Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Хеви метъл легендата Ози Озбърн почина

Автор:

Легендарният хеви метъл певец Ози Озбърн почина само няколко седмици, след като се събра с бившите си колеги от Black Sabbath и изнесе грандиозен прощален концерт за феновете си. За това съобщиха близките му.

Семейството му съобщи в социалните мрежи, че той си е отишъл "обграден от любов".

76-годишният Озбърн страдаше от болестта на Паркинсон, като последните години здравето му се влоши, включително след падане през 2019 г., което доведе до отмяната на няколко турнета.

Той е сред пионерите на хеви метъла с групата Black Sabbath, преди да започне успешна самостоятелна кариера. Сред най-известните му песни са Iron Man, Paranoid, War Pigs, Crazy Train и Changes.

Джон Майкъл Озбърн е роден на 3 декември 1948 г. в Астън, Бирмингам. Прозвището Ози получава още в училище и му остава за цял живот. 

Ози Озбърн беше четвъртото от шест деца, израснало в Астън, в град Бирмингам в Централна Англия. Той се бореше с дислексия, напусна училище на 15-годишна възраст, вършеше редица черна работа и в един момент излежа кратка присъда за кражба с взлом.

"Когато растях, ако ме бяхте поставили до стената с другите деца от моята улица и ме бяхте попитали кой от нас ще доживее до 60-годишна възраст с пет деца, четири внуци и къщи в Бъкингамшир и Калифорния, нямаше да заложа на себе си, по никакъв начин".

Именно тези последни етапи от живота му осигуриха условията за преоткриването му през 2002 г. като звезда на американското телевизионно шоу "Семейство Озбърн".


По публикацията работи: Петя Янакиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

С два концерта Равда ще отбележи своя празник в събота

Равда ще отбележи своя празник на 26 юли - Деня на св. Параскева с два концерта. В 21 часа жителите и гостите на курортното селище могат да се насладят на изявата на сестри Мария и Магдалена Филатови, която ще се състои на площада пред кметството. Час по-късно на същото място певицата Тони Димитрова ще зарадва присъстващите със своите..

публикувано на 23.07.25 в 17:00

Филип Донков е най-младият участник в конкурса "Бургас и морето" 2025

Песента е изцяло в духа на конкурса –голямата тема е човекът и морето като негов дом. Морското момче Филип Донков казва: „Морето винаги ме успокоява. Гледам към него, когато има хубави залези и изгреви. Това е нещо, което всеки може да почувства и изрази. С песента могат да го съпреживеят. Имайки предвид невероятната история на този конкурс..

обновено на 23.07.25 в 11:03

Представят "Суша" в "Кино под звездите" в Бургас

Чешкият център ще представи в Бургас филма на Бохдан Слама "Суша". Прожекцията е в рамките на лятната програма на открито "Кино под звездите" в Бургас.   Зрителите ще имат възможност да видят филма на 5 август от 21 часа на откритата сцена „Охлюва“. Бохдан Слама е и с ценари ст  на лентата, а ролите са поверени на  Дорота Шлайерова, Томас..

публикувано на 23.07.25 в 10:37

Лицата на Брюксел в романа на Ирина Папанчева "Брюксел, разголен"

Романът на Ирина Папанчева "Брюксел, разголен" е сред заглавията в лятната кампания "1 град, 19 книги" на обществените библиотеки в Брюксел.  Българката живее в Белгия и има шест романа, детска книга, пише и разкази. За първото си пътуване до столицата тя си спомня: "То беше през февруари 2003 г., когато отидох на стаж в Европейския..

публикувано на 22.07.25 в 18:30

Елена Папаризу за първи път на сцената на SPICE Music Festival

Гръцката поп икона Елена Папаризу ще стъпи за първи път на сцената на SPICE Music Festival в Бургас това лято – с концерт на 9 август 2025, който ще бъде спектакъл и емоционално завръщане към най-големите хитове на певицата. Елена Папаризу, която прослави Гърция с победата си в „Евровизия“ през 2005 г. с My Number One, споделя, че участието..

публикувано на 22.07.25 в 14:00

Маргарита Хранова с нова песен на "Бургас и морето"

42-ото издание на националния конкурс „Бургас и морето“ е на 26 юли от 21 часа в Летния театър.

публикувано на 22.07.25 в 13:05

„Музикална магия 2“ гостува в Бургас и Несебър

Бургас и Несебър са следващите спирки от турнето на „Музикална магия 2“ на Плевенската филхармония и маестро Йордан Камджалов. В програмата се включват и двама виртуози от световна величина - музикантите Вероника Тодорова, акордеон и "българският Паганини на кларинета" Атанас Маринов. Това турне продължава вече трета година,  защото е една „музикална..

обновено на 22.07.25 в 12:41