Студентът по медицина в пети курс на Медицинския университет Пловдив Пламен Пенчев публикува в международното научно списание Journal of Clinical Neuroscience метаанализ, в който е първи автор. Това не е стандартна научна статия, а най-високата форма на академична публикация – резултат от задълбочен анализ на световната литература, статистическа обработка и критично мислене на експертно ниво. Темата на метаанализа е особено значима – той изследва връзката между допаминовите агонисти и поява на поведенчески нарушения, свързани с импулсния контрол, при пациенти с пролактиноми на хипофизата.
"Метаанализът е вид статия, която чрез статистически методи обединява резултатите на три или повече проучвания и дава нов резултат и заключение, което е по-силно от всяко изследване поотделно. Аз произлизам от бедно семейство и моят роден град е Шумен. Нямаме лекари в семейството, баба ми е била медицинска сестра, а дядо ми – рентгенов лаборант.
Завърших Математическата гимназия в Шумен с математика и физика и след това с отлични оценки ме приеха в Медицинския университет в Пловдив. След започването ми на първи курс, срещнах хората, които най-много ми повлияха в живота и които и до днес ме подкрепят.
Специално благодаря на д-р Чавдар Ботев, на д-р Павлина Михайлова, на д-р Борислав Петров, който е мой ментор, на д-р Андрей Велев, на майка ми и на д-р Михаил Канев, който пръв ми подаде ръка в науката. Науката анализира и допринася за развитието на мисълта на един студент, задаваш си въпроси като какво е неоткрито и с какво аз мога да допринеса за развитието на тази област. Избрал съм си неврохирургията като специалност.
От втори курс присъствам на операции, като доброволец работя в Отделението по неврохирургия на МБАЛ "Свети Георги" в Пловдив. Хареса ми това, че човешкият мозък не е изучен и е предизвикателство за всеки неврохирург. Човешкото тяло е единно цяло, но се контролира от мозъка. Списанията с импакт фактор са специализирани в световната медицинска литература. Публикуваните в тях статии остават в световната медицинска литература и след това разработките се прилагат в клиничната практика", сподели в ефира на предаването "Следобед за любопитните" петокурсникът по медицина Пламен Пенчев.
Тази година на Пламен Пенчев му предстои участие с този метаанализ на Световния конгрес на Световната федерация по неврохирургия (WFNS) от 1 до 5 декември в Дубай. Председател, съосновател и ментор е на Българския студентски клуб по невронаука "Неврологика".
Разговора на Ани Костова с Пламен Пенчев от предаването "Следобед за любопитните" можете да чуете в звуковия файл.
Снимка – Ани Петрова, БНР
В тайландското село Ко Паньи от провинция Панг Нга живеят около 360 семейства. Никой не се шокира от факта, че предците им произхождат от две мюсюлмански фамилии, пристигнали чак от индонезийския остров Ява. Но че абсолютно всички постройки са наколни, вече е повод за учудване. Населението от 1600 души доскоро се е препитавало само с риболов,..
"Човек, който..." – така започва най-често простичкият и сърдечен отговор на въпроса, зададен към дете: "Какво прави социалният работник?" Човек, който ми помага. Човек, с когото си играем. Човек, с когото не ме е страх. Фондация "За нашите деца" организира една необичайна и трогателна изложба, наречена "Професия Човек". Това е наивният,..
Тоталитарната държава не търпи други авторитети, освен своя собствен (отделен е въпросът доколко го има). Затова утвърдени институции като Българската православна църква са ѝ трън в очите. Трън, чиито бодли недъгавата власт прави всичко възможно да изтръгне, а ако не може – жестоко да съсече. Тъкмо този процес на война срещу Църквата и нейните..
Трансплантацията на органи, клетки и тъкани е сред най-големите постижения на съвременната медицина. Този процес не само дава нов шанс за живот, но и поражда много проблеми и въпроси. В поредния брой "За здравето" по темата събрахме цял консилиум от лекари, специалисти, познавачи и пациенти. В обсъжданията се включиха проф. Никола Владов, Георги..
Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз не страдам от това?" Наричана още математическа или числова дислексия, дискалкулията представлява специфично разстройство на аритметичните умения – способността на човек да разбира, обработва и..
Културният компас този път ни отвежда към едно наистина специално събитие – "Изчезващият град: Работилница за старите къщи" , което ще се проведе тази..
Един от най-великите романи на ХХ век – "Магът" на Джон Фаулз , излезе в превод на български език, дело на преводача Боримир Паскалев. В "Нашият..
Шекспировият театър в Паталеница навършва 25 години и отбелязва годишнината със спектакъла "Ромео и Жулиета: любовта като обред". Именно с тази..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg