Ще остане ли Ямбол без театрален живот, след като здравните инспектори забраниха да се играе в единствения театрален салон в града? Защо се стигна до крайната мярка и как настоятелството на читалище "Съгласие" смята да намери изход от проблемната ситуация?
Здравната инспекция затвори театралния салон на читалището две години след като издаде предписания и те не бяха изпълнени. Директорът на РЗИ Ямбол д-р Радостина Калчева мотивира заповедта с опасност за здравето и живота на хората.
"Вече повече от 2 години това предписание не се изпълни. Тази заповед ще бъде в сила до отстраняване на нередностите, до отремонтиране на зрителната зала".
Читалищното настоятелство е наясно с проблема и са съгласни с решението на здравните власти салонът да бъде затворен, признава новоизбраният секретар на читалището Божидара Божилова.
"Затова сме законова държава – да се спазват законите. Аз не мога да поема ангажимента, ако нещо се случи в тази зала – с актьори, с публика, която присъства. Пробит е покривът, на сцената тече, вече и стените се рушат", описва ситуацията тя.
Затварянето на салона беше логичният завършек на сага, продължила повече от 15 години.
Основната роля тук се пада на читалище "Съгласие", което е собственик на сградата и оборудването. От своя страна Държавният драматичен театър "Невена Коканова" е наемател и всеки месец плаща 1200 лева на читалището.
Народното читалище, строено е с пари на жителите на Ямбол преди повече от век, в момента не е нито общинска, нито държавна собственост.
Божидара Божилова внесе яснота чия е собствеността на читалището от близо 20 години.
"Всички знаят, че собствеността е на читалище "Съгласие". Има нотариален акт, юридическо лице с нестопанска цел. Законът за читалищата не го забранява", отбелязва Божилова.
Ситуацията се усложнява допълнително, тъй като в този вариант на собственост, съгласно Закона за читалищата настоятелство трудно може да кандидатства за европейско финансиране по проекти, не може да поиска пари и от Министерството на културата.
Театърът също няма как да настоява за финансиране на ремонта на сграда, тъй като е само наемател. Според Божидара Божилова обаче от общината в Ямбол са намерили вариант и са успели да включат ремонта на читалището в стратегически за града проект, като в момента се извършва обследване на сградата.
Междувременно ръководството на театъра си търси сцена, на която да изнася както собствените представления, така и гостуващите. Най- много постановки се играят в зрителната зала на общината, но това невинаги може да се осъществи, тъй като залата не отговаря на изискванията, подчертава директорът Дияна Радева.
"Не всички театри могат да гостуват с качествени представления, които да ги "сложим" в общината. Хората си искат нормалните условия да се проведе един спектакъл!"
Търсят се и други спасителни варианти, като спектакли се поставят в Художествената галерия, в Регионалния исторически музей и Младежкия дом.
Трайното решение на проблема е цялостен ремонт на сградата на читалището, смята Радева.
"Тотален ремонт на сградата! Тук трябва да се върнем, в ремонтиран вид. Да се върнем само след ремонтиран покрив, защото няма да тече и РЗИ ще дойде и ще каже – безопасно е, не означава, че ще стане комфортно на зрителите, че тук няма да мръзнем. Ще продължим да мръзнем. Трябва да се оправи и сцената. Абсолютно всичко е за ремонт!"
В какви срокове може да се осъществи ремонтът, както и колко ще струва, секретарят Божидара Божилова все още не може да прогнозира.
Снимки в публикацията: БТА
С три концерта, които ще се проведат днес и утре в Националния дворец на културата, роденият в Бургас композитор Стефан Диомов ще отбележи своя 80-годишен юбилей. Българската публика е винаги готова да се срещне с творчеството на Диомов, както и с изпълнителите, които винаги са до него. Няколко са поколенията, израснали с музиката на..
Обща изложба „Еволюция“ откриха в галерия „Ателие“ на Националната художествена академия (НХА) – Филиал Бургас студенти, на които предстои дипломиране. Те са от специалност „Книга, илюстрация и печатна графика“ (КИПГ). Експозицията показва дългия и нелесен път, който изминава всеки студент, през 4-годишното си обучение. В изложбата участват и..
Традиционната си пролетна изложба откриха ямболските художници в галерия „Кирил Кръстев". В експозицията са представени над 60 творби. В експозицията са представени творби на 28 автори от Ямбол, Сливен, Елхово и Болярово, разказва председателят да местното дружество Петър Тепсизов: „Има живопис, има рисунки доста, има керамика. Пролетта винаги..
Театър „Българска армия“ гостува в Бургас със спектакъла „Черна комедия“ на Питър Шафър. Представлението ще се играе на 7 април от 19:00 ч. в залата на Драматичен театър „Адриана Будевска“, а режисьор е Иван Урумов. Историята проследява млад скулптор, който попада в поредица от недоразумения, когато авария спира електричеството в дома му. Сред..
Романът „Бреговете на Бохемия“ на Румен Денев ще бъде представен тази вечер от 18:00 ч. в Центъра за съвременно изкуство и библиотека в Бургас. Действието в книгата се развива в България през 30-те години на ХХ век, когато политическите събития разтърсват обществото. Главният герой – бивш поручик, подвизаващ се като журналист, е въвлечен в сложни..
Галина Чолакова ще представи пред бургаската публика своята поетична книга „Йероглифи на тъгата“. Събитието ще се състои на 5 април от 18:30 часа в Центъра за съвременно изкуство и библиотека. Сборникът превежда болката в поезия и превръща тъгата в сила, като съчетава уязвимостта на детската душа с дълбока откровеност. Три от стихотворенията в него..
Богатството на българските традиции ще оживее в Бургас с второто издание на „Пролетна етно палитра“. На 10 април от 17:30 ч. Детски фолклорен танцов ансамбъл „Радост“ и Фолклорен танцов ансамбъл „Никола Гинов“ ще представят пъстър концерт с танци, хор и солисти. ДФТА „Радост“, основан през 1959 г., обучава над 100 деца, които изпълняват танци..
В общинския исторически музей на Царево е изложено копие на уникалното златно съкровище от Синеморец, в навечерието на 20 години от откриването му. То е..
В Бургас ще бъде открита ретроспективна изложба, посветена на художника и реставратора Климент Атанасов. Експозицията, озаглавена „В търсене на Аза“,..
Ако беше сред нас, на днешния 3 април, реставраторът и художник Климент Атанасов щеше да отпразнува своите 68 години. Но големите творци не си отиват -..