Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Румен Радев предупреди за риск от обедняване след влизане в еврозоната

Автор:
Снимка: БТА

Това, което очаквам, е законите да се спазват, заяви днес пред журналисти президентът Румен Радев в отговор на въпроса какво решение очаква от Конституционния съд, сезиран от държавния глава по въпроса за предложението за референдум за еврото.

Румен Радев коментира темата във Вършец, където участва в заключителна проява на Световната среща на българските медии, организирана от БТА.

Запитан за личното му мнение - "за" или "против" еврото е, президентът посочи:

"Ако някой дължи отговори на българския народ за еврото, това са тези, които подадоха искания за извънреден конвергентен доклад. За които готовността ни за еврозоната се изчерпва с реклама и техническата подготовка на пощи и банки да обменят валута. Които забравиха за хората с тежки социални проблеми, особено уязвими към всеки ценови скок, а такива са голяма част от българските граждани. И вие обърнахте ли внимание, че управляващите говорят за мерки в бъдещето, тоест те ще ни защитават от евентуални ценови шокове след приемане на еврото? Всички говорят след приемане на еврото. Но опитът от други държави, не казвам от всички, от други държави, приели еврото, сочи, че още с обявяването на конвергентния доклад започва устойчив ръст на цените, особено на услугите в националната валута. И до времето за приемане на еврото се натрупва едно сериозно значително поскъпване, особено в последните месеци преди приемане на еврото", каза Румен Радев и допълни:

"Аз силно се надявам това да не се случи при нас, но предвид безхаберието и слабостта на нашите институции рискът е реален и затова призовавам хората да следят за необосновано покачване на цените, защото явно няма кой друг да го прави вместо тях, а трябваше управляващите да имат пълна готовност сега - с органи, с мерки, с финансови буфери, защото стандартът на хората от социално уязвимите групи може да се влоши рязко за няколко месеца, но на икономиката ще ѝ трябват години да им върне този стандарт. Т.е. рискът от социално разслоение е налице и изисква мерки както казах сега, а не някога след въвеждане на еврото".

Държавният глава обясни аргументите си да поиска референдум, свързан с влизането в еврозоната:

"България е най-бедната страна в ЕС. Не аз, НСИ твърди, че всеки трети българин е в риск от бедност, а над 1,3 млн. българи са под прага на бедност. И всеки един ценови шок може да обрече хиляди сънародници на маргинализация. Очаквах управляващите с подаването на искане за извънреден конвергентен доклад да излязат и с откровена оценка на риска, с оценка на тяхната готовност да противодействат на всякакви спекулации и с финансови буфери. Не видях нищо"


По публикацията работи: Румен Николов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Обзор централната власт се срещна с кметовете на кметства от страната

Кметовете на кметства от страната, заедно с централната власт се събраха за първи път на Национален форум. Той е двудневен и е  под патронажа на Министерството на регионалното развитие и благоустройството и се провежда в Обзор. Събитието се организира от Националното сдружение на кметовете. Целта му е представителите на най-малките..

публикувано на 12.09.25 в 17:35

Маркет Линкс: При избори днес ИТН и АПС не биха влезли в НС

При едни евентуални избори днес в парламента биха влезли 7 политически сили, а две от формациите в сегашното народно събрание биха изпаднали.  Това показват данните от национално проучване, финансирано и  реализирано съвместно от bTV и "Маркет ЛИНКС" , проведено сред 1004 лица над 18 г., в периода 22 - 30 август 2025 г., по методите на пряко-лично..

публикувано на 12.09.25 в 10:20
Атанас Славов

Атанас Славов: До часове ще обявим внасянето на вота, ДБ няма да подкрепи този на "Възраждане"

Предстои техническо събиране на подписи и очаквам до няколко часа днес от ПП-ДБ да обявим внасяне на  вота на недоверие към правителството. Следващата седмица трябва да има обсъждане, съобщи бившият правосъден министър и депутат от ПП-ДБ Атанас Славов в интервю пред БНР. Той беше категоричен, че от ДБ няма да дадат подкрепа за вота на недоверие на..

обновено на 12.09.25 в 09:30

Ахмед Доган създава нова партия

Ахмед Доган създава нова партия след разцеплението в ДПС. Името на втория му политически проект е "Алианс за права и свободи".  Вече е сформиран инициативен комитет за регистрация на формацията, обяви Ахмед Доган. "За мен какви ли не приказки се носят от социалната медия. Жив съм, здрав съм, не съм получил нито един инфаркт или инсулт. Не ходя..

обновено на 11.09.25 в 16:30

ПП "Възраждане“: Главният прокурор отказа преместване на делото за убийството с АТВ

Преди дни народните представители от „Възраждане“ - Борис Аладжов, Александър Койчев и Петър Петров, са получили официален отговор от Върховна касационна прокуратура, с който и.ф. главен прокурор оставя без уважение отправеното от тях искане да бъде прехвърлено досъдебното производство за трагичния случай с АТВ в Слънчев бряг към друга прокуратура,..

публикувано на 08.09.25 в 17:32

Парламентът отхвърли ветото на президента върху промените в Закона за държавната собственост

Без дебат парламентът отхвърли ветото на президента Румен Радев върху промените в Закона за държавната собственост. Правната комисия отхвърли ветото върху промените в Закона за държавната собственост За повторното приемане на измененията в пленарната зала гласуваха 126 депутати от ГЕРБ-СДС, "ДПС-Ново начало", "БСП-Обединена левица", ИТН и..

публикувано на 04.09.25 в 15:19

Премиерът: Не е установена заплаха при кацането на самолета на Фон дер Лайен

От парламентарната трибуна премиерът Росен Желязков отхвърли възможността затрудненията с GPS сигнала по време на кацането на самолета с председателя на ЕК Урсула фон дер Лайен на летище "Пловдив" в неделя да са "хибридна атака“. МС: Имаше неутрализиране на GPS сигнала на летище "Пловдив", но самолетът кацна нормално   "По информация от структурите..

публикувано на 04.09.25 в 11:00