Критично ниски са обществените оценки за работата на Иван Гешев и Борислав Сарафов, но гражданите имат огромни очаквания към главния прокурор. Съдебната реформа продължава да бъде важен приоритет, въпреки че е в застой. Това показва извод от национално представително изследване, проведено в периода 26 ноември - 15 декември 2024 г. , от социологическа агенция "Глобал Метрикс" по поръчка на Български институт за правни инициативи (БИПИ).
Национално представителното изследване е проведено посредством метода на стандартизирано персонално интервю тип "face-to-face" с регистрация на данни чрез таблети сред 1020 пълнолетни граждани на България в периода 26 ноември-15 декември 2024 г., предаде БТА.
Резултатите от изследването показват, че в края на декември 2024 година оценките за работата на прокуратурата през последните десет години са преобладаващо ниски и отразяват многократно регистрираното ниско доверие, потвърдено от редица социологически изследвания и анализи.
Според общественото мнение работата на прокуратурата под ръководството на Сотир Цацаров (изследване на БИПИ от 2019 г.), Иван Гешев и Борислав Сарафов по петстепенна скала от 2 до 6 се концентрира в позициите "слаба" и "средна". Средната оценка за резултатите от дейността на обвинението в мандата на Сотир Цацаров беше 3.05, за Иван Гешев е 2.75, а за Борислав Сарафов – 2.81.
Налице са все пак и специфики - докато оценките за мандата на Сотир Цацаров са били също критични, но изтеглени в по-умерените позиции на скалата, мнението за работата на прокуратурата при Иван Гешев достига два пъти повече слаби оценки. Същата тенденция се запазва, макар и леко смекчена, в оценките за Борислав Сарафов.
Оценките и за тримата ръководители на прокуратурата показват силно критични мнения, които са индикатор на слаби резултати както в справянето с битовата престъпност, така и в борбата с корупцията по високите етажи на властта. Работата в тези направления гражданите виждат основно като кампанийна, а преобладаващото мнение е, че прокуратурата се използва за политически цели и няма никакви ползи за обществото от работата на главния прокурор, посочват от БИПИ.
Над две трети от пълнолетните българи смятат, че съдебната реформа е в застой, а основни аспекти от нея определят като неизпълнени. Между една пета и една трета от запитаните все пак виждат някакви, макар и много слаби, резултати в отделни направления. Основните причини за неосъществената съдебна реформа, според общественото мнение, са интересите на различни обществени кръгове, които работят за това съдебната реформа да не се реализира (56%), както и политическата криза (37%), и липсата на политическа воля (35%) за реформи в този сектор. Около една трета от запитаните са склонни да посочат и липса на воля сред магистратите, което показва, че от гледна точка на общественото мнение няма "невинни"за неосъществената съдебна реформа.
Като контрапункт на тези оценки, мнението, че няма обществена подкрепа се споделя от едва 9% от запитаните. Налице е широк консенсус за важността на съдебната реформа. На това мнение са почти всички (75% смятат, че съдебната реформа е много важна, а 20% я смятат за по-скоро важна). Българите задават широк кръг приоритети за съдебната реформа в следващите няколко години, като най-важните за гражданите са: реална и ефективна борба с корупцията по високите етажи на властта (81%), независимост на съда (75%), бърз съдебен процес (61%), борба с битовата престъпност (55%), отчетна и ефективна прокуратура (54%), борба с домашното насилие (50%), сочат още резултатите.
В заключение от БИПИ изтъкват, че общественото мнение дава силна подкрепа и ясни приоритети за съдебната реформа, но е изключително недоволно от липсата на резултати.
Бюджет 2025 на Община Сливен бе приет от местния парламент с 24 гласа „за“, 4 „против“ и 12 „въздържал се“. Според кметът Стефан Радев бюджетът е рекорден и той ще реши редица въпроси, макар и да е закъснял. От опозицията обявиха, че този бюджет не е добре балансиран и малките населени места и техните проблеми ще останат нерешени. Като политическо..
Премиерът Росен Желязков и тримата вицепремиери - Томислав Дончев, Атанас Зафиров и Гроздан Караджов, ще отчетат изпълнението на управленската програма на кабинета до момента. Докладът за състоянието на администрацията през миналата 2024 година ще приеме кабинетът. Данните сочат, че близо 99 хиляди са заетите в администрацията на..
Наказателна лихва да тече върху неплатените глоби за пътни нарушение. Около това мнение се обединиха депутатите от Временната комисия относно проблемите с безопасността по пътищата. Народните представители приеха и предложението на Министерството на правосъдието горната граница за употреба на алкохол при млади и професионални шофьори да стане 0,2..
Парламентарното мнозинство крачи към еврозоната, но отдалечава България от Европа на демокрацията и законността, заявява президентът Румен Радев позиция във връзка с разпореждането на председателя на парламента Наталия Киселова, с което тя отказва да внесе за разглеждане в Народното събрание предложението на държавния глава за произвеждане на национален..
Дали предложението на президента за провеждане на референдум за еврото е противоконституционно или не, може да реши само Конституционния съд. Това заяви за БНР Бургас юристът Момчил Момчилов. Изненадан съм как всички коментиращи след 9 май определиха искането за противоконституционно, уточни той: "Все още в нашата държава действа Конституцията,..
На основание чл. 10, ал. 1, т. 2 от Закона за пряко участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление президентът Румен Радев предложи на 51-ото Народно събрание да се произведе национален референдум с въпрос: "Съгласни ли сте България да въведе единната европейска валута "евро" през 2026 г.?". Предложението и мотивите към него, които..
Предложението на държавният глава Румен Радев да се проведе национален референдум с въпрос : "Съгласни ли сте България да приеме единната европейска валута "евро" през 2026 г.", ще бъде внесено днес в Народното събрание. Очаква се след обсъждане във водещите парламентарни комисии, депутатите да се произнесат в пленарната зала за това дали да се проведе..
Бюджет 2025 на Община Сливен бе приет от местния парламент с 24 гласа „за“, 4 „против“ и 12 „въздържал се“. Според кметът Стефан Радев бюджетът е рекорден..
Премиерът Росен Желязков и тримата вицепремиери - Томислав Дончев, Атанас Зафиров и Гроздан Караджов, ще отчетат изпълнението на управленската програма на..