Знaчим пpoбив в ĸвaнтoвитe изчиcлeния бeшe пocтигнaт, cлeд ĸaтo изcлeдoвaтeли oт Oĸcфopдcĸия yнивepcитeт cъздaдoxa мaщaбиpyeм ĸвaнтoв cyпepĸoмпютъp, cпocoбeн нa ĸвaнтoвa тeлeпopтaция, написа преди дни "Индипeндънт". Какво е значението му за развитието на квантовата технология, разяснява докторантът по квантова механика Иво Михов. "Един квантов феномен – много нови възможности за квантовите технологии и спектроскопия", с тази презентация докторантът Иво Михов от Център за квантови технологии на Софийския университет "Св. Климент Охридски" миналата година спечели годишната докторантска стипендия на фондация Карол Знание.
"В информацията за този компютър ключовата дума е квантова телепортация. Квантовата телепортация, която се използва в този суперкомпютър, не е нищо ново. За първи път тя е демонстрирана от Чарлз Бенет и неговите колеги през 1993 година и това е един много известен и популярен феномен в квантовата физика. На него се базират много основни принципи, като например квантовите комуникации, където е възможно да създаден неразбиваема мрежа за квантова комуникация и да общуваме по нея, а към тази технология има огромен интерес.
Тези са предимствата на квантовата комуникация пред останалите видове комуникация. Най-важното е, че при разбиването на този вид комуникация и двете страни разбират и могат да започнат наново. Този суперквантов компютър, който са създали в Оксфорд, е модуларен, т.е. съвкупност от много малки квантови компютри, които общуват помежду си с квантова телепортация. Това дава възможност ние да не създаваме само една система с кюбити*, а две малки системи, свързани по този начин, и това създава възможност за по-лесно изработване на такава огромна машина. Паралелно се създава възможност и за създаването на квантов интернет, с който се разширяват и възможностите за общуване", разказва в предаването "Следобед за любопитните" Иво Михов.
След като се изработи квантовият компютър, той ще издигне изчислителната способност на ново ниво, допълва той. Този нов вид компютър все още е в процес на разработване. Тези нови възможности ще подпомогнат разработването на нов вид медикаменти и материали, уточнява Иво Михов.
"Създаденият в момента изкуствен интелект е изграден изцяло от класически компютри, докато в бъдеще, след създаването на квантов компютър, следва и създаването на изкуствен интелект на базата на тази технология, който ще бъде много по-бърз и функционален.
През последната година в Центъра по квантови технологии към СУ "Св. Климент Охридски" работата се разраства. От 10 души, тук вече работят 25, като всеки се занимава с различни неща. Основните задачи, по които работят, са квантови компютри, квантова симулация, квантови сензори и квантови комуникации.
Бранислав Илич се занимава точно с квантова телепортация и наскоро осъществи такава, като я повтори цели 6 пъти, а досега няма такъв експеримент, с такава точност. Колегата подготвя публикация за своето откритие. В центъра усилено работят за изработването на квантов компютър. Проучванията и опитите за неговата създаване продължават", съобщава в ефира на предаването "Следобед за любопитните" докторантът Иво Михов.
Целия разговор на Ани Костова с Иво Михов от предаването "Следобед за любопитните" можете да чуете в звуковия файл.
Малко повече от 80 стихотворения, няколко писма – до Мина, до Дора Габе, предсмъртните писма на поета до д-р Кръстев и Тодор Александров и част от автобиографията, която той диктува на Владимир Василев, са включени в двуезично издание, излязло наскоро във Франция. Избраното заглавие е на поетичната антология "Подир сенките на облаците", съставена от..
Започнаха великденските кампании в помощ на хора в нужда. Една от организациите, които се занимават с благотворителност в Перник и региона, е фондацията "Не си сам". Нейната мисия е да направи деня на нуждаещите се по-светъл и радостен с хранителни дарения и емоционална подкрепа. Гости в предаването "Другият до мен" бяха Евелина Димитрова –..
Поканихме за разговор проф. Мария Малинова, нашият неофициален консултант по акушерство и гинекология. В седмицата на Благовещение опитният специалист отправи полезни съвети към дамите от всички възрасти. Поставихме част от акцентите върху тежките диагнози като рака на яйчниците и на маточната шийка, ендометриозата, но основната сюжетна..
Конкурс за гимназисти, студенти, докторанти и краеведи обявиха от Центъра по българистика с Лекторат по български език, литература и култура при Мелитополския университет, Украйна. Това стана по време на ежегодните Дни на България, които Центърът организира в периода между 14 февруари, Успение Кирилово, и 11 март, рождената дата на Софроний..
Условията в космоса са много различни от тези на земята, при които ние се раждаме и живеем целия си живот и към които целият ни организъм е силно приспособен. Безтегловността е първият фактор, който е различен и с огромно значение за цялостното човешко здраве и физиологическите и психологически функции. Вторият фактор е изолацията в едно..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" ви срещнахме с Ирена Методиева – жена, която води една от най-трудните битки: за живота си, за..
На Световния ден за информираност за аутизма се проведе открит разговор за предизвикателствата, пред които са изправени хората с аутизъм, както и за..
На Световния ден за информираност за аутизма бе проведен открит разговор за предизвикателствата, с които се сблъскват хората с аутизъм, както и за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg