Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Балетът „Червената шапчица“ представят днес в Държавната опера в Бургас

Най-малките приятели на музикално-сценичното изкуство могат да се насладят на балетната версия на приказката на Шарл Перо „Червената шапчица“.

Постановката е на Мария Табакова. Тя зарежда не само с настроение и оптимизъм, но специално за детската аудитория е подготвена ненатрапчиво поднесена поука. Помощник‐режисьори на постановката са Лина Пеева и Петър Тихолов, Художник на красивите костюми е Натали Маркова. Мултимедията, пренасяща в приказния свят е дело на Красимир Марчев. Декорите на „Червената шапчица“ са под формата на 3D мапинг, костюмите и реквизитът са с осъвременени елементи и носят приятни закачливи изненади. 

Музикалното оформление на балетната постановка включва фрагменти от произведения на Гершуин, Прокофиев, Чайковски, Григ, Хачатурян и детски анимационни филми. 

В ролите в събота ще влязат: Червената шапчица – Даниела Туртуманова-Стоянова, Вълк – Даниел Тичков, Ловец – Кирил Филипов, Майка – Елена Георгиева, Баба – Мария Габарова, Разказвач – Йордан Христозов. В спектакъла участват и артисти от ансамбъла на балета на Държавна опера – Бургас.

„Различното в този балетен спектакъл е, че има разказвач “Шарл Перо” – в него ще се превъплъти Йордан Христозов. Сюжетната линия е спазена по оригинала на приказката. В този балет има много хумористични моменти, които се надявам да забавляват малкия зрител. Постарала съм се да добавя и лек образователен характер на постановката. За да може всяко дете да извлече поука –  „Доброто винаги трябва да побеждава”, разказва относно постановката Мария Табакова. Екипът, с който работя, е много адаптивен към новите неща. Благодарна съм за поканата, която получих от г-н Александър Текелиев – за „Червената шапчица“ и „Палечка“. Надявам се и на други успешни съвместни сценични проекти.“, добавя Мария Табакова.

Балетът „Червената шапчица“ ще се играе днес (8-ми февруари), от 11.00 часа в залата на Държавната опера в Бургас.


По публикацията работи: Ивайло Пеев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

„Меден рудник“ празнува с концерти, танци и заря

Празникът на „Меден рудник“ за 15-ти път събира жители и гости на най-големия жилищен комплекс в Бургас. Проявата се организира от Народно читалище „Паисий Хилендарски 1928“ с подкрепата на Община Бургас и ще се проведе на 13 септември. Тържествата започват в 10:00 ч. с поднасяне на венци и цветя пред паметната плоча на първите заселници в..

обновено на 12.09.25 в 18:52

Кольо Кехайов с изложба "Фрагменти" в БХГ "Петко Задгорски" (СНИМКИ И ВИДЕО)

Кольо Кехайов откри ретроспективната си изложба "Фрагменти" в Бургаската художествена галерия "Петко Задгорски". Той е бил нейн директор през 1995-96 г., а в периода 2000-2010 г. е рабитли в нея като уредник. По голямата част от картините включени в експозицията му са от фонда на галерията.  "Кольо не е правил много изложби през живота си, но..

публикувано на 12.09.25 в 13:52

С „Епопея на забравените“ по Иван Вазов бургаският театър открива новия сезон

Със сценична адаптация на поетичното произведение на Иван Вазов „Епопея на забравените“ бургаският драматичен театър "Адриана Будевска" открива новия театрален сезон.  Драматургичният текст е на Емил Бонев, а режисьор е Богдан Петканин. В представлението участват една голяма част от трупата на театъра.  „Епопея на забравените“ е вдъхновяващ..

обновено на 12.09.25 в 12:42

Автентична „Джурджуна“ огласи Царево

Музика, песни, вкусна риба и морски деликатеси събраха местни жители и гости в Царево по време на любимата  вечер на царевската песен „Джурджуна“. „Джурджуна“ е дума, с която местните описват весела компания около маса – с китара, смях и песни за любов, море и приятелство. Тази традиция, родена от местната бохема – спасители, рибари,..

публикувано на 12.09.25 в 12:00

Бургас отново е домакин на фестивала "Музикални зографи"

Фестивалът „Музикални зографи“ ще превърне Бургас в сцена на музика, литература и живопис през следващата седмица. Концерти, представяния на книги и рисуване предстоят в културен център „Морско казино“.Това е второто издание на инициативата, която миналата година отново се проведе в Бургас.  В продължение на няколко дни публиката ще..

публикувано на 12.09.25 в 09:55

Представят картината шедьовър "Feuille de Tulipe" в Бургас

Истински шедьовър на съвременното изкуство, изработен от 24 каратово злато ще гостува в Бургас, домакин е галерия "Неси". Картината и проекта  ще представи Миглена Шанова - MIGAL. "Feuille de Tulipe" е шедьовър на изящното изкуство, изработен с техниката GRAPO. Тя е световна иновация и позволява създаването на много фини графични структури с 24..

публикувано на 12.09.25 в 09:00

Стартира петото издание на кампанията „Шанс за таланта на Бургас“

Фондация „Шанс за децата и природата на България“ и Център за млади таланти за пета поредна година обявяват началото на кампанията „Шанс за таланта на Бургас“.  Инициативата тази година е насочена към откриване, насърчаване и развитие на млади хора от Бургас и региона с изявени заложби в областта на творческото писане и изобразителното..

публикувано на 11.09.25 в 13:30