Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кампания за пътна безопасност на БНР Бургас

ИПБ: Незабавна информационна кампания по промените в пътния закон

Над 60 изменения предвиждат нови правила за всички в движението

| обновено на 03.09.25 в 19:15


Институтът за пътна безопасност настоява за незабавна информационна кампания по новите промени в Закона за движение по пътищата, които влизат в сила от тази седмица. 

12 нови члена и над 60 изменения предвиждат нови правила за всички участници в движението. Михаил Попов, член на Управителния съвет на неправителствената организация, посочи:

"Едно от основните неща, които се коментират, това са камерите за средна скорост. Разбрахме, че на първо време камерите са средна скорост, ще са прекалено малко. Твърдим, че това няма да има никакъв ефект. Основният проблем е, че те са на места, които не са опасни. И вместо да се концентрира вниманието на институциите към места, където са се случвали пътни инциденти, те са сложени на прави отсечки, където няма никаква опасност, не са ставали инциденти и затова смеем да твърдим, че това няма да окаже никакво влияние върху статистиката. "

По данни на Института за пътна безопасност през юли загиналите по пътищата у нас са 50, а през август живота си в катастрофи са загубили  47 души. Това, според анализите на експертите, означава, че сме в статистическо плато, а мерките, които държавата обявява за справяне с войната на пътищата, не дават резултат. 

Какви са причините държавата да не може да се пребори с този проблем-не добре подготвени млади шофьори на пътя, лоша инфраструктура, недостатъчен контрол, манталитет на безнаказаност, Михаил Попов има свой коментар:

"Основният виновник това да се случва е доставчикът на пътната безопасност - държавата в лицето на премиера. Той има едно огромно оръжие, за да се справи и това е Държавната агенция за пътна безопасност. Тя беше създадена преди години точно по настояване на Института за пътна безопасност. Тя трябваше да ръководи действията на всички други институции, които имат някакво отношение по пътната безопасност, а не всеки да чопли в някаква посока и да не се стига до никакъв резултат. Едно от първите неща, които трябва да се направят е, да се поднови екипът, който работи в тази агенция, защото се вижда, че тъпчат на едно място и не могат да се справят с тази задача. И да си влязат във функциите, а не да правят кампании, каквито прави всяко НПО. Имат инструментите, имат и финансите."

Според Михаил Попов големият проблем се корени в корупция, свързана с безопасността по пътищата. Посланието му: Бъдете колегиални към останалите участници в движението!

Интервюто с него е част от кампанията за пътна безопасност на БНР Бургас. Тя се провежда в навечерието на първия учебен ден – 15 септември и Европейския ден без загинали по пътя – 26 септември.
Повече чуйте в звуковия файл.  


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

БНР Бургас продължава да разказва "Приказни истории"

Екипът на БНР Бургас продължава традиционното си пътуване из училищата и детските градини в седмицата на народните будители. Деветото издание на книжката „Приказни истории“ вече намери място в училищните библиотеки и читалищата.  Днес посетихме ОУ "Георги Бенковски", където десетки деца се събраха в актовата зала на школото, за да чуят някои от..

публикувано на 30.10.25 в 17:16

„Приказни истории с БНР Бургас“ вдъхновяват малките автори в училищата

Екипът на БНР Бургас започна традиционното си пътуване из училищата и детските градини в седмицата на народните будители. Деветото издание на книжката  „Приказни истории“ вече намери място в училищните библиотеки и читалищата. А тази седмица нашите журналисти четат най-вълшебните истории от това издание на нашите малки слушатели. Използваме..

публикувано на 28.10.25 в 14:30

Деца учиха правилата за движение заедно с БНР Бургас и полицията

Кампанията на БНР Бургас „Спри! Дай път на пешеходец“ продължава да насочва вниманието към пътната безопасност. Екипът на общественото радио и бургаската полиция гостуваха в детска градина „Ханс Кристиан Андерсен“, където проведоха занятие с децата за основните правила на движение. Малчуганите показаха как се преминава безопасно по пешеходна..

публикувано на 17.10.25 в 13:30
Мариана Рачева от БНР Бургас и Снежана Няголова - директор на СУ

IX издание на „Приказни истории с БНР Бургас“ пътува към библиотеките на училища и читалища

БНР Бургас представи деветото издание на своя сборник с разкази „Приказни истории“. По традиция това стана на първия учебен ден. Тази година изданието бележи рекорд, събирайки между страниците си 150 истории, писани от деца от Бургас, страната и дори от българското училище в Париж. В проекта участват деца и младежи на възраст от 6 до 18..

публикувано на 15.09.25 в 12:05
Гергана Апостолова-Костова

Гергана Апостолова-Костова: Бъдете отговорни и толерантни на пътя

Лошата пътна инфраструктура, млади водачи с мощни автомобили, но без опит, както и рисковото изпреварване са сред предпоставките за пътни инциденти, при това ежедневно. Това сподели за БНР Бургас Гергана Апостолова-Костова, бивша автомобилна състезателка, но активен шофьор. Участниците в пътното движение, които правят нарушение не биха се..

публикувано на 12.09.25 в 11:00

БНР Бургас връчи награда на Елица Стоянова за участието й във фестивала "С песните на Комня Стоянова"

Големият приз на името на певицата Комня Стоянова тази година отиде при Вилияна Петрова от Варна.Тя бе отличена в  11-ото издание на Националния фестивал  в Средец. В него се включиха над 500 фолклорни изпълнители от цялата страна. 75 от тях бяха групи. В журито бяха Бинка Добрева, Лазар Налбантов, Галя Гильова и Кристиян Неделчев Целта на..

публикувано на 09.09.25 в 12:31