Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Фондация „Солинария“ започва дарителска кампания за закупуването на нов концертен роял за Бургас

Фондация „Солинария“ започна дарителска кампания за закупуване на нов концертен роял за нуждите на Националното училище за музикално и сценично изкуство „Проф. Панчо Владигеров“ – Бургас. 

Екипът на фондацията е убеден, че наличието на висок клас музикален инструмент е реална инвестиция в културното бъдеще на града.

Необходимост от качествен роял имат не само обучаващите се в специализираното училище по изкуствата млади пианисти.

Новият инструмент би бил в помощ и на други инструменталисти, както и певци, имащи нужда от висококачествен акомпанимент. Качественият роял безусловно възпитава в силна звукова чувствителност и е предпоставка в стремежа към артистичното съвършенство. 

Новият инструмент ще спомогне и за реалното привличане на висококвалифицирани музикални педагози. Големите имена имат изискване да преподават на инструмент с доказано качество и пълноценен звук.

На подобни инструменти се реализират професионални звукозаписи, необходими за участия в международни конкурси, имащи своите специфични изисквания за стандарт.

Възможността за организиране на концерти, майсторски класове и записи с високо художествено съдържание би отворила нови хоризонти не само за учениците в музикалното училище, но би спомогнала и за цялостния културен облик на Бургас.

Дарителската кампания ще бъде активна до набиране на необходимите средства.

Всички постъпления ще бъдат по целева банкова сметка, която ще бъде използвана единствено и само за закупуването на така необходимия концертен роял.

Чрез тази инвестиция Бургас би развил на ново ниво културния си потенциал и би се превърнал в още по-притегателен център за музикално образование и художествени изяви на национално и международно ниво, смятат от фондация "Солинария".

Фондация Солинария: BG80UNCR70001526128051


По публикацията работи: Християна Йорданова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Отменят рождения ден на о-в „Св. Анастасия“ заради силен вятър

Рожденият ден на остров „Света Анастасия“, планиран за 15 и 16 август, е отменен заради силен вятър и високо вълнение, информират от Община Бургас. В посочения период няма да се изпълняват курсове с корабите „Бургус“ и „Анастасия“, а обявената празнична програма няма да се проведе. Планираните акценти включваха изложби, концерти, плувен маратон..

публикувано на 14.08.25 в 12:00

Празникът на Несебър започва още днес с концерт на Силвия Кацарова

Несебър отбелязва празника на града по Голяма Богородица с богослужения, литийно шествие и концерти на открити сцени в града. Програмата започва днес и продължава утре. Днес, 14 август, акцентите включват откриване на изложбата „Несебър през детските очи“ в градската галерия „Радослав Ралев“ от 18:00 ч. В храм „Успение Богородично“ от 18:00 ч. е..

публикувано на 14.08.25 в 11:30

Alternative Monday с театрален проект, посветен на моряка поет Бойко Боев

Екипът на Alternative Monday представя първия си театрален проект. Той е посветен на поезията на моряка Бойко Боев и е озаглавен „Защо мъжете ставаме поети?“. Събитието е днес (14 август) от 19:30 в клуб “Модерен театър”. Зад спектакъла като режисьор застава внучката на Боев Никол Атанасова: „Дядо ми беше много интересен човек. Той е..

публикувано на 14.08.25 в 11:00

„С книга на плажа“ в Бургас днес: детски празник и срещи с автори

Фестивалът „С книга на плажа“ в Бургас е открит и продължава до 17 август в алеите пред Експо център „Флора“. Участват десетки издателства, а програмата включва премиери, четения и срещи с автори. Днешният ден започва в 10:30 ч. с детски празник с д-р Джина Дундова-Панчева (ИК „Знаци“) на откритата сцена до Експо център „Флора“. В 11:30 ч. на същото..

публикувано на 14.08.25 в 10:30

"Музика без граници" започва в Созопол

Второто издание на „Музика без граници“ ще се проведе от днес, 14 август до 20 август в Созопол. Фестивалът включва майсторски класове по музика и концерти с международно участие. Тази година музикалният проект се разгръща и е цяла седмица, включени са и три концерта. При първото му издание, през миналата година музикантите са били в..

публикувано на 14.08.25 в 10:00

Романтични джаз вечери от днес в Бургас

Втората част на фестивала „Джаз в Бургас“ започва от днес, 14 август в експоцентър „Флора“. В четирите концертни вечери ще се включат множество гостуващи музиканти от България и чужбина, биг бенд, симфониета и проекти за деца и солидно международно участие. Фестивалът остава верен на живото изпълнение, а на сцената отново се случва..

публикувано на 14.08.25 в 08:30

Индийски танцов ансамбъл на „Охлюва“ в Бургас на 16 август

Индийски танцов ансамбъл в стил Одиси ще изнесе спектакъл на откритата сцена „Охлюва“ в Бургас. Началото е на 16 август (събота) от 20:30 ч., а входът е свободен, информират от Общината. Събитието се реализира с съдействието на Посолството на Република Индия в България, Индологическа фондация „Изток–Запад“ и с подкрепата на общинската администрация...

публикувано на 13.08.25 в 16:00