Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Свеж полъх от Норвегия

Фроде Халтли и Рагнхилд Фуреботен.
Снимка: Лейв Солберг
Предлагаме ви пъстра географска разходка с разнородни музикални жанрове, в центъра на която са двама млади изпълнители от Норвегия – цигуларката Рагнхилд Фуреботен и акордеонистът Фроде Халтли. И двамата са възпитаници на Норвежката държавна музикална академия, а през юни тази година свириха заедно на сцената в хърватския град Опатия на 32-ия Международен фолклорен фестивал на радиостанциите членове на Европейския съюз за радио и телевизия.
Рагнхилд Фуреботен е една от изгряващите звезди на норвежката традиционна музикална сцена. Родена е през 1979 година и освен за цигулка и фолклор намира време и за композиране. Първоначално става известна с обичания цигуларски ансамбъл Majorstuen, с който през 2003 година печелят норвежката „Грами” за най-добър фолклорен албум. През 2006 година получава стипендията за млади изпълнители „Арвид Хансен”, а коментарът на журито е следният:
Рагнхилд е преносител на традицията, съчетана с елементи на съвременния начин на мислене. Интензитет, виртуозност и музикален нерв характеризират нейната изразност.
Талантливата музикантка е особено претенциозна и към партньорите на сцената – винаги се ръководи от идеята за разнообразие, оригиналност и магично шоу.
Акордеонистът Фроде Халтли е роден през 1975 година. Въпреки че свири на валдхорна и тромбон в различни духови оркестри, акордеонът остава неговият любим инструмент – заедно са от почти 30 години! Фроде завършва и Кралската датска музикална консерватория в Копенхаген.
През 2001 година е обявен за Млад солист на годината, а две години преди това печели второ място на международния конкурс за изпълнители „Гаудеамус” в Холандия. Пътува по цял свят и за себе си казва, че обича да свири в разнородни жанрове – от класика, през фолклор до съвременните сериозни и популярни стилове.

сряда, 2 ноември, от 19.30 часа
По публикацията работи: Даниела Найденова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Концертгебау оркестър

Кантатно-ораториална вечер с духовна музика

В навечерието на Възкресение Христово ви предлагаме вечер с кантатно-ораториална музика от Специалния ден на Еврорадио, посветен на Страстната седмица и Възкресение Христово: Концерт от Амстердам с участието на солисти, Смесения хор на Нидерландското радио и Кралския Концертгебау оркестър с диригент Тревър Пинък. В програмата звучи "Йоханес..

публикувано на 04.05.24 в 07:05

Кубинският перкусионист Роландо Пеласио в България

По покана на фондация "Вирул" и българския перкусионист Георги Попов в София пристигна Роландо Пеласио, един от най-талантливите кубински перкусионисти на своето поколение. Кубинският музикант, свирил с легендарни групи като Buena Vista Social Club, Afro-Cuban Allstars и Conjunto Chapotin, ще бъде водещ на тридневен уъркшоп по афро-кубински перкусии в..

публикувано на 02.05.24 в 08:55

Всички в джаза

Международният ден на джаза се отбелязва от ЮНЕСКО всяка година от 2012-а насам, а предложението за това е на легендарния джазмен Хърби Хенкок – посланик на ЮНЕСКО за междукултурен диалог и председател на Института за джаз "Телониъс Монк". Целта е да има ден, който да събира общности, формации, музиканти, школи, артисти, музикални историци и джаз..

публикувано на 30.04.24 в 16:43

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 1 до 15 май 2024 г.

1 май Свири Оркестърът на Минесота с диригент Осмо Венска. 3.00 часа – Дмитрий Шостакович (1906-1975), Камерна симфония в до минор, оп.110 а. 3.24 часа – Жозеф Болон дьо Сен-Жорж (ок.1745-1799), Концерт за цигулка в Ре мажор, оп. 3 № 1. Солистка: Карън Гомио (цигулка). 3.44 часа – Карлос Саймън (р. 1986), "Елегия: Плач от гроба". 3.50 часа – Густав..

публикувано на 30.04.24 в 07:50