Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пътешествие по върховете на света

Връх Еверест.
Снимка: Павел Новак
Алпинизъм, Еверест, изкачване на върхове са ключовите думи на великденското издание на предаването на Симеон Идакиев. Самият той като участник в българската експедиция за покоряването на Еверест през 1984 година може да погледне на такова пътешествие от много страни – назад и напред във времето, нагоре и надолу в пространството, скок от битието на покрива на света в ежедневното битие и обратно, предизвикателството вън и вътре в личността.
Безценни записи от онези паметни последни минути на последната радиовръзка с Христо Проданов ще прозвучат в предаването благодарение на фичъра на Милан Огнянов “Оставам на подслушване, или Еверест 20 години по-късно”.
Гост на предаването е Дойчин Боянов, първият българин, изкачил Еверест без кислород през 2004. След завръщането си е споделил, че в Зоната на смъртта човек се чувства като "свещичка на вятъра". "Както всеки човек на Великден се стреми да запази пламъка на свещта от църквата до вкъщи, така и аз под Еверест се стремих да запазя живота си". Дойчин Боянов е прекарал на Еверест около 20 минути. За тези двайсет минути и за хилядите минути, които са ги предшествали и следвали в живота на един български алпинист, ще ви разкажем в предаването.
Ще разговаряме и с Петя Колчева, първата българка, изкачила Еверест рано сутринта на 22 май 2009 заедно със съпруга си Камен Колчев. “Важното е да изчакаш подходящия момент. Планината трябва да те допусне до себе си... След 10 години осъществихме мечта, за която не съм вярвала, че е в рамките на възможното” споделя тя за информационна агенция БЛИЦ дни след завръщането си. “Човек е толкова високо, че когато се огледа, сякаш вижда планетата от космоса.”
Едно от измеренията на Великден.

неделя, 24 април, от 18.30 часа
По публикацията работи: Даниела Манолова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Камен Тодоринчев, Мариана Борукова, Цвета Николова и Диана Банчева

Лятото на отборите от Спешъл Олимпикс, България

Преди 30 години и у нас стартира Програмата на Спешъл Олимпикс. От тогава хората с интелектуални затруднения в България имат възможност целогодишно да спортуват и да се състезават в различни спортове. Многобройни са успехите на нашите атлети от различни състезания. В началото на м. юни женският ни отбор победи отборите на Сърбия, Босна и Херцеговина..

публикувано на 27.06.24 в 12:50

Футболът като история и култура

Европейското първенство по футбол е в разгара си, в САЩ протичат мачовете от "Копа Американа" – светът е футбол, ако и да няма Мондиал. Тази планетарна обсебеност обаче си има корени – истории, които е добре да знаем и да разказваме. Защото футболът не е единствено спорт, футболът е и културно явление, което има нужда да бъде разисквано и..

публикувано на 26.06.24 в 17:35

Познават ли новородените майчиния си език?

Бебетата разбират майчиния си език още преди да се родят – Никола Кереков запознава слушателите на рубриката "Науката не спи" с научните доказателства за този феномен. Съветите да се говори ясно и разбираемо на бебето, докато то все още е в майчината утроба, не са безпочвени. Екип от френски учени доказва, че бебетата се раждат с езиково..

публикувано на 25.06.24 в 13:05

За чувствителните новини, кадри, данни и романи

Не е рядко явление родни думи и словосъчетания или добре познати заемки да се сдобият с ново значение, пряко внесено от чужд език и това очаквано предизвиква неразбиране, дори недоразумения. Както например модното "адресирам проблем", което по лични наблюдения се използва за "разглеждам", "поставям на обсъждане", "насочвам вниманието към", че дори..

публикувано на 25.06.24 в 12:14
Проф. Арман Постаджиян

Сърцето – най-важният и сетивен орган

Заглавието на настоящата ни ефирна среща вероятно ще бъде прието от кардиолозите, но едва ли с него ще се съгласят офталмолозите и други представители на лекарската гилдия. Това не е особен проблем, защото нашият екип само изостря сетивата за значимите здравни теми. В поредния брой на седмичното издание "За здравето" гостува проф. Арман..

публикувано на 25.06.24 в 11:45