Eмисия новини

Музей в ефира

понеделник
от 16.30 до 17.00 часа

"Музей в ефира – предаването за визуални изкуства по радиото" по програма "Христо Ботев" на Българското национално радио проследява, обсъжда и анализира актуални събития и процеси в съвременния художествен живот.

От самото си създаване през 2009 г. предаването се стреми да компенсира по свой начин липсата на музей за съвременно изкуство в България. Страната ни продължава да е единствената в Европа, а дори и на Балканите, която няма такъв музей. А той е важна и необходима част от образователната система не само на ниво училище, но и за обществото като цяло. Със своята колекция, с постоянната си експозиция, с екипа си от специалисти, призванието на този музей е да запознава публиката – както специализираната, така и широката – с историята, развитието и постиженията на съвременното изкуство у нас. Което отдавна вече е неделима част от историята, развитието и постиженията на международната арт сцена.

Явявайки се своеобразен "виртуален музей" на съвременното ни изкуство, предаването обсъжда неговата история и днешното му развитие, разглежда "ключови" изложби и произведения, говори за важни събития у нас и в чужбина, за личности и институции със значим принос в тази област. Освен всичко друго създава и виртуална колекция – от произведенията, които според събеседниците в студиото непременно трябва да влязат в бъдещия реален музей за съвременно изкуство в България. В нея са събрани над 200 творби, които отразяват мечтата за такъв музей и които представляват интерес не само за любителите, но и за изследователите на художествените процеси у нас.

Водещата на предаването Диана Попова е изкуствовед, критик, куратор, редактор във вестник "Култура" (1992-2001), като продължава да е активен сътрудник на сп. "Култура" и "Портал Култура", наред с други издания. В статиите си тя изследва широк спектър от явления на съвременното българско изкуство, като акцентира на неконвенционалното, иновативното и концептуалното, представя изявите на различни поколения художници и стимулира развитието на националния дебат по проблемите на българското и европейското съвременно изкуство в контекста на световния културен процес.

Екип на предаването: Диана Попова, Ани Маринова, Цвети Бахариева.

Публикации

За кого е важно българското участие във Венецианското биенале

На 20 октомври Министерският съвет реши, че България ще участва в 59-ото Венецианско биенале през 2022. Важно и позитивно решение е това, защото оправдава стремежа за редовно участие на страната ни в този най-стар (от 1895) и авторитетен форум за..

публикувано на 08.11.21 в 12:35
Кристо и Жан-Клод

Какво още не знаем за Кристо

В Софийската градска художествена галерия до 7 ноември е открита изложбата „Кристо и Жан-Клод. Живот=Творби=Проекти“ (куратор Матиас Коденберг), която включва фотографии на Волфганг Фолц. Той е официален фотограф на техните творби от 1971, като освен..

публикувано на 25.10.21 в 15:11

Художникът в свободно плуване

В Националната галерия в Двореца до 21 ноември е открита ретроспективната изложба на Алцек Мишев „Акуи – Милано – София“ (куратори Иво Милев и Боряна Вълчанова). Художникът напуска България през 70-те и гради кариерата си в чужбина. Той е „живописец,..

публикувано на 12.10.21 в 12:05

„РеВизии“ – на паметници, исторически разкази, идеи

Произведения на художниците Марина Генова (София) и Чааръ Сарай (Истанбул) са събрани от куратора Красимир Терзиев в едноименната изложба, открита в галерия ИСИ-София до 27 октомври.  С различни изразни средства авторите преразглеждат моменти и..

публикувано на 27.09.21 в 12:26
Марта Джурина, серия „Touchpoint“

БАЗА 2021

Вече 14 години конкурсът за наградата БАЗА е събитието, което артсредите и публиката на съвременното изкуство очакват с нетърпение всяко лято. Вълнението е и защото става дума за млади автори до 35 години – интересно и важно е как виждат те света,..

публикувано на 03.08.21 в 08:00
Мартиан Табаков, „Звук и форма“, зала „Райко Алексиев“, София

Аура и два стола

Необичайна изложба тече в зала „Райко Алексиев“ до 30 юли. Озаглавена е „Аура“ и според подзаглавието си представя съвременна българска скулптура. Участват петнайсет млади художници, като всеки показва произведението си в рамките само на един ден...

публикувано на 19.07.21 в 12:41
Изложбата „По-истински от реалността“ в галерия „Структура“

Възможни спомени и истински реалности

Изобилието от изложби и всякакви артизяви напоследък прави трудно проследяването им дори само в София. И все още пандемията витае върху тях и нас като публика – слага своя отпечатък и върху съдържанието, и върху възприятието на съвременното изкуство...

публикувано на 12.07.21 в 11:30
Стела Василева, Shifting Colors, сайт-специфик светлинна инсталация, 2021

Интимност и спектакъл на Ларгото

Sofia Art Projects е проект, замислен като ежегодна международна изложба. Инициатива е на фондация „Изкуство – дела и документи“ и е подкрепен от програма „Визуални изкуства“ на Министерство на културата. Първото му издание е „Интимност и спектакъл в..

публикувано на 21.06.21 в 10:10
Александър Шелоу и Калин Серапионов, „Реконструиране на живота“ (куратор Красимир Терзиев), 28 април - 19 юни 2021 г.

Суперпозициите на ИСИ-София

„Суперпозиции“ е тазгодишната международна програма от изложби на Института за съвременно изкуство – София . Названието идва от фундаментален принцип на квантовата физика, според който „всяка елементарна частица, съществува частично във всичките си..

публикувано на 07.06.21 в 10:47
Кадри от изложбата „Андрей Даниел. Между две епохи“ в Софийска градска художествена галерия

Андрей Даниел и епохите

Изложбата „Андрей Даниел. Между две епохи“, открита в СГХГ до 13 юни 2021, представя творчеството на художника, чиято смърт в началото на миналата година сякаш шокира артистичната общност. С разбирането каква колосална загуба е това за българското..

публикувано на 25.05.21 в 08:05