Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тази вечер, 26 февруари:

Представят премиера на "Царицата на чардаша" в Държавна опера - Бургас


Премиера на оперетата "Царицата на чардаша" от Имре Калман предстои на сцената на Държавна опера-Бургас тази сряда, 26 февруари. Режисурата е на Александър Текелиев, а зад диригентския пулт застава Иван Кожухаров. За костюмите се грижи Яна Дворецка. Хоровият състав ще бъде с диригент Александър Чепанов, а автор на  хореографията е Марина Змеева-Маркова с помощник-режисьори Лина Пеева и Петър Тихолов. 

Постановката е опит за един по - модерен и даже по - натуралистичен подход отговарящ на днешното време, каза сценографът Иван Токаджиев:

„Тази оперета пленява публиката с гениалната музика на Калман и с това, че запазва националната идентичност и носи привкуса на унгарската култура. Сюжетът, в днешното време може да прозвучи на някой малко лековат, но той в себе си залага на най – съкровените човешки чувства, които нямат измерение нито във времето, нито в пространство и това е любовта. Затова и по – голямата част от цветовите решения и архитектура на сцената са подчинени на това весело и спонтанно избухване на чувства, настроение и радост. От гледна точка на сценографията опитали сме се да направим един функционален декор, който да отговаря на атмосферата на отделните картини, на отделните места и акценти в сюжета, но и в същото време да бъде и мобилно решение, което да пътува на други сцени и да създава радост на публиката!“

За главните роли в „Царицата на чардаша“ е предвиден двоен и троен солистичен състав. За ролята на Силва репетират мецосопраното Йоана Кадийска, сопраните Мария Славова и Диляна Донева. За образа на Едвин се готвят двама тенори - солистът на Националния музикален театър „Стефан Македонски“ Пеньо Пирозов и Яни Николов. За ролята на граф Бони Канчиану репетират Яни Николов и Йордан Христозов, баритон. Като Контеса Щаси ще се изявяват Мария Славова и Мария Юрковская, мецосопран. Образът на писателя Фери Бачи ще бъде пресъздаден от басите Диман Панчев и Костадин Мечков, а келнерът Мишка ще бъде тенорът Мирослав Димитров. За ролята на княгиня Цилика репетират сопраното Людмила Михайлова и мецосопраното Ирина Доброволская. Бургаската публика ще види и Милен Динолов като нотариуса Киш, Петър Тихолов като Княза, а Емил Пейчев - като Генерала. 

В спектакъла, който се изпълнява на български език, участват още съставите на оркестър, хор и балет на Държавна опера – Бургас.

Премиерата на оперетата „Царицата на чардаша“ ще е в сряда, 26 февруари от 19 часа.  

повече може да чуете в звуковия файл:


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Български музиканти със световна премиера на албум в Германия

Български музиканти с премиера в Германия на най-пълната правена досега в света дискография с произведенията на Клод Дебюди, писани за клавирни дуа. Вече 30 години Аглика Генова и Любен Димитров свирят по най-елитните сцени и изнасят концерти с класическа музика, създават богата дискография и преподават.    „Това е една цяла трилогия, като..

обновено на 11.05.25 в 13:36

"За хвърчащите хора"-литература на крилете на младостта

Новият брой на младежкото литературно списание „За хвърчащите хора“ представихме в ефира на БНР -Бургас. Уникалното издание е на Клуба по творческо писане към Центъра за млади таланти в Бургас с ръководител д-р Добрина Топалова, създаден с подкрепата на Фондация "Шанс за децата и природата на България". Преди дни списанието направи своята..

обновено на 11.05.25 в 10:34

От 13 до 14 часа слушайте в ефира на БНР Бургас конкурса ""С песните на Тома Янчев"

В  Росен започна  третото издание на националния конкурс за странджанска песен "С песните на Тома Янчев". Организатори са Община Созопол, Тракийско дружество "Странджа" - Бургас и НЧ "Ангел Величков-1902" - с. Росен. Заради очакваните валежи, събитието се провежда в читалището, а не на площада. Над 200 участници ще запеят песните на известния..

публикувано на 10.05.25 в 12:32

Голямата награда от литературния конкурс "Петя Дубарова" отиде във Варна (ВИДЕО)

Симеон Христов Иванов от Варна е носителят на Голямата награда от Националния литературен конкурс "Петя Дубарова". Церемонията от 28-ото издание се състоя тази вечер в Морското казино на Бургас. Симеон е на 18 години, ученик от ГПЧЕ "Йоан Екзарх". Той е част от литературния клуб "Касталия" при ЦПЛР-Варна с ръководител Магдалена Маркова. Отличен бе и с..

публикувано на 09.05.25 в 21:00

Мариус Куркински гостува в Бургас с постановката си "Мъжът на жена ми"

Мариус Куркински гостува в Бургас с постановката си "Мъжът на жена ми", която  сериозните неща от живота са погледнати от смешната им страна. Това е разказ за оцеляването на една жена, изоставена още като дете. Главната женска роля е поверена на Мария Сапунджиева, а в ролите на мъжете, които се борят за любовта й, се превъплъщават  познатият ни от „Под..

обновено на 09.05.25 в 15:08

Бургаски поетеси с престижни международни награди

Бургаските поетеси Наталия Недялкова и Роза Боянова бяха удостоени с престижни литературни награди.  Отличието на Наталия Недялкова идва от Германия, където тя е удостоена с втора награда в Литературния конкурс за авторско художествено майсторство на българите в Хамбург със значително обществено значение. Наградата е за поетичната книга..

публикувано на 09.05.25 в 13:00

Девета симфония от Бетовен ще бъде изпълнена в Деня на Европа

Бургаската опера ще представи симфоничен концерт посветен на Деня на Европа днес. В него ще бъде изпълнена  Девета симфония на Лудвиг ван Бетовен за солисти, хор и оркестър в ре минор, оп. 125.  Тя е определяна като един от шедьоврите на Бетовен и една от най-значимите композиции в музикалната история, съобщи сопраното Мария Цветкова..

обновено на 09.05.25 в 10:21