Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изненада – или добре забравеното старо! Отново за първата българска рок-опера...

Снимка: Архив
Преди около 12 години – в средата на юли 1999, в разгара на летните жеги и заслужените редакторски отпуски, водещата на тогавашното предаване за популярни сценични жанрове, което се наричаше „Фантомът на чардаша” – Румяна Каракостова, записа любопитен разговор със създателите на (както се оказа!) Първата Българска Рок-опера! Тя датира от края на 1983 година, заглавието й е „Рицарят си ляга рано”, сюжетът – средновековен, музиката – рок и поп, авторът – архитект. Всъщност, авторът на либретото и музиката, който се казва Иво Венков, има солидна музикална подготовка и завидна наследственост, тъй като е близък роднина на прочутия български композитор, особено изявен в популярните сценични жанрове – Димитър Вълчев. Тъй или иначе, за своя професия племенникът на Димитър Вълчев – Иво Венков, избира архитектурата, която вече около две десетилетия успешно упражнява в САЩ. Продължава обаче да пише и музика – дори сценична, като например серията балетни сюити „По-близо от Килиманджаро” от 2009, събрали изразни средства от класиката, джаза, рока и дори хип-хопа. А през 2010 Иво Венков решава да възобнови спектакъла от 1983 в условията на ултрамодерното студио на друг успешно реализиран в САЩ българин – Владимир Тодоров.
В специалния Интернетсайт на рок-операта, авторът пише: „Сега – поглеждайки отново либрето и музика 26 години по-късно – свежестта на идеи и израз просто ни предизвика да възобновим проекта, но със съвременни средства и визия. Нов аранжимент, разширено звучене, повече сценично време за танц, обиграване и просто наслагване на звука.
И тъй като сюжетът на рок-операта е стар почти като света – притча за властта и конформизма - общо взето смешна, но като цяло вярна и малко цинична на финала, възраждането на това представление ни се стори подходяща идея за първото десетилетие на новия век и съвременните геополитически тенденции...”
За нас, звездните наследници на „Фантомът на чардаша”, историята на жанровете в България е особено важна, затова днес – само три дни след всенародния празник на родната писменост и култура, ви предлагаме да си припомните онова предаване на Румяна Каракостова от 16 юли 1999, в което за първи път в българския ефир бе представена първата в историята българска рок-опера – „Рицарят си ляга рано”.

петък, 27 май, от 14.00 часа
По публикацията работи: Цветана Тончева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Залезът на боговете" в Брюксел – триумфален финал на Вагнеровата тетралогия в "Ла Моне"

С последната, четвърта част – "Залезът на боговете", завърши представянето на монументалната тетралогия "Пръстенът на нибелунга" на Рихард Вагнер в Кралския театър "Ла Моне" в Брюксел. Огромно начинание, започнало през ноември 2023 г. Продукцията ще остане в историята на операта и с факта, че тя бе реализирана сценично от двама режисьори...

публикувано на 16.02.25 в 08:05

Маскани звучи в Уексфорд

73 сезон на Оперния фестивал в Уексфорд, Ирландия се откри на 18 октомври 2024 г. със спектакъл на опера, определяна като "типично италианска" – "Маските" на Пиетро Маскани. В предаването ви предлагаме пълен запис от залата на Националния оперен театър в Уексфорд с участието на солисти и оркестъра на Уексфордския фестивал под диригентството на..

публикувано на 15.02.25 в 08:05

"Маските", опера в пролог и три действия от Пиетро Маскани

Музика: Пиетро Маскани Либрето: Луиджи Илика Премиера: 17 януари 1901 г. Пролог Актьорите и техният импресарио представят героите: • Бригела, пътуващ търговец; • д-р Грациано, юрист; • Коломбина, неговата прислужница (влюбена в Бригела); • Панталоне, богат жител; • дъщеря му Розаура (влюбена във Флориндо); • заекващия Тарталия; • капитан..

публикувано на 14.02.25 в 16:30

Жените в музиката

Три талантливи дами обединяват творческите си усилия, за да зарадват публиката с разнообразна програма. Надежда Цанова, Петромила Йакас и Вилиана Вълчева поставят музикален мост между България и Хърватска с концерт, озаглавен "Жените в музиката". "След първата професионална среща с Петромила решихме, че ще бъде интересно да се направи едно..

публикувано на 14.02.25 в 15:20

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 16 до 28 февруари 2025 г.

16 февруари Изпълнения на ансамбъл La Venexiana с Габриеле Паломба – теорба и диригент. 3.00 часа – Клаудио Монтеверди (1567-1643), Di far semper gioire (Винаги да радва хората) из "Мадригали и канцонети", книга девета от 1651. 3.03 часа – Клаудио Монтеверди (1567-1643), Ohimè dov’è il mio ben (Уви, къде ми е доброто) из Седма книга с мадригали от..

публикувано на 14.02.25 в 09:18