Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В Салона на култура на програма „Христо Ботев”: „С поезия и музика да си спомним за Дамян Дамянов...”

„Поезията е единственият несъкрушен български свят”. Тази мисъл, носеща характера на сентенция, не принадлежи на Дамян Дамянов. Тя е на връстника му Никола Инджов. И със сигурност ще намери убедително потвърждение по време на традиционния Салон за изкуство и култура на програма “Христо Ботев” - място за представяне на художници, артисти, музиканти. Новото му издание под наслов “С поезия и музика да си спомним за Дамян Дамянов...” е посветено на този изключителен български лирик.
А 16 февруари, когато в Първо студио на БНР пред публика ще се състои музикално-поетичният концерт, не е някаква юбилейна дата от животописа на Дамян Дамянов - 75-ата годишнина от рождението му предстои да честваме през 2010-та. Но нима големите творци се нуждаят от календарни поводи?
Още приживе той беше легенда. Стиховете му се четяха, преписваха се на ръка, знаеха се наизуст. За щастие, времето не хвърли сянка върху неговата нежна и силна поезия. Любовната му лирика се превърна в еталон за поколения ценители на изящната словесност, а философските му стихове и неговите изповеди за България, за националната ни съдба остават ненадминати. И днешните поколения го познават и се възхищават от преживените му, изпълнени с метафори и високи небеса строфи. Във времето, когато модерните технологии и лесните забавления изместват доброто старо общуване с книгата, интернет форумите са пълни със стихове на Дамян Дамянов, със споделени мисли за вълнението, което те пораждат. Едно изречение, взето напосоки оттам: “Каквото и да кажем за него, то ще е малко, защото поезията му говори толкова много, че пред нея не ни остава нищо, освен да замълчим...”
В понеделник, 16 февруари, от 18.00 часа обаче няма да мълчим, а ще говорим за поета, който ни напусна през юни 1999 година. Салонът ще бъде открит от директора на програма “Христо Ботев” Паулиана Новакова. Във вечерта ще вземат участие със свои спомени и размисли за Дамян Дамянов съпругата му поетесата Надежда Захариева, поетите Петър Караангов, Никола Инджов и Недялко Йорданов, издателите Дамян Яков, Надя Фурнаджиева и Иван Гранитски, композиторът Хайгашод Агасян, меценатката Лили Червенякова. Ще присъстват и гости от родния град на Дамян Дамянов - зам.-кметът на Сливен Радост Костова от ресор “Духовни и хуманитарни дейности” и началник отдел “Култура и вероизповедания” на община Сливен Дора Ескидарова, директорът на гимназия “Дамян Дамянов” в град Сливен Екатерина Иванова заедно с ученик от гимназията.
Биг бендът на Българското национално радио с диригент маестро Янко Миладинов ще изпълни едни от най-популярните песни, създадени по стихове на Дамян Дамянов, а артистът Веселин Ранков и студентът от НАТФИЗ Тодор Димитров ще прочетат едни от най-обичаните стихове на поета. Ще прозвучат и записи, съхранени в Златния фонд на Българското национално радио - есе на Дамян Дамянов, изпълнено от незабравимия Апостол Карамитев и стихотворението “Молитва към жена ми” в изпълнение на Иван Тонев.
Публиката също ще има възможност да сподели своите пристрастия към една или друга поетична творба на Дамян Дамянов. Всъщност, има ли по-голямо утешение от това – споделената любов към един майстор на българското художествено слово да обединява хората?
И още един поклон към паметта на Дамян Дамянов - стиховете в рубриката “Радиоколекция”, която се излъчва от понеделник до петък от 21.20 часа по програма “Христо Ботев”, през седмицата 16-20 февруари отново ще са от него.

Как искам моят стих да бъде прост.
Съвсем обикновен като тревата.
Като хлапакът, който цапа бос
през локвите от дъжд. като водата,
която пия, за да стане кръв.
И като камък, от скала откъртен.
О, ако можеше да е такъв,
Той щеше да е като тях –
безсмъртен.

Дамян Дамянов
1966 г.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

„Лицата на музиката” - изложба портрети на български музиканти

В Салона за култура на програма „Христо Ботев” на 29 октомври, от 17.00 часа пред фоайето на Първо студио на БНР се състоя изложбата портрети на български музиканти „Лицата на музиката” .  Снимки от събитието можете да разгледате  тук .

публикувано на 22.10.10 в 08:48

Салон за култура: „Великденско вино” в Радиотеатъра на БНР

На 27 октомври, от 18.00 часа в Първо студио на БНР - Предпремиера на „Великденско вино”   „С появяването на радиото се появи един нов вид творба – слуховата пиеса. За съвременния писател се открива една творческа област, в която той може да прояви и дар, и изобретателност, и остроумие незатрупани от тежкия сценичен аксесоар” Сирак Скитник, 1923 г...

публикувано на 22.10.10 в 08:46

В Салона за култура на програма „Христо Ботев”: Петнадесет години „Кантате юбилате”

Кантате юбилате Cantate Jubilate Кантате юбилате Cantate Jubilate На 25 октомври от 19.30 часа в Първо студио на БНР се състоя празничен концерт петнадесет години „Кантате юбилате”. Тридесет и първи октомври 1995 година е рождената дата на Cantate Jubilate – приемникът на съществувалия дотогава „Хоров свят”. Новото заглавие, в превод „Пейте и..

публикувано на 22.10.10 в 08:44

В Салона за култура на програма „Христо Ботев”: проектът „Без граници” на фотографката Блага Димитрова

На 1 октомври от 19.30 часа Салонът за култура на програма „Христо Ботев” представи проекта „Без граници” на фотографката Блага Димитрова. Проектът „Без граници” разказва чрез снимки и кратки филмчета за български музиканти, които живеят в Европа или са постоянно на път. Той цели да бъде представен техният мироглед, усещането им за музиката, за изкуството,..

публикувано на 28.09.10 в 11:36
Директорът на програма

В Салона за култура на програма „Христо Ботев” представяме документалния сериал „Радиото”

На 24 юни на покрива на новата сграда на БНР в рамките на Салона за култура на програма „Христо Ботев” беше представен документалния сериал „Радиото”. В присъствието на колеги и приятели на радиото ръководителят на екипа, създал сериала, Даниела Манолова каза, че сериалът включва много повече от 75-те години история на Българското национално радио и че..

публикувано на 24.06.10 в 08:14