Изложбата „90 години в 90 снимки. Паметникът на свободата – път във времето“ беше открита днес в Историческия музей на Бургас. Ретроспективната експозиция, представена чрез фотографии и тематични предмети, гостува от Националния паметник музей „Шипка-Бузлуджа“.
Снимките разказват за историята на паметника през изминалите девет десетилетия, съобщи главният уредник Иванка Делева:
„Изложбата дава много добра представа как в годините почитта към Паметника на свободата е непроменена. От годината когато е създаден -1934 до миналата година, когато се изпълват тези 90 години, виждаме по снимките това голямо множество от хора, които отдават своята почит пред паметника. Фотографиите са чернобели и цветни. На тях са запечатени известни личности на своето време, например може да видите княз Кирил, Тодор Живков, президентите Жельо Желев и Петър Стоянов, патриарсите Максим и Неофит, Валя Балканска, Кубрат Пулев и др.“
Националният паметник -музей "Шипка - Бузлуджа" притежава огромен снимков материал за тези 90 години съществуване, съобщи директорът му Чавдар Ангелов, който пристигна специално за откриването на изложбата:
"Подбрали сме разказът да върви по десетилетия и сме се насочили към по знаковите събития, които са се случвали в съответните години и сме търсили някакъв баланс да има официални церемонии, военни, посещения на официални делегации по един или друг повод, независимо дали са български или чуждестранни. Избрани са по знакови събития свързани с българската история, има и спортни събития, годишнини на самия паметник и разбира се годишнини свързани с отбелязването на Шипченската епопея."
Ангелов разказа, че върхът е бил посетен от 14 космонавти, летели в Космоса. Тук е идвал и правнук на турския военачалник Вейсел Хилми Паша, който в продължение на близо година обсажда неуспешно Шипченския проход през Руско-турската освободителна война и накрая се предава с цялата си 32 – хилядна армия. Тук песента си за Дельо хайдутин е пяла и Валя Балканска.
Директорът на музея сподели още, че Паметникът на свободата и парк -музея са единствените места, извън военното училище и военната академия, където са проведени 9 церемонии за присвояване на подофицерски звания на български офицери. Шест от тях са на Паметника"Шипка" , а три – на Шейново и връх Бузлуджа. Ангелов заяви, че ще предложи на Министерството на отбраната да възобнови тази традиция. Последната такава церемония е била през 1991 година.
повече може да чуете в звуковия файл:
В експозицията„90 години в 90 снимки. Паметникът на свободата – път във времето“ са включени и медали, ордени, плакети с изображения на паметника Шипка.
Изложбата ще бъде открита днес, 6 февруари от 12 часа в Историческия музей. Тя ще гостува в Бургас до края на месец март.
повече може да чуете в звуковия файл:Моноспектакълът „Нашенец“ по Чудомир с участието на Мариус Куркински, който трябваше да се състои тази вечер в Айтос, се отлага поради заболяване на актьора. От организаторите „Ажур Пико“ съобщават, че той е вдигнал висока температура и най-вероятно става дума за вирусна инфекция. Новата дата за представлението е 28 май 2025 г. То ще се проведе на..
В галерия „Богориди“ в Бургас предстои да бъде открита първата самостоятелна изложба на художничката Мария Трифонова. Експозицията носи символичното заглавие „Началото“ и ще бъде открита на 23 май от 18:00 часа – в навечерието на Деня на светите братя Кирил и Методий. Изложбата включва 22 живописни платна, посветени основно на пейзажа. Морето,..
Изложба „Георги Баев - 100 години от рождението на художника“ ще бъде открита днес, 20 май, от 19:00 часа в Българския културен институт в Берлин, на адрес Leipziger Str. 114–115, 10117 Berlin. Входът е свободен. Изложбата е организирана от Община Бургас, Художествена галерия „Петко Задгорски“ и Българския културен институт в Берлин като знак на..
Премиера на спектакъла "История с таралежче" предстои тази сряда, 21-ви май в залата на Държавен куклен театър - Бургас. Автор е Анастасия Гордински, сценографията е на Ханна Шварц, композитор е Недим Йълдъз, режисьор е Халюк Юдже от Театър Темпо. Това е една история за приятелство, разказа Юдже , който за първи..
Второто издание на Младежкия музикален фестивал „СОЛиСиМи“ се утвърди като едно от най-значимите културни събития в Бургас, привличайки вниманието на публиката с четирите последователни вечери, изпълнени с талант, вдъхновение и музикално съвършенство. Сцената на Дом на нефтохимика събра десетки млади музиканти, диригенти, композитори и..
Мюзикълът „Моя прекрасна лейди“, в постановка на проф. Александър Текелиев, ще бъде представен на 20 май от 19:00 часа в Националния музикален театър „Стефан Македонски“. Спектакълът е продукция на Държавна опера – Бургас и е част от турнето, което вече премина през Русе и Варна. Представлението е създадено по класическата пиеса „Пигмалион“ от Джордж..
Благотоврителната изложба „Изкуство в помощ на изкуството“ е подредена в Морското казино. Инициативата е част от едноименната национална платформа на Фондация „Имеон-Балкани“, която вече над две десетилетия работи в полза на българската култура и нейните творци. Експозицията има за цел да набере средства за Годишния фонд за изкуство,..
Моноспектакълът „Нашенец“ по Чудомир с участието на Мариус Куркински, който трябваше да се състои тази вечер в Айтос, се отлага поради заболяване на..
С концерт с произведения на проф. Борислава Танева завърши второто издание на младежкия музикален фестивал „СОЛиСиМи“ в Културен дом НХК – Бургас...
Изложба „Георги Баев - 100 години от рождението на художника“ ще бъде открита днес, 20 май, от 19:00 часа в Българския културен институт в Берлин, на адрес..