Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Ямболско се боядисват днес великденските яйца (ОБНОВЕНА)

| обновено на 19.04.25 в 12:25
Снимка: Евелина Стоянова

Всеки регион  в страната има  своите обичаи и ритуали по време на пролетните празници. Около Възкресение Христово символните и обредни практики са вплетени в ежедневието и бита на хората, а част от тях се пазят и до днес. Така е и в района на Ямбол, където Тракийската низина среща Сакар планина и Странджа. И до днес тук се играе Ромбана, а къщите за Великден се окичват с клонка цъфнала круша. А, какво още можем да научим за традициите в Ямболско.

Като най-тачен сред празниците, подготовката за  Великден е започвала далеч по-рано. С края на кукерските игри и Сирни заговезни се поставя началото на посрещането на Христовото Възкресение, а кулминацията е седмицата преди самия Великден.  Тогава в съботния ден, след дълги надпявания и приготовления на носиите, лазарките тръгвали от къща на къща, за да може всички да ги видят, да чуят песните им и да ги дарят. Местната традиция в село Генерал Инзово е различна, тук момите не само пеят,  но и танцуват. Това е Ромбана, разказва Янка Лилова бивш кмет на селото и дългогодишен самодеец.
Събраните яйца момите отнасят в домовете си, а в съботния ден, преди Възкресение е боядисването. Вапцали са се по 40- 50 яйца във всеки дом, припомнят си възрастни жени от селата Стефан Караджово, Поляна, Ботево и Веселиново.

В ямболския регион и до днес се пази традицията великденските яйца да се боядисват не на Велики четвъртък, а днес на Велика събота. Започва и подготовката за трапезата в празничния ден.

За да не пропуснат елеосвещението преди утринната литургия на Велики четвъртък, домакините в ямболско боядисвали яйцата в съботната сутрин.

„Берем лапад и го варим, после слагаме яйцата вътре. Първото яйце е червено и го слагаме на кандилото, там седи цяла година до другия Великден.

Преди да сложим яйцето пред иконата първо го допираме на челото на децата вкъщи, за да бъде здраво, весело и щастливо всяко дете.“

Надвечер набирали цъфнали клони крушово дърво и кичили входните порти на домовете си.

„Най-хубавото дърво е беше крушата, то е и най-здравото дърво, затова и символично се ползва то, за да бъдат хората здрави.“   

За Великден се коли и първото за годината агне от най- възрастния мъж в семейството.

 До средата на миналия век козунакът е бил нещо непознато за местните. Приготвяли са се обредни хлябове, наречени кукли и курабийки.
 За Дядо Коледа всички са чували, но Дядо Великден е само за децата през 50-те години на миналия век.
Повече съвети и за ритуалите по Великден - в репортажа. 
По публикацията работи: Свобода Атанасова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Празничен концерт в храм "Св. Писмен Зографски" в кв. "Крайморие"

Великденски концерт организира в Крайморие неделно училище „Св. Пимен Зорафски“. В него ще вземат участие децата при неделното училище, Детска танцова школа „Крайморие“ при НЧ „Петър Янев“, пианистите Лена Денева и Габриела Ангелова, възпитаникът на НУМСИ „проф. Панчо Владигеров“ - Марк Денев, класическа китара и народната певица Стефани Сотирова...

публикувано на 20.04.25 в 09:53

На Велика събота и в Лозенец боядисваха яйца

Кметът на Лозенец Женя Гандиева се включи в боядисването на великденски яйца на Велика събота, на площада в царевското село.   Цветната багрилница беше инициирана от местното читалище „Искра“. От нея се възползваха малки и големи.  С първите червени яйца бяха потъркани челцата на децата, за да бъдат здрави.  Целта на това събитие е да..

публикувано на 19.04.25 в 14:21

В Сливен на Великден с общоградско веселие

Жители и гости на Сливен ще имат възможност на Великден в неделя да споделят приятните емоции от един от най-светлите християнски празници. В Деня на Възкресение Христово - 20 април, Община Сливен организира великденско веселие. В него ще участва сливенският Ансамбъл за народни песни и танци. Началото е от 12.30 ч. на пл. „Цар Освободител” - пред..

публикувано на 19.04.25 в 13:50

Истинската история за покоряването на Еверест - филмът „Жестокият път“ тръгва по кината

Документалният филм "Жестокият път" тръгва по кината от днес. Той разказва за един велик български моменти - изкачването на връх Еверест през 1984 година по най-смъртоносния маршрут. Христо Проданов, Иван Вълчев, Методи Савов, Николай Петков и Кирил Досков правят опит, равносилен на лудост, покорявайки Еверест по този път,..

публикувано на 18.04.25 в 13:05

„Налей“ – нова нежна балада от Тино в дует с набиращ скорост роден артист

Тино се готви да пусне непринудено създадена нова песен, в която му партнира изгряващ талант, от който, по думите му, „извира музика“. Партньорът на Тино в новото парче е Роби. Двамата се познават от доста време и дори са съседи. Премиерата на „Налей“ е на 22 април, а дни преди това Тино разкри подробности за парчето в новия брой на предаването Мюзик..

публикувано на 17.04.25 в 19:20

Ученици на Музикалното училище в Бургас откриват годишна изложба

Национално училище за музикално и сценично изкуство "Проф. Панчо Владигеров" ще открие на 23 април традиционната годишна изложба на ученици от специалности "Рекламна графика" и "Сценичен костюм". Началният час е 17. Експозицията е разположена в залата на Дружество на художниците – Бургас и съдържа над 60 творби от различни жанрове, представящи..

публикувано на 17.04.25 в 19:00