„Пътешествията на един художник“ е заглавието най-новите книги на бургаския художник маринист Светозар Арнаудов – Зари. Те ще бъдат представени на 28 януари 2025 (вторник) от 18:30 ч., в конферентната зала на Регионална библиотека „Пейо К. Яворов“.
Събитието се осъществява със съдействието на сдружение Национален център за алтернативна комуникация „Ние ви чуваме“.
Редактор е Христина Чопарова, журналист с дългогодишен опит в печатни и онлайн медии, създател на специализирания сайт за хора със слухова загуба „Ние ви чуваме“ и председател на едноименното сдружение. Дизайнът на всички книги на художника е дело на Валентина Йотова, университетски преподавател и поет. В рамките на премиерното представяне на книгите си Светозар Арнаудов - Зари ще покаже няколко от последните си морски пейзажи, изпълнени с маслени бои върху платно. Ще реализира също и благотворителна дарителска кампания в полза на сдружение НЦАК „Ние ви чуваме“, за подпомагане на творци със слухови дефицити. Следващото представяне на „Пътешествията на един художник“ ще бъде в София на 6 февруари 2025 г. в Литературен клуб „Перото“ (НДК). Авторът е получил покани да представи книгите си също и в Перник (7 февруари, галерия "Марин Гогев"), Варна (25 февруари, Арт салон на БНР), Велико Търново и Благоевград.
Светозар Арнаудов (1963) - един от най-реалистичните съвременни български маринисти, често наричан "българският Айвазовски", е с инженерно образование и дългогодишен опит като инструктор по ветроходство. Открива магията на изобразителното изкуство едва преди осем години и към днешна дата е изключително успешен артист, в чиито творби морето е основна и неизменна тема. И не само защото живее в Бургас, но и защото е капитан на малка платноходна яхта, наречена "Ла Ола" (от испански, "Вълната"). С нея в последните пет години Светозар Арнаудов извършва круизни плавания с различни екипажи из Българското Черноморие, Егейско и Йонийско море. Първата му книга - „Пътешествията на един художник“ (2021) поставя началото на поредицата морски пътеписи в стил „корабни дневници“. Втората му книга – „Морето в мен“ (2022) е компилация от негови морски пейзажи и стихове по тях на поетесата Цветелина Стефанова.
Двете нови книги на Светозар Арнаудов носят еднакво заглавие - „Пътешествията на един художник“ (2025) и съдържат кратки разкази за плаванията на мариниста от летните сезони 2023 и 2024. Забавните преживявания с екипажите се редуват с информативни описания на посетените места и забележителности. „Винаги съм харесвал морето и това беше причината да започна да го рисувам. Много рядко излизам от темата. Никога не съм мислил, че един ден ще пропиша, но когато започнах да публикувам в социланите мрежи пътеписи от плаванията, интересът на читателите ме насърчи да продължа. Всеки иска да пътува и да се забавлява. Това липсва на повечето хора, а аз разказвам само за такива неща и неусетно читателите се пренасят в моя свят.“, споделя за книгите си Арнаудов.
Остров Света Анастасия ще отбележи 11 години от откриването си като туристическа атракция с двудневна празнична програма на 15 и 16 август. В програмата са включени концерти, плувен маратон, отворени врати на фара, фолклорни изпълнения и празничен водосвет. Празненствата започват на 15 август с посрещане на гости, фолклорна програма с младежки..
SPICE Music Festival 2025 започва тази вечер с откриващото изпълнение на R.I.O. feat. U-Jean. В първия ден на фестивала ще се качат на сцената изпълнители още Benassi Bros feat. Dhany, Whigfield и LayZee aka Mr. President, които ще пренесат публиката в енергичната атмосфера на 90-те години. Най-големият акцент за днешния ден ще бъде INNA , която..
Двудневно издание на фестивала SOLAR SUMMER ще се състои днес и утре на Пристанище Бургас. Събитието е част от утвърдена музикална платформа, която от години представя електронни изпълнители от международната сцена в България. На 8 август участие ще вземе Mahmut Orhan, а вечерта ще бъде открита от Benja (Нидерландия). Програмата на 9 август..
Благотворителният танцов спектакъл „Доброто сърце“ ще обедини бургазлии в подкрепа на Таничка – младо момиче, което от раждането си води тежка борба за живот. Събитието ще се проведе на 3 септември от 17:00 ч. в Младежкия международен център в ж.к. „Меден рудник“. „Доброто сърце“ е литературно-танцов спектакъл по приказките от едноименната книга на..
Кичка Бодурова и гръцкият певец Диогенис ще изнесат съвместен концерт на 29 август от 20:30 ч. на сцената на Летния театър в Бургас. Бодурова се завръща в родния град с популярни песни от своя богат репертоар, както и по-нови композиции. Кариерата ѝ включва изяви на престижни сцени по целия свят, но тя не пропуска възможност да се върне и да пее в..
Мери Бойс Бенд ще изнесат концерт на Остров „Св. Анастасия“ в края на август. Това ще е втората изява на групата на това място. Миналата година те гостуваха на празника му на 15 август. На късчето земя в морето край Бургас ще прозвучат песни като "Непознати улици", "Дългият път към дома", "Само за теб", "Щастливи дни“ и още от..
Операта „Риголето“ от Джузепе Верди ще бъде представена на 9 август от 20:30 ч. на откритата сцена при тракийското светилище Бегликташ, край Приморско. Събитието е част от фестивала „Опера на светилището“, организиран от Държавната опера – Бургас и Община Приморско. Постановката разказва драматичната история на придворния шут Риголето, чиято..
SPICE Music Festival 2025 започва тази вечер с откриващото изпълнение на R.I.O. feat. U-Jean. В първия ден на фестивала ще се качат на сцената..
Двудневно издание на фестивала SOLAR SUMMER ще се състои днес и утре на Пристанище Бургас. Събитието е част от утвърдена музикална платформа, която от..
"Ястребите на Румъния " стават част от Spice Music Festival 2025. Авиошоуто ще бъде над фестивалната зона на Морска гара, обясни организаторът Николай..