Изложбата “Места на памет. 1873-1937 г.”ще бъде открита днес (18 февруари) в Бургас. Тя е по повод 152 години от обесването на Васил Левски. Тя e подготвена от Института за исторически изследвания и Централната библиотека на Българската академия на науките . Изложбата се осъществява по покана на Община Бургас и Общински комитет "Васил Левски" - Бургас със съдействието на Национален музей "Васил Левски" - Карлово.
В нея се проследява как се изгражда образът на националния ни герой в периода от първите години след трагичната му гибел до средата на 30-те години на XX в., съобщи Данка Георгиева директор на Дръжавен архив –Бургас:
"Вниманието е насочено към ключови места на памет, които и днес участват активно в създаването на представата за Апостола – творбите на Христо Ботев и Иван Вазов; първите негови биографии, дело на Захари Стоянов и Стоян Заимов; изграждането на паметниците в София и Карлово и тяхното включване в социалния и политическия живот на столицата и родния град на Дякона. Специално внимание е отделено на навлизането на сведения за личността и делото на Левски в учебниците по история и литература, за да се покаже как чрез училищното образование – един от най-важните инструменти за изграждане на национална идентичност – знанията и представата за Васил Левски и за неговия подвиг се утвърждават в паметта на новите поколения, възпитавани в младата българска държава."
Проследено е и как се изгражда неговият образ със средствата на изобразителното изкуство – портрети и картини, показващи различни епизоди от работата му в Българско, пощенски картички, живи картини и др. Вниманието на посетителите е фокусирано и върху издирването и издаването на неговия и на БРЦК архиви, както и върху издигането наново из руините на Къкринското ханче и къщата музей в родния му град. Акцентите върху първото широко отбелязано в Княжество България честване на Дякона – 25-годишнината от обесването му (1898) – и създаването на Народния комитет „Васил Левски“ (1923) хвърлят допълнителна светлина върху институционализирането на паметта за героя.
В изложбата ще се включат, в няколко витрини, оригинални документи от Държавен архив – Бургас, които илюстрират различни събития в Бургас, с които се утвърждава Васил Левски като национален герой - оригинална снимка на В. Левски във фонда на негов сподвижник Иван Цанков; усилията на спортен клуб „Левски” – Бургас за изграждането на паметник на Апостола; марш „Левски”, композиран от маестро Георги Шагунов през 1948 г. и др.
Изложбата „Места на памет. 1873-1937 г.” ще бъде открита в 17 часа в културен център "Морско казино" и може да бъде посетена до 5 март.
повече може да чуете в звуковия файл:
На Цветница от 11:00 часа Бургаската опера ще представи балетния спектакъл „Палечка“, създаден по приказката на Ханс Кристиан Андерсен. Постановката е насочена към деца и техните близки и е включена в програмата на културните събития за празника. Хореографията, адаптацията и режисурата са на Мария Табакова, която стои и зад друга постановка за деца –..
Премиерният спектакъл "Снежанка и седемте джуджета" ще бъде игран днес в залата на кукления театър. Драматизация и режисура - Ирослав Петков. Сценография и кукли - Мария Ибришимова. Музиката е на Мира Искърова и Явор Намлиев. Участват - Александра Енева и Ивайло Енев. Спектакълът е подходящ за деца над 3 години. Началото е в 11..
Сцената на Държавната опера в Бургас ще бъде домакин на празничния годишен концерт на Детски балетен театър „Капка“ тази вечер от 19 часа. Танцьорите от школата ще представят програма с класически и съвременни балетни вариации, включително откъс от „Дон Кихот“. В концерта ще се включат всички възпитаници на театъра, а специални гости ще бъдат премиер..
С песни и наричания за плодородие малки и големи лазарки огласиха царевското село Лозенец. Те посетиха дома на кмета на община Царево Марин Киров, след което се отправиха към дома на кмета на Лозенец Женя Гандиева. С песните си те ще благословят цялото село и всички местни хора, които ги посрещат. За поддържането на традициите в селото..
Симфоничен концерт с участието на ученици от Националното училище за музикални и сценични изкуства „Професор Панчо Владигеров“ в Бургас предстои тази вечер от 19 часа в операта. Концертът на основната сцена на е част от програмата на културната институция за насърчаване на младите изпълнители. Диригент на събитието ще бъде проф. Деян Павлов..
Самодейната група за автентичен фолклор „Еркечко наследство“ от Козичино представи обичая „Лазари“ в двора на Етнографския музей в Бургас. Лазаруването в планинското село има своите уникални различия. Там се празнува, освен съботата преди Великден, и в неделя., разказа Златка Стоянова ръководител на групата: „В събота през..
Бургас е третият град след София и Габрово, където ще бъде представен спектакълът "Drag ON forever". Зад него стоят Александър Георгиев, Жана Пенчева и Дарио Барето Дамас. На сцената на НХК те ще пресъздадат третата последна част на своята хореографска трилогия. Проектът се осъществява с финансовата подкрепа на Община Бургас и е реализиран..
Симфоничен концерт с участието на ученици от Националното училище за музикални и сценични изкуства „Професор Панчо Владигеров“ в Бургас предстои тази..
Самодейната група за автентичен фолклор „Еркечко наследство“ от Козичино представи обичая „Лазари“ в двора на Етнографския музей в Бургас...
С песни и наричания за плодородие малки и големи лазарки огласиха царевското село Лозенец. Те посетиха дома на кмета на община Царево Марин Киров,..