Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Полицейски служби от България и Турция обменят опит в Бургас срещу миграцията

Съвместно обучение на полицейски служби от Бургас, Хасково, Ямбол, Одрин и Къркларели започна в Бургас. Темата е противодействие на нелегалната миграция и обмен на добри практики в трансграничния регион. Дейностите се изпълняват по проекта „Обединени за по-безопасни граници“. 

Проектът цели укрепване на националните системи за противодействие на нелегалната миграция в трансграничния регион чрез подобряване на функционалните и оперативни възможности на службите за сигурност, основани на сътрудничество и солидарност. В три дни са предвидени съвместни обучения, демонстрационни събития и учебно посещение в държава-членка на Европейския съюз за обмен на добри практики.

Областният управител на Бургас Владимир Крумов подчерта значението на взаимното обучение и обмен на опит между службите от България и Турция. По думите му, устойчивото намаляване на миграционния натиск е доказателство за добрата работа на службите:


„Между двете страни служители на дирекциите за сигурност насочиха усилия към подобряване на капацитета и ефективността в борбата с престъпността – в частност нелегалната миграция и нелегалния внос на недекларирани стоки. Нашите служби могат да почерпят добри практики от турската страна и да предадат своите, защото и те са изключително подготвени в това отношение. Тенденцията е положителна – с всеки изминал ден и месец отчитаме намаляване на миграционния натиск, което показва изключителната работа както на граничните, така и на вътрешните служби. Това дава надежда, че тежката ситуация от преди две години няма да се повтори. Областната администрация също има сериозен опит в проекти за трансгранично сътрудничество, което е доказателство за отличната комуникация и координация между съседните държави.“


Ръководителят на Съвместния секретариат по програмата Налян Гюджен акцентира върху необходимостта от солидарност и иновативни решения в управлението на миграционните процеси:

„Трансграничният регион е изправен пред динамични миграционни процеси, което налага обединени усилия и ефективна координация. Миграцията е глобална реалност, изискваща сътрудничество, взаимно доверие и иновативни подходи за устойчиви решения. В отговор на тези предизвикателства проектът ни цели да повиши капацитета и да укрепи сътрудничеството между органите на реда от двете страни на общата ни граница, за да гарантираме сигурност и безопасност, като същевременно зачитаме основните хуманитарни принципи. Днешното обучение е още една важна стъпка в тази посока. То е възможност за обмен на знания, за създаване на доверие и за изграждане на трайни партньорства.“


Директорът на областната дирекция на МВР в Бургас – старши комисар Владимир Маринов очерта спецификите на региона и предстоящите предизвикателства:

„Бургаската областна дирекция отговаря за зона, в която се събират морска, въздушна и зелена граница, което предопределя интензивността и сезонността на криминогенната обстановка. На прага сме на поредния активен летен сезон, който в съчетание с превенцията и реагирането на незаконната миграция и свързаните с нея престъпления, поставя нови предизвикателства пред нас. Приветствам изпълнението и началото на тридневното съвместно обучение, защото това е правилният начин за съвместна работа, рамо до рамо, в противодействие на нелегалната миграция и повишаване на сигурността в трансграничния регион. Уверявам ви, че в лицето на областната дирекция на МВР в Бургас ще имате не само водещ партньор, но и сигурен съюзник за ограничаване на миграционните процеси, които генерират различни престъпления през българо-турската граница.“


Заместник-областният управител на Одрин Съдкъ Зехин приветства проекта като възможност за по-добро сътрудничество между съседните страни:

„Щастлив съм, че между Турция и България ще започне съвместно сътрудничество по този проект. Вярвам, че той ще бъде полезен за осигуряване на по-безопасни и сигурни граници. За нас това обучение е много ценно, тъй като Европейският съюз осигурява такива проекти и е по-наясно с проблемите на емиграцията.“


Преподавателят от Бургаския свободен университет доц. Ваня Стаматова, която е лектор по проекта, разясни темите, които се разглеждат по време на обучението:

„Засегнати са теми като законната и незаконната миграция, разликата между тях, трафикът на хора и актуалните миграционни маршрути, които трябва да се изяснят. След теоретичната част колегите от областните дирекции ще имат и практическа част в последния ден, където ще споделят конкретни казуси от работата си. Проектът предвижда и практическо обучение на границата, което ще помогне на служителите да усъвършенстват уменията си и да се справят по-ефективно с предизвикателствата на незаконната миграция. Имайки предвид, че България вече е държава-членка на Шенгенското пространство, има значителни разлики в процедурите, които трябва да се вземат предвид, особено по отношение на връщането и преминаването на незаконни мигранти.“


В рамките на проекта ще бъдат проведени обучения за 270 служители в областта на миграцията, управлението на кризи, комуникацията и езиковите умения. Освен това ще бъде закупено специализирано оборудване, включително високопроходими автомобили, устройства за проверка на документи, офис техника и технически средства за граничните и миграционните служби.

Проектът се реализира в рамките на Приоритет 3 – „По-сигурен трансграничен регион“ на Програмата ИНТЕРРЕГ. Общият му бюджет възлиза на 1 730 647 евро, като водещ партньор е Областната дирекция на МВР – Бургас, в партньорство с Областната дирекция на МВР – Хасково, Областната дирекция на МВР – Ямбол, Област Одрин и Област Къркларели. Продължителността на дейностите е 24 месеца.

Подробности в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Арестуваха мъж от Ямбол заради умишлено подпалване на парк "Боровец"

По искане на Районната прокуратура в Ямбол беше взета мярка за неотклонение "задържане под стража" спрямо мъж, обвинен в палеж на парк "Боровец" в  Ямбол.  От държавното обвинение уточняват, че той е обвинен в това, че е  запалил имущество със значителна стойност, собственост на Община Ямбол.  Престъплението е осъществено на 23.07.2025 година. То е..

публикувано на 25.07.25 в 16:48

Марихуана за над 15 млн. лева откриха в Сливен и Ямбол

Близо 380 кг марихуана са задържани при операция на Главна дирекция "Борба с организираната престъпност"  на 24 юли, проведена  под ръководството на Окръжна прокуратура-Сливен, съобщиха от Апелативна прокуратура – Бургас. Количеството е открито в микробус в района на Сливен и склад в Ямбол. Пазарната цена на наркотика е над 15  млн. и 200 хил. лева...

публикувано на 25.07.25 в 16:12

Напълно загасен е пожарът в цеха за пластмаса в Средец

Напълно загасен е пожарът в цеха за производство на найлон и пакетиране на пластмасови отпадъци в Средец. Директорът на Регионалната служба за пожарна безопасност и защита на населението ст.комисар Николай Николаев заяви, че на места огънят ще продължава да тлее до края на деня. В града остава частичното бедствено положение. Черният дим от пожара,..

обновено на 25.07.25 в 15:46

Отменено е частичното бедствено положение в селата Стефан Караджово, Камен връх и Денница

Отменено е частичното бедствено положение, въведено в селата на община Болярово - Стефан Караджово, Камен връх и Денница. Те през последните три дни бяха в периметъра на голям горски пожар. Към момента ситуацията е сравнително спокойна, огънят е овладян, но все още се работи за пълното му потушаване.  Температурите в региона днес са над 40 градуса,..

публикувано на 25.07.25 в 14:48

Апелативният съд в Бургас потвърди присъда от 4 години за укриване на данъци

Апелативният съд в Бургас потвърди присъда от 4 години за укриване на данъци в особено големи размери. Подсъдим е управител на фирма, а престъплението, според магистратите, е извършено в условията на продължавано престъпление, в периода от 1 август 2016 г. до 14 януари 2017 г.  С помощта счетоводител той избегнал установяването и плащането на..

публикувано на 25.07.25 в 13:25

Частичното бедствено положение остава в Средец заради пожара в склад за пластмаса

Сив облак е затиснал град Средец, където огънят в цеха за пластмаса продължава да тлее. Огнеборци продължават да гасят на място, а от тази сутрин в района работи и мобилна станция за измерване на чистотата на въздуха.  Високи нива на въглероден двуокис и метан са отчетени към момента. Остава частичното бедствено положение за град Средец и..

публикувано на 25.07.25 в 12:15

Удар на ГДБОП, задържаха близо 400 кг марихуана край Сливен

Близо 400 кг марихуана са задържани при специализирана операция на ГДБОБ, проведена под ръководството на Окръжната прокуратура - Сливен. Количеството е открито в микробус и склад. Подробности пред медиите ще предоставят прокурор Веселин Гангалов – административен ръководител на Окръжната прокуратура в Сливен и директорът на ГДБОП Боян Раев...

публикувано на 25.07.25 в 11:45