Ценен ръкопис ще се срещне с читателите 70 години след създаването си. Книгата на Димитър Петканов „Книга за моя брат – писателя Константин Петканов. Разговори“ ще бъде представена в Центъра за съвременно изкуство и библиотека днес в 18.30 часа.
Две десетилетия след бума на явлението „текстове от чекмеджето“ от 90-те години на ХХ век имаме шанс да го преживеем отново. Изключително богатият архив на Димитър Петканов продължава да ни изненадва. След появата преди четири години на „Книга за моя брат – писателя Константин Петканов. Спомени“ сега, за наша радост, вече дойде на бял свят и „Книга за моя брат – писателя Константин Петканов. Разговори“, първа публикация на ръкопис, създаван до 1952 г. Това е важно литературно събитие за изследователите на творчеството на класика Константин Петканов, за изследователите на българската литературна история от ХХ век.
„Тази книга няма да развълнува само хората на литературата, литературоведи и писатели, защото разкрива един изключителен с духовността си, пълен с любов към човека, към живота свят, един свят, в който Бог стои над всяка идеология, в който талантът се мисли като дълг за служение на светлината. Разговорите на двамата братя Петканови сътворяват храм в контекста на идеологически чужда за тях среда. Това пространство на духа вълнува и възторгва читателя днес, когато все повече откриваме в живота „безлюбие“, припомня ни в забързания и потънал в материалното делник, че „Човекът има и духовна същност, чийто произход е от царството на светлината и любовта.“, казва за книгата литературоведът д-р Добрина Топалова. Тя ще бъде и модератор на срещата.
Deep Zone Symphonic show предизвика овациите на публиката на седмото издание на музикалния фестивал. 30 души на сцената свириха най-емблематичните 90’s класики. Проектът на Deep Zone бе една от кулминациите на вечерта, представена с много ефекти и със страхотно отношение към публиката. Прозвучаха обичани ретро парчета и български песни, които запя..
Операта „Риголето“ от Джузепе Верди ще бъде представена тази вечер от 20:30 ч. на откритата сцена при тракийското светилище Бегликташ, край Приморско. Събитието е част от фестивала „Опера на светилището“, организиран от Държавната опера – Бургас и Община Приморско. Постановката разказва драматичната история на придворния шут Риголето, чиято..
Село Изгрев ще бъде домакин на концерта на Любо Киров, включен във фестивала „Странджа манджа“. Освен музикалната програма, гостите ще могат да се насладят на странджански рецепти, арт базар, демонстрация на занаяти и други активности. Началото на фестивала е в 18:00 ч., а концертът на Любо Киров ще започне в 21:00 ч. Входът за събитието е безплатен!..
За 57-и път село Ичера ще бъде домакин на традиционния събор, който всяка година събира родове, близки и гости от различни краища на страната. Официалното откриване на събора е предвидено за днес от 19:00 ч., на централния площад, където ще се проведе празнична програма с участието на деца и самодейни състави. Датата на събора не е фиксирана и..
Остров Света Анастасия ще отбележи 11 години от откриването си като туристическа атракция с двудневна празнична програма на 15 и 16 август. В програмата са включени концерти, плувен маратон, отворени врати на фара, фолклорни изпълнения и празничен водосвет. Празненствата започват на 15 август с посрещане на гости, фолклорна програма с младежки..
SPICE Music Festival 2025 започва тази вечер с откриващото изпълнение на R.I.O. feat. U-Jean. В първия ден на фестивала ще се качат на сцената изпълнители още Benassi Bros feat. Dhany, Whigfield и LayZee aka Mr. President, които ще пренесат публиката в енергичната атмосфера на 90-те години. Най-големият акцент за днешния ден ще бъде INNA , която..
Двудневно издание на фестивала SOLAR SUMMER ще се състои днес и утре на Пристанище Бургас. Събитието е част от утвърдена музикална платформа, която от години представя електронни изпълнители от международната сцена в България. На 8 август участие ще вземе Mahmut Orhan, а вечерта ще бъде открита от Benja (Нидерландия). Програмата на 9 август..
SPICE Music Festival 2025 започва тази вечер с откриващото изпълнение на R.I.O. feat. U-Jean. В първия ден на фестивала ще се качат на сцената..
Двудневно издание на фестивала SOLAR SUMMER ще се състои днес и утре на Пристанище Бургас. Събитието е част от утвърдена музикална платформа, която от..
Остров Света Анастасия ще отбележи 11 години от откриването си като туристическа атракция с двудневна празнична програма на 15 и 16 август. В програмата са..