Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Рицари и принцеси край Асеновата крепост

Програма на Средновековния панаир в Асеновград.
Снимка: Архив
Асеновград е на броени километри южно от Пловдив, но е много различен от него. Доста по-малък, компактен и тих: прилича на стражеви патрул, преди да тръгне в обход. Всъщност, векове наред Станимака, както е старото име на селището, изпълнявало ролята да брани пътя към Родопите и Беломорието. Крепостта, превърнала се в емблема на града, е издигната още по времето на траките. Сведения, записани в Устава при построяването на Бачковския манастир, свидетелстват, че крепостта притежавала своя армия и администрация. Отбранителното съоръжение е свидетел на хиляди набези и битки. Водят се сражения срещу византийци, османлии, кръстоносци… Крепостта е наречена на цар Иван Асен II, който през 1231 година предприема нейното укрепване.
Асеновград има и друга слава. Заради многото църкви, манастири и параклиси в района, е наречен Малкият Йерусалим. Борбеност, духовност и… много красота ще откриете в това място. „Кало” – хубост, оттам идва и обичаят „калиници”. По Еньовден момиченца се обличат в мини-булчини рокли. Така казват в този край – „булчини”, а не булчински. За да има право да се омъжи, като порасне, девойката трябва да е поне 3 пъти калиничка. Ритуалът се среща само тук. По своя смисъл, прилича на пролетно лазаруване, когато момичето излиза „в общество”, да видят околните каква красавица расте…
За първи път Асеновград посреща лятото на 2012 година със Средновековен панаир, с рицари, бойни техники от Средновековието, музика, кухня отпреди няколко века. В града на Асеновата крепост Еньовден идва и с шествието на малките принцеси – каленички, с фестивала на булчините рокли. И за да се почувствате в друго време, не забравяйте да оставите лаптопите и мобилните телефони в къщи, напомнят организаторите.
Още за празниците, можете да научите от разговора с Даниела Костова в звуковия файл.
По публикацията работи: Петра Талева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В деня на българската святост за избора на нов патриарх

Христовата Църква е една и неделима. Поместните църкви са живи членове на тази света, съборна и апостолска Църква. Обособяването на поместни Църкви ни говори, че Бог е осветил съществуването на различните народи с техните характерни черти. Като се вземат под внимание различните особености на отделните народи, проповедта и службата на роден език..

публикувано на 07.07.24 в 09:20

Село Калояново – древно и младо

Село Калояново се намира на около 25 километра от областния град Пловдив и е общински център на общо 15 села. До 1934 година носи името Селджиково. Изборът на новото име е в чест на българския цар Калоян. Днес в селото живеят над 2500 човека. В периода VIII век преди Христа - V век след Христа земите около Калояново са част от територията на Древна..

публикувано на 06.07.24 в 13:05
Евгений Кънев

Евгений Кънев: Няма силни гласове в медиите, които да покажат абсурдите на ГЕРБ

"Интерсубективна реалност", която създават българските медии, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев , икономист. "Живеем от доста време в тази "интерсубективна реалност" , която се изразява в това, че медиите поднасят темите, които диктуват дневния ред на страната по определен начин. Забелязваме, че важните неща за..

публикувано на 06.07.24 в 08:50
Владимир Шурупов

Владимир Шурупов: Искам единствено да ми дадат възможност да работя като лекар

Един случай на тежка бюрокрация в България или защо Владимир Шурупов, бежанец от Русия след началото на войната в Украйна, не може да приравни дипломата си за лекар у нас. Интервю с д-р Владимир Шурупов. Очакваме отговор от МЗ, към което изпратихме въпроси. Владимир Шурупов и семейството му минават през тежка и унизителна процедура, когато подават..

публикувано на 05.07.24 в 16:30
Снимката е илюстративна

Делба и присъдена издръжка

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев, експерт по гражданско и административно право и дългогодишен консултант на предаването, отговаря на слушателски въпроси. Пенка Иванова от Враца пита: Ако има продажба на имот, който е част от делбената маса при извършване на делба, без участие на някой от наследниците, тя..

публикувано на 05.07.24 в 15:35