Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Червен килим и звездно откриване на "София филм фест на брега"

6
Номинираната за наградата "Оскар" българска актриса Мария Бакалова на откриването на филмовия фестивал "София филм фест на брега" в родния си град Бургас. На него актрисата представи новия филм с нейно участие "Триумф" на режисьорите Кристина Грозева и Петър Вълчанов. (2025) © БНР Бургас
Снимка: BNR Burgas

Червен килим и звездно начало на 23-тия „София филм фест на брега“ със запомнящото се участие на бургазлийката номинирана за „Оскар“ Мария Бакалова. Филмовият фестивал беше открит още от доайена в киното - режисьора проф. Георги Дюлгеров и зам.-кмета Диана Саватева.



От сцената Мария Бакалова заяви, че подкрепя номинацията на Бургас за столица на културата през 2032-ра година, защото го заслужава и събития, като това го доказват. 


Черната комедия „Триумф“ на режисьорите Кристина Грозева и Петър Вълчанов и с участието на бургазлийката поставиха началото на фестивалната програма.

Десетки бургазлии посрещнаха актрисата пред залата на Културния дом на нефтохимика. За публиката, която ще гледа филма тя каза:

"Надявам се да се посмеят с глас. Надявам се да си спомнят за събития, които до голяма степен са се случвали, защото филма е вдъхновен от истински събития. Да си помислим, защото историята е за това, или да повтаряме нещата, които са ни харесали, или да се учим от тях".

А какви са новите творчески предизвикателства пред световноизвестната бургаска актриса:

"Интересни са, различни са. Има комедии, има драматични проекти, има трилъри, има екшъни, има различни жанрове".


Мария Бакалова сподели още пред публиката, че преди Холивуд, всъщност мечтаела за датско кино, дори пестила от стипендията си, за да замине за скандинавската държава.  

На откриването на фестивала в Бургас, актрисата беше единственият представител на филма с нейно участие „Триумф“, като режисьорите Кристина Грозева и Петър Вълчанов се очаква да се срещнат с публиката утре. Черната комедия тръгва официално в кината от днес.


40 български и международни кинопродукции са включени в програмата на "София филм фест на брега", която ще продължи до 29-и март.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Община Бургас спечели 1,5 млн. лв. европейско финансиране за култура

Богатата културна програма на Бургас ще бъде още по-разнообразна и наситена през следващите месеци след като проектното предложение на общината за изпълнение на инвестиция по Национален план за възстановяване и устойчивост, Процедура за безвъзмездна помощ BG-RRP-11.021 „Ново поколение местни политики за култура за големи общини“, получи най-висок брой..

публикувано на 04.10.25 в 17:15

Фолклорен събор събира клубове от цялата страна в Бургас

Фолклорен събор с участието на танцови клубове от цялата страна ще се проведе в Бургас днес. Събитието ще се състои на открита сцена пред Пантеона в Морската градина. Програмата започва в 15:00 ч. с дефиле на участниците, което ще тръгне от терасата пред Културен център „Морско казино“ и ще завърши до Пантеона. Концертът на откритата сцена ще започне..

обновено на 04.10.25 в 11:48

Георги Милков представя „Носорог в банята“ в Бургас

На страниците на книгата му читателите ще открият неподозирани приключения – шампанско за закуска в Люксембург, среща с дух в антиквариат, велосипедно пътуване из изоставения град-призрак Вароша в Кипър, както и разкази за уникални места като най-старата работеща книжарница в Португалия или 200-годишната „Къща на мистериите“ на остров..

публикувано на 04.10.25 в 10:00

В Бургас представят новата книга на поетесата Наталия Недялкова

Новата книга на бургаската поетеса Наталия Недялкова „В навечерието на 31 февруари“ ще бъде представена на 7 октомври от 18:00 ч. в Дома на писателя. Събитието е част от Есенните литературни празници в Бургас. Изданието получи финансиране от общинския фонд „Култура“ след конкурс за анонимни ръкописи. Книгата е публикувана от издателство „Либра..

публикувано на 02.10.25 в 19:00

Стефан Диомов представя биографичната си книга в Пловдив

Композиторът Стефан Диомов представя биографичната си книга "Белите и черни клавиши на моя живот" в Пловдив. Той е ръководител на групите "Тоника", "Тоника СВ", "Магистрали", "Горещ пясък", "Фамилия Тоника" и "Петте сезона". В книгата си разказва за целия си живот. Публикувал е и свои снимки, защото това е едно от новите му хобита през последните..

публикувано на 02.10.25 в 17:40

Премиера на стихосбирката „Отглеждане на страхове“ от Марина Арнаудова в Бургас

В Бургас ще се състои премиерата на дебютната стихосбирка на Марина Арнаудова „Отглеждане на страхове“. Събитието е на 13 октомври от 18:30 ч. в Регионалната библиотека „Пейо Яворов“, входът е свободен. Книгата е издадена с финансовата подкрепа на Община Бургас и с логото на издателство „Библиотека България“. Редактор е поетът Кръстьо Раленков, а..

публикувано на 02.10.25 в 14:30

Изложба „Заедно“ на преподаватели от НХА – филиал Бургас в Галерия „Ателие“

Преподаватели от Националната художествена академия – филиал Бургас ще представят обща изложба „Заедно“. Откриването е на 8 октомври от 18:00 ч. в Галерия „Ателие“ в Магазия 1 на Пристанищния комплекс. Куратор е гл. ас. д-р Жанина Дубарова. В експозицията участват проф. Георги Янков, проф. Светозар Бенчев, доц. Димо Колибаров, доц. д-р Александър..

публикувано на 02.10.25 в 14:00