понеделник
от 16.30 до 17.00 часа
"Музей в ефира – предаването за визуални изкуства по радиото" по програма "Христо Ботев" на Българското национално радио проследява, обсъжда и анализира актуални събития и процеси в съвременния художествен живот.
От самото си създаване през 2009 г. предаването се стреми да компенсира по свой начин липсата на музей за съвременно изкуство в България. Страната ни продължава да е единствената в Европа, а дори и на Балканите, която няма такъв музей. А той е важна и необходима част от образователната система не само на ниво училище, но и за обществото като цяло. Със своята колекция, с постоянната си експозиция, с екипа си от специалисти, призванието на този музей е да запознава публиката – както специализираната, така и широката – с историята, развитието и постиженията на съвременното изкуство у нас. Което отдавна вече е неделима част от историята, развитието и постиженията на международната арт сцена.
Явявайки се своеобразен "виртуален музей" на съвременното ни изкуство, предаването обсъжда неговата история и днешното му развитие, разглежда "ключови" изложби и произведения, говори за важни събития у нас и в чужбина, за личности и институции със значим принос в тази област. Освен всичко друго създава и виртуална колекция – от произведенията, които според събеседниците в студиото непременно трябва да влязат в бъдещия реален музей за съвременно изкуство в България. В нея са събрани над 200 творби, които отразяват мечтата за такъв музей и които представляват интерес не само за любителите, но и за изследователите на художествените процеси у нас.
Водещата на предаването Диана Попова е изкуствовед, критик, куратор, редактор във вестник "Култура" (1992-2001), като продължава да е активен сътрудник на сп. "Култура" и "Портал Култура", наред с други издания. В статиите си тя изследва широк спектър от явления на съвременното българско изкуство, като акцентира на неконвенционалното, иновативното и концептуалното, представя изявите на различни поколения художници и стимулира развитието на националния дебат по проблемите на българското и европейското съвременно изкуство в контекста на световния културен процес.
Екип на предаването: Диана Попова, Ани Маринова, Цвети Бахариева.Седмицата на съвременното изкуство тази година се провежда под надслов "Тежестта на съществуването" в периода 2 - 11 септември. Неин куратор е Галина Димитрова-Димова, която се е вдъхновила за концепцията си от романа "Непосилната лекота на битието" на..
Много са причините да обърнем специално внимание на тазгодишното издание на пътуващото международно биенале "Манифеста". Първо, защото се провежда в Прищина, столицата на Косово. Акцентът му е върху Западните Балкани. Свързано е със създаването на..
59-ото Венецианско биенале се откри официално на 23 април и ще продължи до 27 ноември 2022. Отложено с една година заради пандемията, то започна в друга трагична ситуация – войната в Европа. Нахлуването на Русия в Украйна порази и поразява света сякаш не..
Изложбата "Спонтанни връзки между несвързани явления", открита в галерия "Структура" до 30 юли, е посветена на годишнината на наградата за млади художници БАЗА. Появила се в момент, когато подкрепата за съвременното изкуство в България беше все още..
В музеите не гледаме витрините. Устремени сме да видим това, което те съдържат. Витрината само го вместява в себе си, отделя го от зрителя, издига го на пиедестал, откроява го като ценност. Забелязваме витрината периферно. И най-вече когато стъклото ни..
Артклъстерите в градската тъкан на София се обогатиха с още един. Доскоро самотен и отдалечен, САМСИ вече има в съседство в Южния парк "Топлоцентрала" – нов център за съвременни изкуства. Какво трябва да знаем за него, за програмата и за визуалните..
"Украйна е тук, Украйна е в нас" е изложба на Инга Леви и Анна Придатко, представена в галерия "Структура" (продължава до 7 юни). Във военната си серия "Двойна експозиция" Инга Леви изобразява припокриването на две реалности – сравнително безопасните..
В седмицата, в която се откриваше 59-ото Биенале във Венеция, в галерия ИСИ-София се редеше изложбата на румънския художник Влад Нанка. "София е нашата Венеция", прогласиха на шега авторът и колегите, които му помагаха. Шега, в която, оказа се, има..
В Гьоте-институт в София е открита изложбата " We could be heroes” (до 5 май 2022) – с произведения от Текла Алексиева и Искра Благоева. Кураторът Надежда Олег Ляхова разказва за общото в изкуството на тези две художнички от различни поколения...
В разговор за войната в Украйна и за тревожното настояще, което поглъща в себе си и бъдещето, някак естествено се появи фразата „Носете си новите дрехи“. Несигурното утре настойчиво изисква сякаш живеенето днес - без отлагане, без планове, без чакане на..
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят..
Дора Давидова – учителка, медицинска сестра и православна християнка – продължава своя вълнуващ разказ за пътуването по легендарния поклоннически път..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg