“Всичко, което виждаме в светлина” е първият индийски филм, селектиран в официалния конкурс на фестивала в Кан за последните три десетилетия.
Филмът на Паял Кападия получи Голямата награда на журито в Кан през 2024, а по-късно и повече от 30 награди и двойно повече номинации, включително за БАФТА и “Златен глобус” в категориите за чуждоезичен филм, както и номинация за режисура за Кападия.
„Всичко, което виждаме в светлина“ разказва за терзанията и проблемите на няколко медицински сестри в многолюдния Мумбай. Ежедневието им, решенията, които взимат, пътищата, по които поемат – всичко е обградено от условностите на обществото, но въпреки това жените успяват да подарят на околните и на себе си естествена топлина и грижа.
Ето какво споделя сценаристката и режисьорка на филма Паял Кападия пред публиката на филмовия фестивал в Ню Йорк:
„Бяха необходими 5-6 години, за да напиша сценария на този филм. Идеята се роди, когато бях последен курс във Филмовия и телевизионен институт в Индия. Трябваше да работя по дипломирането си, а в същото време семейството ми имаше здравословни проблеми, хора влизаха и излизаха от болници. Когато имаш конкретна кинозадача, животът винаги се оказва много по-интересен – аз с удоволствие наблюдавах това място, в което работят предимно жени, и колкото по-сериозно се задълбочавах, осъзнавах, че 20 минути няма да са ми достатъчни, за да разкажа техните истории. И ето, че се роди този филм.“
След премиерата му в Кан, ревюто на Джесика Канг във „Варайъти“ завършва с обобщението: „Светлината е навсякъде около героините на Кападия и ако те трябва да си я представят, то е само защото не могат да видят, че тя струи отвътре, от тяхната същност.“
Режисьорският дебют на Халфдан Улман Тьондел, внук на Лив Улман и Ингмар Бергман, „Арманд“ бе част от конкурсната програма „Особен поглед“ в Кан и спечели престижната „Златна камера“.
Историята на филма ни запознава с актрисата Елизабет, която изненадващо получава покана за родителска среща, на която я засипват с язвителни обвинения. Внезапно се оформя мрежа от конфликти между родители и преподаватели. Докато Елизабет се бори да разкрие истината сред празните училищни стаи и тъмните коридори, започва хаотична битка за изкупление, в която надделяват лудостта и маниакалните страсти.
37-годишната Ренате Рейнсве е в ролята на Елизабет и изпълнението й отново доказва майсторство й и я поставя сред най-добрите европейски актриси на нейното поколение. През 2021 Рейнсве спечели приза за най-добра актриса в Кан с ролята си в „Най-лошият човек на света“ на Йоаким Триер.
„Арманд“ намери място в списъка с 15 заглавия, от които Американската киноакадемия избираше творби, за да ги номинира в категорията „Най-добър международен филм“, а на Европейските филмови награди през декември 2024 спечели престижния приз „Европейско откритие – наградата на ФИПРЕССИ“.
Билети за фестивала се продават на каса Часовника и каса НХК.
23-тият “София филм фест на брега” ще се проведе от 20 до 28 март в Културен дом НХК и се организира с медийната подкрепа на БНР Бургас.
120 участници се надпяваха и надсвирваха в 33-ия Национален Странджанско-Тракийски събор „Фолклорен венец Божура“ в Средец. Вече са ясни и отличените тази година. Приз „Фолклорен венец „Божура“ бе присъден на Стела Петрова, ученичка от 11 клас на Националното училище за изкуства „Добри Христов“, град Варна. Тя е завършен..
С авторски концерт с детски творби на проф. Борислава Танева ще завърши второто издание на Младежкия музикален фестивал „СОЛиСиМи“ в Бургас. Събитието е от 19:00 часа в залата на Културния дом на нефтохимика и ще обедини талантливи млади изпълнители, професионални музиканти и съмишленици на професор Танева в един пъстър спектакъл. „Музикалното..
Работещите в музеите и галериите в Бургас протестираха символично в Нощта на музеите и в навечерието на Международния ден на музеите -18 май. С лентички, деклариращи протеста, служителите на Регионалния исторически музей посрещаха стотиците бургазлии и гости на града, дошли да разгледат експозициите в Нощта на музеите. Председателят на..
За поредна година Регионалният исторически музей в Бургас ще се включи в отбелязването на Европейската нощ на музеите на 17 май (събота). Всички събития в програмата са с вход свободен от 18.00 до 00.00 ч. В четирите експозиции на музея - Археологическа, Етнографска, Историческа и Природонаучна ще бъдат представени 6 изложби и ще се проведат..
Европейската нощ на музеите в Сливен ще бъде официално открита от 18.00 часа, със съвместна винилна изложба на Регионален исторически музей „Д-р Симеон Табаков“ и Музей на текстилната индустрия под мотото „120 години музей в Сливен“. Тя ще бъде разположена в централната пешеходна зона. Всички музеи и галерии в града отварят безплатно вратите си за..
Авиомузей Бургас се присъединява към инициативата Европейска „Нощ на музеите“. От 17:00 до 22:00 часа входът ще бъде свободен за всички посетители, които са любопитни да се запознаят отблизо с историята на българската авиация, чрез колекцията от летателни апарати. Пет самолета могат да бъдат разгледани отвътре - това са товарният Ан-12, също..
За 33-и път Средец събира талантливи деца и младежи до 18 години, за да им предостави сцена на Националния Странджанско-Тракийски събор „Фолклорен венец Божура“. Тази година в него ще се включат над 120 индивидуални изпълнители и състави от цялата страна . Конкурсната програма започна в 9,30 часа пред читалището в града. А..
120 участници се надпяваха и надсвирваха в 33-ия Национален Странджанско-Тракийски събор „Фолклорен венец Божура“ в Средец. Вече са ясни и..
Авиомузей Бургас се присъединява към инициативата Европейска „Нощ на музеите“. От 17:00 до 22:00 часа входът ще бъде свободен за всички посетители,..
Работещите в музеите и галериите в Бургас протестираха символично в Нощта на музеите и в навечерието на Международния ден на музеите -18 май. С..