Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Гости в „Часът на думите”: Николай Петев и Константин Казански

Николай Петев (вляво) и Константин Казански
Снимка: Архив
Тази неделя в предаването ще гостуват двама изявени творци, почти връстници.
Николай Петев, роден през 1950 година, е писател, литературен критик, културен деец. Бил е директор на издателство „Народна младеж”, главен секретар на СБП, вече два мандата е председател на Съюза на българските писатели. Автор е на многобройни публикации в литературния и периодичен печат, на книгите: „Тук във времето” (1984), „Поезия и позиция” (1986), „Фарът и неговият пазач” (1989), „Зад завесата на политическия театър” (1997), „Фарът, пазачът и вятърът” (2006), „Познаваш ли ме...”. Последното заглавие имаше премиера преди броени дни и събра многобройна публика в зала 8 на НДК. Книгите на Николай Петев са преведени на много езици.
Вторият гост е Константин Казански. Поколенията от средата на миналия век добре помнят това име, неговата поява и възход. Роден е на 1 юли 1945 година в Свищов. Баща му Рачо Казански преподава френски в Търговската академия и от него Константин наследява голямата си любов към френската литература. През 1960 година семейството се преселва в София. В средата на 60-те Константин Казански става един от най-популярните певци на българска естрада с кавъри на Адамо по собствени текстове.
От 1971 заживява в Париж. Там свири и пее в руски кабарета, акомпанира и аранжира известни изпълнители. През 1987 г. създава известния „Казански хор”. С него изнася много концерти в страната и чужбина и може да се каже, че по онова време е бил най-престижният във френската столица. Константин Казански е първият българин пял в парижката зала „Олимпия” през 1991 година. Многостранна творческа личност, Казански е и автор на книгата „Руско кабаре” и стихосбирката „Писма от Париж”.

неделя, 20 март, от 17.00 часа
По публикацията работи: Слави Георгиев и Кристина Белчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Българските автори на Венецианското биенале "Хомо Фабер"

Венецианското биенале за съвременно занаятчийско изкуство "Хомо Фабер" е инициатива на фондацията за творчество и занаятчийство "Микеланджело", базирана в Швейцария, която подпомага съвременните занаятчии по цял свят и насърчава едно по-хуманно, приобщаващо и устойчиво бъдеще. Вече трата година в престижния форум без аналог в света участват..

публикувано на 11.01.25 в 12:05

Тридесет и три години специалност "Метал" в НХА

Тридесет и три години отбелязва специалност "Метал" в НХА с едноименна изложба в галерия "Академия". Това е  завършващ етап на едноименен двугодишен проект, осъществен в рамките на Конкурса за финансиране на проекти за присъщата научна и художественотворческа дейност на Националната художествена академия.  В рамките на проекта бяха проведени..

публикувано на 11.01.25 в 08:20
Ралука Над

Румънската писателка Ралука Над за антропологията и писането

"Литература в движение. Чужбина през очите на една писателка антрополог." Така беше озаглавена срещата с румънската писателка Ралука Над на събитията, които организира Румънското министерство на културата на Софийския международен панаир на книгата през декември 2024. Родената в Клуж-Напока антроположка и писателка е една от най-интересните румънски..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
проф. Иван Газдов

Добрата вибрация

На Ивановден столичната галерия "Арте" се оказа тясна, защото имаше толкова много гости, с които художникът проф. Иван Газдов беше решил да сподели своя имен ден с една изложба.  Изложбата се казва "Добра вибрация" и включва графики и скулптура. За първи път Иван Газдов, който работи основно в областта на графиката, плаката, илюстрацията карикатурата, и..

публикувано на 10.01.25 в 14:57

Предпремиерна среща с младата румънска поезия в антология

Предстои издаването на "Антология на съвременната румънска поезия" у нас. Подготвя се от преводачката Лора Ненковска и издател Георги Гаврилов. Съставител на сборника е румънският поет Клаудиу Комартин, който вече е добре познат у нас – бил е на фестивала "София: Поетики", представял е списанието "Поезис Интернационал", на което е главен..

публикувано на 10.01.25 в 12:45