Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

По въпроса за "женското изкуство"

16
Мария Налбантова, „Пейзажи на метър“, галерия ИСИ-София. Автори на снимките: Владислава Григорова, Калин Серапионов, Мила Панич.

В "Строителите на съвременна България" Симеон Радев пише, че на 12 август 1884 в Русе три жени се явили да гласуват на избори, но бюрото не ги допуснало. И отбелязва "България броеше първите свои суфражетки".

Следва дълъг път и борба, за да се стигне до частични избирателни права на българките през 1937 – да гласуват в местни избори при условие, че са "майки от законен брак". Което по-късно се разширява в право да гласуват в парламентарни избори, ако "омъжени, разведени или вдовици"…

Невена Георгиева, „Неназовано“, Vox Populi „Контейнер“. Автори на снимките са: Невена Георгиева, Радостин Седевчев, Диана Попова.
Разбира се, борбата за права на жените в България съвсем не се ограничава до правото на гласуване. Тя засяга всички отношения в обществото, а не на последно място и изкуството. Както и ролята на художничките в неговото създаване и развитие в миналото и сега.

И с мисълта за 8 март, за натрупаните върху този ден празнични и непразнични смисли и конотации, екипът на "Музей в ефира" покани художничките Мария Налбантова и Невена Георгиева. Разговорът с тях беше за изложбите им "Пейзажи на метър" в ИСИ-София и "Неназовано" във Vox Populi "Контейнер".

Какви теми и проблеми ги вълнуват, и как ги отразяват в изкуството си чуйте в звуковия файл.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Флейтовото изкуство в България до края на XX век

Теоретичният труд "Флейтовото изкуство в България до края на XX век" е дело на Ивайло Василев. Изданието е първо и единствено по рода си мащабно проучване за този инструмент в страната ни. Изследването е направено между 2010 и 2015 година. Първите сведения за флейтовото изкуство в страната са описани в книгата "Методика на флейтовото свирене" на..

публикувано на 30.06.25 в 17:56

Пети Международен документален "Родопи филм фест"

За пета поредна година Международният документален " Родопи филм фест " събира почитателите на документалното кино и културата в сърцето на Родопите. Смолян ще бъде домакин на над 50 заглавия от България и света. Основният фокус тази година е върху темата "хранене"  – явление, което свързва хората и отразява културните, социалните и..

публикувано на 30.06.25 в 17:06
Новата премиера на Театър Куманово – „Калигула“ на режисьора Георги Ризески

За Куманово и културната програма на града

Град Куманово е вторият град в Република Северна Македония, след столицата Скопие. За културната програма в града, за Международния фестивал за проза, организиран от Националния център за култура "Трайко Прокопиев", а също и за театралните представления и Международния комедиен фестивал, който се провежда всяка есен в Куманово, разказва Сашо..

публикувано на 30.06.25 в 16:25
Лидия Линдрова

Лидия Линдрова и нейните "Целебни песни"

В "Terra Култура" представяме к нигата "Целебни песни" от Лидия Линдрова – психоложка и психотерапевтка с практика в рехабилитационни клиники в Германия. Линдрова говори за психотерапевтичното и лечебното въздействие на музиката, поезията и изобразителното изкуство при преработка на конфликти, справяне с тъга, депресия и безнадеждност и за..

публикувано на 30.06.25 в 11:46

Режисьорът Йордан Михайловски: Животът и киното като сатирична метафора

В "Нашият ден" гостува Йордан Михайловски , режисьор и сценарист със значими постижения в късометражното кино, избран между 63-ма млади филмови творци от Югоизточна Европа за участие в 19-ото издание на "Талантите Сараево", което ще се проведе от 16 до 21 август в рамките на Сараевския филмов фестивал. Михайловски разказва как се формира..

публикувано на 30.06.25 в 10:30