“Всичко, което виждаме в светлина” е първият индийски филм, селектиран в официалния конкурс на фестивала в Кан за последните три десетилетия.
Филмът на Паял Кападия получи Голямата награда на журито в Кан през 2024, а по-късно и повече от 30 награди и двойно повече номинации, включително за БАФТА и “Златен глобус” в категориите за чуждоезичен филм, както и номинация за режисура за Кападия.
„Всичко, което виждаме в светлина“ разказва за терзанията и проблемите на няколко медицински сестри в многолюдния Мумбай. Ежедневието им, решенията, които взимат, пътищата, по които поемат – всичко е обградено от условностите на обществото, но въпреки това жените успяват да подарят на околните и на себе си естествена топлина и грижа.
Ето какво споделя сценаристката и режисьорка на филма Паял Кападия пред публиката на филмовия фестивал в Ню Йорк:
„Бяха необходими 5-6 години, за да напиша сценария на този филм. Идеята се роди, когато бях последен курс във Филмовия и телевизионен институт в Индия. Трябваше да работя по дипломирането си, а в същото време семейството ми имаше здравословни проблеми, хора влизаха и излизаха от болници. Когато имаш конкретна кинозадача, животът винаги се оказва много по-интересен – аз с удоволствие наблюдавах това място, в което работят предимно жени, и колкото по-сериозно се задълбочавах, осъзнавах, че 20 минути няма да са ми достатъчни, за да разкажа техните истории. И ето, че се роди този филм.“
След премиерата му в Кан, ревюто на Джесика Канг във „Варайъти“ завършва с обобщението: „Светлината е навсякъде около героините на Кападия и ако те трябва да си я представят, то е само защото не могат да видят, че тя струи отвътре, от тяхната същност.“
Режисьорският дебют на Халфдан Улман Тьондел, внук на Лив Улман и Ингмар Бергман, „Арманд“ бе част от конкурсната програма „Особен поглед“ в Кан и спечели престижната „Златна камера“.
Историята на филма ни запознава с актрисата Елизабет, която изненадващо получава покана за родителска среща, на която я засипват с язвителни обвинения. Внезапно се оформя мрежа от конфликти между родители и преподаватели. Докато Елизабет се бори да разкрие истината сред празните училищни стаи и тъмните коридори, започва хаотична битка за изкупление, в която надделяват лудостта и маниакалните страсти.
37-годишната Ренате Рейнсве е в ролята на Елизабет и изпълнението й отново доказва майсторство й и я поставя сред най-добрите европейски актриси на нейното поколение. През 2021 Рейнсве спечели приза за най-добра актриса в Кан с ролята си в „Най-лошият човек на света“ на Йоаким Триер.
„Арманд“ намери място в списъка с 15 заглавия, от които Американската киноакадемия избираше творби, за да ги номинира в категорията „Най-добър международен филм“, а на Европейските филмови награди през декември 2024 спечели престижния приз „Европейско откритие – наградата на ФИПРЕССИ“.
Билети за фестивала се продават на каса Часовника и каса НХК.
23-тият “София филм фест на брега” ще се проведе от 20 до 28 март в Културен дом НХК и се организира с медийната подкрепа на БНР Бургас.
Едвин Сугарев ще представи новата си книга в Бургас. Изданието е със заглавие "Тезей в лабиринта". Премиерата ще се състои на 23 април от 18:00 часа в Центъра за съвременно изкуство и библиотека, и се реализира с партньорството на Община Бургас и Издателска къща „Знаци“. Входът за събитието е свободен. Стихосбирката събира нови, непубликувани досега..
Австрийският културен форум в България е партньор в организацията на две изключителни събития, част от програмата на Национална изложба на цветя „Флора“ Бургас. Събитията ще бъдат част от откриването на юбилейното 40-то изложение на 26 април. Пианистът Симеон Гошев ще изнесе солов концерт в 11:00 ч., а след него ще бъде открита изложбата „Мощта на..
С авторски концерт с детски творби на проф. Борислава Танева ще завърши второто издание на Младежкия музикален фестивал „СОЛиСиМи“ в Бургас. Събитието ще се състои на 18 май от 19:00 часа в залата на Културния дом на нефтохимика и ще обедини талантливи млади изпълнители, професионални музиканти и съмишленици на професор Танева в един пъстър..
Драматичен театър „Стоян Бъчваров“ Варна гостува днес в Поморие с постановката си "Под игото". Романът звучи изключително съвременно, защото толкова години по-късно ние почти не сме се променили и продължаваме да имаме същите недостатъци и достойнства, коментира режисьорът Бина Харалампиева: "Делим се на две - от една страна са отдадените на..
С премиера на спектакъла „Аз в себе си се върнах“ Бургас ще отбележи 80 години от рождението на поета и обичан актьор Пейо Пантелеев. Представлението ще бъде изиграно на 3 май (събота) от 18:30 часа в залата на Кукления театър. Постановката е създадена по стихове на Пантелеев и включва емблематични песни с негови текстове. Темите за любовта, времето..
Авторска изложба на Владимир Поливанов ще бъде подредена от 23 април в зала „Георги Баев“ на Културен център „Морско казино“ в Бургас. Експозицията представя фотографии, в които визуалният образ разказва без думи и се превръща в откровение на автора. Поливанов се докосва до фотографията още на 14-годишна възраст. Първите му стъпки започват в..
Драматичният театър „Адриана Будевска“ ще бъде сцена на шестото издание на „България пее“, което събира девет хорови формации от Бургас в подкрепа на кандидатурата на града за Европейска столица на културата през 2032 година. Концертът е с начален час 18:00, а входът е свободен. Сред участниците са смесен хор „Родна песен“, смесен хор „Бургас“,..
Театралната постановка „Добрият човек от Сечуан“ от Бертолт Брехт представят младите артисти от театралната трупа „Валери и приятели“. Това е един..
Драматичен театър „Стоян Бъчваров“ Варна гостува днес в Поморие с постановката си "Под игото". Романът звучи изключително съвременно, защото толкова..
С авторски концерт с детски творби на проф. Борислава Танева ще завърши второто издание на Младежкия музикален фестивал „СОЛиСиМи“ в Бургас. Събитието..