Депутатите приеха на второ четене държавния бюджет за 2025 г. след продължило близо 22 часа пленарно заседание. В бюджета за тази година не се предвижда увеличение на данъците, а заложеният бюджетен дефицит от БВП е в размер на 3%.
Максималният размер на новия държавен дълг, който може да бъде поет през годината, е 18,9 млрд. лв.
В Бюджет 2025 са заложени приходи в размер на 90 млрд. лева, а разходите са 96 млрд., което прави дефицит от 6 милиарда лева.
В план-сметката са включени 1077 лева минимална заплата и увеличение на възнагражденията в сектор "Сигурност" с 50%.
5 на сто пък е заложеното увеличение на възнагражденията в държавния сектор, а учителските заплати стават 125% от средната работна.
Беше прието и предложението на "ДПС – Ново начало" за държавна верига магазини, в която да се продават продукти с надценка до 10%. За това са заложени 10 милиона лева.
Парламентът реши окончателно, че хлябът, брашното и ресторантьорските услуги остават с 20-процентно ДДС.
Прагът за регистрация по ДДС се връща на 100 000 лева. В момента той е 166 000 лева.
Законът е с рекордни разходи, а управляващи и опозиция се сблъскаха по темата кой носи отговорност за тях.
"Което е по-притеснително е, че за една година е заложено да се изтегли и да се увеличи нетно дълга на държавата повече, отколкото за последните три години", коментира бившият финансов министър Асен Василев.
"И това е резултатът, господин Василев, от управлението през последните четири години. За два месеца нашето правителство няма как да акумулира подобен разход" - отговори министър Теменужка Петкова.
От ПП и от ДБ имаха две различни предложения, с които настояваха за свиване на дълговия лимит със 7 милиарда лева, като по-ниската стойност би била достатъчна за.
"Очакваният дефицит, очакваното рефинансиране на дълга и понеже тук някой от министрите, не видях кой, ме попита: "Какво правим с дефицита?" Колеги, ако това ви е бюджета и приемете този бюджет, аз ще ви питам септември какво правим с дефицита", отговори Мартин Димитров от "Демократична България".
В началото на продължилото цяла нощ заседание Тошко Йорданов от "Има такъв народ" поиска част от субсидията на Конституционния съд да бъде пренасочена.
"Предложението е за намаляване с 2,1 милиона на бюджета на Конституционния съд за сметка на ръст на възнагражденията в училищно и детско здравеопазване, за делегираните от държавата дейности към общините", коментира той.
Предложението се оказа недопустимо, а въпреки множеството критики, залата потвърди създаването на държавни хранителни магазини в пощите.
"Колеги, кой последно от вас е влизал в "Български пощи", в клон нормален, дори в провинцията да види, че не може такова нещо да бъде изградено?", попита Богдан Богданов от ПП-ДБ.
И след дългото заседание министър Петкова обобщи: "Това беше отговорната и държавническа позиция. Благодаря ви от сърце! Със сигурност Бюджет 2025 година можеше да бъде и по-добър, но условията, в които той беше съставен, го направиха възможният бюджет".
Вота на недоверие към кабинета „Желязков“ е поредно загубено време, вместо парламента да работи по същество и да кове закони. Това коментира бургаския депутат от ГЕРБ-СДС Андрей Рунчев. Според него поведението на вносителите му не е отговорно. "Партиите, които подкрепиха вота са малцинство, дори и в дебатите не успяха да извлекат нещо по..
Първият вотът на недоверие срещу правителството на Росен Желязков не успя. 150 депутати отхвърлиха вота, внесен от парламентарната групи на "Възраждане" и подкрепен от МЕЧ и "Величие" за провал във външната политика. "За" вота гласуваха 54 народни представители - 33 от "Възраждане", 11 от МЕЧ и 10 от "Величие". Правителството беше..
Парламентът ще се произнесе по първия вот на недоверие към правителството на Росен Желязков. Той беше внесен с подписите на депутатите от "Възраждане", МЕЧ и "Величие" за провал във външната политика, а дебатът се проведе вчера. Асен Василев: Няма да подкрепим вот на недоверие, който ни отклонява от евроатлантическия път "За" и "против"..
Вотът на недоверие към кабинета на Росен Желязков е нормална парламентарна практика, заяви вицепрезидентът Илияна Йотова. Според нея управляващата коалиция е още по-стабилна, отколкото преди. Какви са мотивите за вота? Обоснова ги лидерът на "Възраждане" Вицепрезидентът заяви, че очаква да се проведат дискусии, свързани с външната..
Гласуването на вота на недоверие на кабинета "Желязков" ще се състои в четвъртък в 13:45 часа. Това съобщи в края на дебатите по вота председателстващият заседанието Драгомир Стойнев. Вотът беше внесен от "Възраждане" с подкрепата на депутатите от "Величие" и МЕЧ. Той е с мотиви за провала в политиката на правителството във външната ни политика...
Правителството приема решение, с което ще бъдат отпуснати близо 35 млн. лева по бюджета на Държавното обществено осигуряване за гарантирането на великденска добавка към пенсиите на почти 700 000 души, които живеят с доход под линията на бедност. „Въпреки всички недобронамерени коментари държа да уверя нашите сънародници, че това е знак на съпричастност,..
С 228 гласа за, без против и с 3-ма въздържали се, депутатите одобриха точка първа в дневния ред на НС да е обсъждането на внесения от "Възраждане" вот на недоверие към кабинета "Желязков" с мотиви за провала в политиката на правителството във външната ни политика. Вотът беше внесен на 26 март и бе подкрепен от "Морал, единство, чест" и..