг. Тази година фестивалът носи заглавието „В сърцето на града“, като организаторите избраха да трансформират мястото на..
Град Болярово ще отбележи Димитровден на 26 октомври 2025 г. с програма от културни, спортни и обществени събития. Сред акцентите е кулинарно шоу с готвача Иван Звездев и традиционният футболен турнир „За купата на петте кмета“, в който участват ръководителите на петте общини от Ямболска област и представители на областната администрация. Ще бъдат..
В Бургас ще се състои премиерата на дебютната стихосбирка на Марина Арнаудова „Отглеждане на страхове“. Събитието е на 13 октомври от 18:30 ч. в..
С мегапродукцията „ Нестинари“ на Държавен Куклен театър- Бургас ще бъде открито 15-то издание на Фестивала на българския физически и визуален..
Поетесата Деница Младенова от Бургас е носител на Голямата награда в XV Национален конкурс за поезия „Добромир Тонев“, организиран от община Пловдив...