Защо и как се променят медийните, политическите и гражданските разкази за войните, които се водят в Близкия изток и в Украйна, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Иво Инджев, журналист.
"Големият въпрос в тази размяна на удари в момента между Иран и Израел е кога ще се пречупи режимът в Техеран и дали ще предпочете да продължава своята разрушителна политика, в резултат на която си докара това бедствие на собствения народ. Собственият народ, който страда от десетилетия, за да създава режимът военна инфраструктура с маниакалната цел да разрушат една държава на 1500 км, която с нищо не им пречи да си печелят от петрола и да се развиват.
В името на тази мания Иран е докаран до положението в момента да няма противовъздушна отбрана. Колкото до приликата с режима на Путин, Украйна няма да се пречупи, каквото и да си мислят и да направят в Москва. Защото това в Украйна е невероятен национален дух на консолидация около желанието да оцелеят в тази война. Това нещо никога няма да може да бъде пречупено, каквото и да прави военната машина на руския цар.
Забележете парадокса – от Москва осъждат действията на Израел, като ги наричат "агресия", нарушаване на международното право, но си приписват на себе си правото да нападнат една суверенна държава. Кога Украйна е заплашвала с унищожение държавата, на която тя си предаде ядрения арсенал, а беше ядрената сила номер 3 в света, но подписа меморандума от Будапеща през 1994 г. и си предаде ядрените оръжия на Русия.
За разлика от това Иран винаги е твърдял, че неговият приоритет е да унищожи Израел. Ха сега ми кажете може ли някой един факт поне да приведе кога пък Израел е казвал, че иска да унищожава Иран?"
Кой е ключовият играч
"Естествено, че е Израел. Израелците взеха във своя ръце собственото си оцеляване, а бих казал и че Израел на практика върши работата на онези в света, които би трябвало да спрат Иран, но не можаха да го направят в неговата ядрена програма. Защото Иран е единствената държава в света, която декларира готовност да унищожава друга държава с ядрено оръжие. Забележете, дори хулиганът в международните отношения със заплахи, какъвто е Ким Чен Ун, дори той не си позволява подобно поведение."
Тезата: Какъв е смисълът за Иран да използват ядрено оръжие, при положение че знае, че ще бъде заличен за минути или за няколко часа, ако го направи?
"Това са защитниците на иранската абсолютно необоснована мания. Някой помни ли коя е държавата в света, която за първи път унищожи ядрената програма, като нападна от въздуха ядрената програма на свой съсед? Веднага опреснявам паметта – Иран нападна с 4 американски самолета, с обучени в Америка пилоти и американски самолета Фантом 4, ядрения център в Ирак. Тогава Иран и Израел, независимо от вече яркото си противопоставяне, се бяха обединили в мисълта, че Ирак е най-голямата заплаха заради неговата ядрената програма и заедно я унищожиха на практика. В днешно време арабите разбират, заедно с Израел, че най-голямата заплаха за тях е иранският режим на аятоласите."
Другата гледна точка може да бъде развивана само от хора, които са невежи, които не знаят фактите, но които са предубедени и за които омразата срещу Запада, срещу Израел, е водещият мотив. Това е причината за тяхното бръщолевене по българските медии."
Гражданите на Иран да излязат и да подкрепят своите управници
"Кои граждани са тези? Селски Иран подкрепя режима. Аграрен Иран. Той вече е млацинство, когато свалиха властта през февруари 1979 година, те бяха ядосани на прозападния режим, който се управляваше от елит и нямаше подкрепа в страната, и затова го свалиха. В днешно време настроенията са обърнати. В днешно време градското население, образованите иранци преобладават. Искат края на този режим."
Тръмп седи и гледа как Израел ще свърши мръсна работа
"Защото е обещал на своите републиканци в партията, от чието неглижиране се бои, да не би да загуби подкрепата им, да не вкара Америка във война. Това е много удобна позиция по отношение на Украйна, а и по отношение на Иран. Аз, разбира се, не съм човек, който би казал "Хващай бомбата и я хвърляй", но все пак, след като той претендира да е световният лидер номер едно и говори така за себе си, трябва да вземе някакво решение. Вместо това той седи и чака, и гледа как израелците сами вършат тази работа."
Израел няма ресурса да унищожи ядреното оръжие на Иран. Доколко може да се разчита на дипломация
"На фанатици може ли да се разчита? Може ли да се разчита на хора, които нямат рационално обяснение на своя национален стремеж, както те го наричат, да унищожават чужда държава, която не им пречи да живеят. Как се преговаря с такива хора? Мисля, че докато Израел не прекърши гръбнака на този режим, такива преговори са безпредметни. Сега Иран заплашва международното корабоплаване. Това би било не по-малко кощунствено, отколкото хвърлянето на ядрена бомба над Израел. Тъй че тези хора трябва да си отидат по някакъв начин от властта и да бъдат принудени да преговарят в условията на победени, защото те са вече победени.
Защото те нямат контрол над небето на твоята страна."
Гражданите на Иран
"Режимът в Иран няма да бъде свален от въздуха. Евентуално това би могло да се случи при вътрешно противопоставяне на режима. Например, в самия корпус на революционните гвардейци, който е държан в държавата. Те управляват икономиката на страната, те разполагат със 180-хилядна на армия, която е въоръжена по въздух, суша и вода с тежки оръжия. Дори в този корпус има вече противоречия, но също така, аз не мисля, че може да има и радикална промяна. Иран няма да се превърне за една нощ в светска прозападна демокрация. По-скоро бихме могли да се надяваме там да дойдат реформисти да управляват, като ще продължат досегашната линия на ислямското управление, но не по този безумен начин."
Как ще се отрази войната между Иран и Израел на войната в Украйна
"Тук трябва да видим разкрачената позиция на руския цар. Той, от една страна, подкрепя Иран, който го подкрепя военно, и даже си е пренесъл част от заводите за дронове на територията на Русия. Но от друга страна, той не иска да се скара с Израел, който взема относително неутрална позиция за Украйна. Ако настрои Израел срещу себе си, бедна му е фантазията какви иновации и военни технологии може да предаде Тел Авив на украинците. От трета страна, той също разбира, че Иран е заплаха за световния мир, само че не може да го произнесе гласно, защото не му отърва на цялата идеология за завоюването на Украйна.
Защото Путин си позволи да нападне една съседна държава, която никога не го е заплашвала с нищо институционално, а сега твърди, че израелците нападат Иран, нарушавайки международното право. Това е някаква шизофрения, която трябва да бъде разбрана от всички хора със здрав разум в главата.
Колкото до Съединените щати и помощта им за Украйна, ако САЩ искаха да помагат на Украйна, нямаше да я заплашват със спиране на военната помощ. Абсолютно неприлично, според мен, от гледна точка, именно от страна на елементарното приличие на един демократичен лидер, да заплашваш украинците, които са жертвата в тази война, че ще им спреш военната помощ."
Какъв е историческият контекст на войната между Израел и Иран, как Израел се сдобива с разузнавателна информация и повече за стратегията на САЩ – чуйте в звуковия файл.
Снимка – БНРПрез 2025 г. фермерският пазар във Варна отбелязва своята десетгодишнина, готвейки се за все по-успешни и богати събития, с все повече интерес от потребителите. Според Никола Куташки, един от организаторите на пазара, успехът на начинанието в бъдещето е повече от сигурен, защото освен качествена храна, фермерските пазари създават и безценна..
Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на персонала в болниците у нас. Два от тях обвързват възнаграждението с процент от средната работна заплата. Третият законопроект предвижда праговете за категориите персонал да се договарят чрез колективен..
В ефира на предаването Lege Artis , Силвия Гордеева – управител и съучредител на фондация "Живот със сколиоза", повдигна важен въпрос, свързан с липсата на цялостно финансиране от страна на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за ортопедични корсети, използвани при лечение на сколиоза. Гордеева сподели, че фондацията е отправила..
С наближаването на въвеждането на еврото в България, фармацевтичният сектор се подготвя усилено за предстоящите промени. В ефира на предаването Lege Artis , председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов коментира опасенията на аптекари и пациенти относно възможен хаос при преминаването към новата валута. По думите на Маринов,..
В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. Четирима души..
Във Видин на 21 юли започна четиринадесетото издание на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни". Той ще продължи до 26 юли на различни места в града и в..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е..
Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg