Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Ямболско се боядисват днес великденските яйца (ОБНОВЕНА)

| обновено на 19.04.25 в 12:25
Снимка: Евелина Стоянова

Всеки регион  в страната има  своите обичаи и ритуали по време на пролетните празници. Около Възкресение Христово символните и обредни практики са вплетени в ежедневието и бита на хората, а част от тях се пазят и до днес. Така е и в района на Ямбол, където Тракийската низина среща Сакар планина и Странджа. И до днес тук се играе Ромбана, а къщите за Великден се окичват с клонка цъфнала круша. А, какво още можем да научим за традициите в Ямболско.

Като най-тачен сред празниците, подготовката за  Великден е започвала далеч по-рано. С края на кукерските игри и Сирни заговезни се поставя началото на посрещането на Христовото Възкресение, а кулминацията е седмицата преди самия Великден.  Тогава в съботния ден, след дълги надпявания и приготовления на носиите, лазарките тръгвали от къща на къща, за да може всички да ги видят, да чуят песните им и да ги дарят. Местната традиция в село Генерал Инзово е различна, тук момите не само пеят,  но и танцуват. Това е Ромбана, разказва Янка Лилова бивш кмет на селото и дългогодишен самодеец.
Събраните яйца момите отнасят в домовете си, а в съботния ден, преди Възкресение е боядисването. Вапцали са се по 40- 50 яйца във всеки дом, припомнят си възрастни жени от селата Стефан Караджово, Поляна, Ботево и Веселиново.

В ямболския регион и до днес се пази традицията великденските яйца да се боядисват не на Велики четвъртък, а днес на Велика събота. Започва и подготовката за трапезата в празничния ден.

За да не пропуснат елеосвещението преди утринната литургия на Велики четвъртък, домакините в ямболско боядисвали яйцата в съботната сутрин.

„Берем лапад и го варим, после слагаме яйцата вътре. Първото яйце е червено и го слагаме на кандилото, там седи цяла година до другия Великден.

Преди да сложим яйцето пред иконата първо го допираме на челото на децата вкъщи, за да бъде здраво, весело и щастливо всяко дете.“

Надвечер набирали цъфнали клони крушово дърво и кичили входните порти на домовете си.

„Най-хубавото дърво е беше крушата, то е и най-здравото дърво, затова и символично се ползва то, за да бъдат хората здрави.“   

За Великден се коли и първото за годината агне от най- възрастния мъж в семейството.

 До средата на миналия век козунакът е бил нещо непознато за местните. Приготвяли са се обредни хлябове, наречени кукли и курабийки.
 За Дядо Коледа всички са чували, но Дядо Великден е само за децата през 50-те години на миналия век.
Повече съвети и за ритуалите по Великден - в репортажа. 
По публикацията работи: Свобода Атанасова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Песента "Спомен от преди" в изпълнение на Филип Донков с наградата на публиката на "Бургас и морето" (ВИДЕО)

15-годишния Филип Донков спечели голямата награда на публиката на 42-то издание на конкурса „Бургас и морето“ с песента „Спомен от преди“ по музика на композитора Георги Милтиядов и текст на Ружа Матеева. Отличието бе връчено от заместник-кметът Диана Саватева.   Филип е ученик в Националното музикално училище ”Любомир Пипков” със специалност..

публикувано на 27.07.25 в 00:27

Броени часове до 42-то издание на конкурса "Бургас и морето"

Броени часове ни делят от Националния конкурс за песен „Бургас и морето“. 12 са песните финалисти, които ще прозвучат от 20.30 часа в Летния театър на Бургас.  Сред ярките звезди, които ще видим на сцената тази вечер е Маргарита Хранова. Тя се включва с песента „Признание“ по музика на Юлиян Моллов, текстът е на Костадин Филипов, а аранжиментът..

публикувано на 26.07.25 в 10:00

"Ден до пладне" на 26 юли

Темите в предаването: Хронологията на един пожар-обобщаваме най-важното за огнената стихия в Средец.  Защо се изсичат дървета на ул. "Асен Златаров", опасни ли са те, старо и невалидно ли е разрешението, обобщаваме мненията на общински съветници и граждани За "домовете на ужасите" и възможните решения на проблема, позиция на л идера на КОД и..

публикувано на 26.07.25 в 09:45

Фондация "Димитър Еленов" се включва във фестивала "Арт поток" в Царево

За първа година фондация "Димитър Еленов" е част от фестивала на изкуствата "Арт поток". Розита Еленова и хореографът Марлена Тодорова се включват в два поредни дни днес и утре. Еленова разказа: "Ще представим част от нашата специфика-работата с младежи, с тинейджъри, които да могат да се качат на сцената, да покажат своите умения. Ще направим..

обновено на 25.07.25 в 15:05

Здрава Каменова гостува в Царево с „Жена на море“

Актрисата Здрава Каменова гостува тази събота в Царево с най-новото си стенд ъп шоу „Жена на море“. Това е четвъртата част след „Жена и половина“, Клас стани клас мирно“ и „Да оцелееш по Коледа".  Комедийният проект представя по забавен начин как се събират двайсет куфара, кану и диван плюс едно семейство в мини кола. Какви редки видове туристи..

публикувано на 25.07.25 в 13:00

Композиторът Иван Кръстев: Песента "Докога" е една човешка изповед

Иван Кръстев композира и симфонична музика. Зад гърба си има две опери – детската „Ани в царството на цветята“ и „Хористката“, чието либрето е написано от самия Парашкев Хаджиев.

публикувано на 25.07.25 в 12:34

Започна тридневният "Село Баня фест“ (ОБНОВЕНА)

За трета поредна година се провежда „Село Баня фест“. От 25 до 27юли едноименното несебърско село става притегателен център за кино, музика, цирк, работилници и базари.Тридневният форум е по инициатива на местните културни дейци. Провежда се с подкрепата на Община Несебър.  Изключително богата програма съпътства дните на феста. Ще има работилница по..

публикувано на 25.07.25 в 08:30