Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

ЛИК посвети брой на 90-годишнината на БНР, представянето му е днес

| обновено на 25.02.25 в 14:34
Автор:
Снимка: Ани Петрова - БНР

Списание ЛИК посвети февруарския си брой на Българското национално радио. На 25 януари се навършиха 90 години от създаването на медията. На тази дата през 1935 г. цар Борис ІІІ издава указ, с който радиоразпръскването в България става държавна собственост.

Изданието на Българската телеграфна агенция (БТА) е озаглавено "БНР 90 години по-късно". То ще бъде представено днес от 17.00 часа в Мраморното фоайе на БНР на бул. "Драган Цанков" 4. 

Събитието ще бъде съпътствано от откриването на изложба "90 години БНР – радиото на поколения Българи", която представя фото и архивни документи от фондовете на Държавна агенция "Архиви" и БТА.

Във въведението на ЛИК генералният директор на БТА Кирил Вълчев посочва, че този брой на списанието е "обяснение в любов към радиото".

"А тази любов е лично преживяване за много хора – за създаващите БНР през годините, за гостите в ефира му и за неговите слушатели", пише той.

Вълчев допълва, че в изданието има още един важен знак:

"Tой е общо дело на БНР и БТА като пример за сътрудничество, което може да прави българите по-успешни, а резултатите от усилията ни по-добри, когато сме водени от любов в делата си".

Генералният директор на БТА припомня, че част от развитието на това десетилетно сътрудничество е новото предаване "Радио ЛИК" по програма "Христо Ботев" на БНР, което представя новите броеве на списанието на БТА всеки месец.

"Аудиторията винаги е на първо място", казва в интервю за списание ЛИК генералният директор на БНР Милен Митев. Той допълва, че медията подкрепя българското изкуство и особено младите творци.

"Не е нужно всички да ни харесват, но всички ще ни уважават, ако спазваме ясни принципи в работата си. Уверен съм, че най-силните години тепърва са пред нас", посочи Митев и добави:

"Днешното време изисква, освен да разказваме историите на другите, да се научим да разказваме увлекателно и собствената си история", коментира той.

Освен това припомня, че не бива да се забравя, че "освен медия БНР е и културен институт, дом на шест музикални състава на световно ниво и най-голямото звукозаписно студио в страната".

През годините на директорския пост на радиото са били различни личности – мъже и жени, които са подпомогнали развитието и адаптирането му към промените на историческото време. Какви са били директорите на медията, как са се отнасяли към служебните си задължения и как е изглеждало радиото, погледнато през техните очи, или пък какви са били самите те, разгледани през спомените на техни съвременници и колеги, може да се научи от архивния фонд на БНР. Откъси от предоставени от архива на БНР записи с интервюта и изказвания на ръководители на радиото са поместени на страниците на ЛИК. Те започват с думи на  Сирак Скитник, който пръв оглавява Радио София през 1935 г., и стигат до Андон Балтаков, който е начело на радиото до август 2021 г.

Членове на Управителния съвет, както и на Обществения съвет на БНР се включват в две анкети, организирани от изданието на БТА. Албена Миланова, Димитър Димитров и Теодосий Спасов от Управителния съвет на БНР говорят за ролята на радиото в обществото днес и за неговото бъдеще, както и за регионалните програми и за целите, които стоят пред медията в момента.

Милена Димитрова, Ваня Монева, Огнян Траянов, Радина Велчева и Сава Димитров от Обществения съвет дават отговор на въпроса "Каква е днес обществената мисия на Българското национално радио?". 

Сред авторите на броя е Даниел Ненчев, журналист и ръководител на отдел "Стратегическо развитие" на БНР, който описва какво е радиото днес. Сред акцентите в статията му са актуалните проекти; целите, тенденциите и плановете, някои от важните истории на медията и възгледите, мотивите и надеждите на младите хора в екипа.

В анкетата, озаглавена "Радиото е магия – невидима и дръзка", дългогодишни радиожурналисти разказват за опита си в медията. Божана Димитрова, Диана Янкулова-Тренева, Лили Маринкова, Михайлина Павлова, Силвия Великова, Силвия Чолева и Чавдар Стефанов споделят как радиото се превръща за тях в съдба, кои са някои от ярките спомени в кариерата им и какво ще бъде бъдещето на радиото в свят, в който технологиите се развиват с невероятна скорост.

"Радиото отброява секундите на живота", казва през 2003 г. проф. д-р Веселин Димитров (1938-2009). Благодарение на два записа от архива на БНР читателите на ЛИК могат да проследят как изглежда историята на радиото, разгледана през неговия опит и знания.

"Натиск и съпротива" е заглавието на статията на доц. Вяра Ангелова, в която тя разглежда моменти в историята на радиото, които провокират журналистите да изразят своето недоволство. Тя се спира на някои от знаковите протести и кризи в БНР след 1989 г. Според нея, чрез тях се откроява продължаващата роля на БНР сред медиите и обществото: "Роля на непокорна медия, която периодично е подлагана на натиск, но която му се съпротивлява публично", пише доц. Ангелова.

В тематична хронология в ЛИК е проследена историята на радиото и по начина, по който тя е била отразена в емисиите и бюлетините на БТА.

Списанието завършва с интервю с проф. Боян Добрев – автор на мултимедийна изложба за историята на БНР, с която през януари бе дадено началото на честванията за годишнината на медията. 

"Радиото се променя, както се променя и всичко в света, в който живеем", казва творецът. 


По публикацията работи: Явор Римски

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Бургаски ученици с първа награда на фестивала „Родолюбие“ в Панагюрище

Вокалната група към ПГЧЕ „Васил Левски“ – Бургас спечели първа награда и златен медал на 20-ото юбилейно издание на Националния фестивал за млади изпълнители на българска патриотична песен „Родолюбие 2025“ в Панагюрище. Събитието се проведе по време на Лазаровден и Цветница, като събра над 400 млади таланти от цялата страна под мотото „Всичко..

публикувано на 15.04.25 в 16:30

Бургас ще бъде домакин на Дните на европейската музикална култура

Дни на европейската музикална култура ще се проведат в Бургас от 25 до 27 април. Събитието се организира от Националното училище за музикално и сценично изкуство „Проф. Панчо Владигеров“ със съдействието на Министерството на културата и Областната администрация и с подкрепата на фонд „Култура“ на Община Бургас. В програмата са включени Националното..

публикувано на 15.04.25 в 14:30

Постановка „Болен здрав носи“ ще бъде представена в Поморие

Театралната школа „Талантино“ ще представи в Поморие постановката „Болен здрав носи“. Тя ще се играе днес 15 април 2025 г. от 18:00 часа в залата на НЧ „Просвета 1888". В спектакъла участват Борислава Иванова, Ясен Проданов, Стефан Маринов и Петър Хубеков. Двама пътуващи актьори изпадат в комична ситуация, защото се оказват неподготвени да..

публикувано на 15.04.25 в 11:00

Класическа музика и съвременно звучене в концерта на Роберта в Ямбол

Рок певицата Роберта ще изнесе концерт днес 15 април от 19:00 часа в Зрителната зала на Община Ямбол. В програмата са включени класическа музика и съвременно звучене. На сцената ще се качат Симфониета Шумен, младата певица Ника Михайлова и пианистът и композитор Филип Александров. Оркестрацията на творбите е дело на маестро Славил Димитров. Концертът..

публикувано на 15.04.25 в 10:40

Светлана Чиглайска представя новата си поетична книга в Бургас

Премиерата на втората поетична книга на Светлана Чиглайска ще се състои днес 15 април, от 18:30 часа в Регионалната библиотека „Пейо Яворов“ в Бургас. Стихосбирката носи заглавието „Без вяра любовта е само дума“ и е подготвена с участието на редакторите Ваньо Вълчев и Динко Динков, и издателство „Либра Скорп“. Поетичният сборник предлага лирично..

публикувано на 15.04.25 в 10:20

Известни музиканти гостуват с мотивационен уъркшоп в НУМСИ "Проф.Панчо Владигеров"

Мотивационен Уъркшоп ще се проведе в НУМСИ "Проф.Панчо Владигеров" в Бургас на 15-ти и 16-ти април. Той ще е на цигуларката Мария Рамълчанова Иванов и пианиста Мартин Иванов. Тяхното сдружение „Амадеусите“, със седалище във Виена, Австрия, е неправителствена организация, която има за основна цел да реализира и организира различни..

публикувано на 15.04.25 в 09:40

Бургаската опера с Великденски концерт на Велики четвъртък

Великденски концерт, посветен на най-светлия християнски празник предстои в залата на Държавна опера - Бургас. Той през годините се е превърнал в традиционен. Ще бъде изпълнен Реквием от Моцарт и "Стабат матер" на Джовани Перголези. Зад диригентския пулт ще бъде маестро Йордан Дафов. Ще участват солисти, Оркестър и хор на операта, а..

публикувано на 15.04.25 в 09:20