Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Странните златни хора от стъкленото съкровище на Плиска

Уникални двойни стъклени пластини, с гравирани във вътрешността странни златни човешки фигури.
Снимка: гл. ас. д-р Андрей Аладжов
Плиска, първата българска столица, в продължение на два века е главен административен, военен, икономически и културен център на страната. Всеки от владетелите допринася Плиска да се нареди между най-внушителните средновековни европейски примери за градостроителство, със смайващи за времето си размери. Средището се разпростирало в три концентрични отбранителни пояса: Външен град, Вътрешен град и Дворцов център. Самият Дворцов център обхваща Цитадела (наричана още Малък дворец), Голям дворец, Хански дворец и Голямо капище.
Днес трудно можем да си представим, но е факт, че зад защитните крепостни зидове, дебели 2.5 м., е кипял богат икономически и духовен живот, с обмен на стоки, информация и култура от близо и далеч.
Направо е невероятно, че още в някогашна Плиска е имало добре уредена инфраструктура, включително водопроводна мрежа, бани, канализация. А впечатляващите с достолепие и стил представителни постройки, освен с великолепни скулптурно-декоративни орнаменти, украси в злато и сребро, са смайвали още и с уюта, създаван от парното и подово отопление вътре в сградите. Все пак говорим за повече от 10 века назад във времето.
Уникални двойни стъклени пластини, с гравирани във вътрешността странни златни човешки фигури.
Старата българска столица продължава да поднася изненади на изследователите. В един голям град като Плиска би трябвало да съществува и спортно съоръжение. Тъкмо там, вкопани в основите му, са открити 20 уникални стъклени плочки. Шест от тях са истинско предизвикателство дори за съвременните майстори-ювелири. В миниатюрните двойни стъклени пластини има гравирани странни златни човешки фигури, заобиколени от ластари (лозници). И до днес са запазени предания, че за да стане здрав един градеж, в основите му трябва да се зазида нещо особено скъпо, много ценно.
Откъде идват странните златни мъже, твърде нехарактерни за бита и дворцовия стил на Плиска от края на IX век? Що за съкровище е вкопано в този важен за обществения живот на столицата градеж? Какви са били чуждестранните контакти на някогашните български владетели? Докъде са пътешествали и откъде са посрещали пратеници?
Находката определено ще наложи преосмисляне за контактите, външната политика, търговията, обмена на материални и духовни ценности в нашата история.

15 март
По публикацията работи: Петра Талева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Орхидея Anacamptis palustris или блатен салеп (снимка: Елка Стойчева група

Орхидеите в България: Епизод 1 – Запознаване

Цикълът от пет предавания "Орхидеите в България" запознава слушателите със света на най-голямото семейство в царството на растенията – това на Орхидеите или Orchidacea. Загадъчни, красиви, смятани за сексуални хитреци в растителния свят, орхидеите не са само пищните тропически бижута, които пътешествениците и до днес откриват в девствените гори,..

публикувано на 05.07.24 в 08:35

Политическото убийство – грозен исторически инструмент

На 3 юли 1895 г. (стар стил) Стефан Стамболов е зверски ранен и по-късно умира от раните си. Политическите убийства в България обаче нито започват, нито – уви, завършват с това жестоко покушение. Кое мотивира този начин на политическо действие, постигат ли подобни убийства целите си? Христо Белчев, Алеко Константинов, Александър Стамболийски, Гео..

публикувано на 03.07.24 в 17:33

Какво да правим, ако се натъкнем на змия?

Образът на змията през вековете е натоварен с разнообразна символика, но и до днес в повечето хора поражда най-вече ужас. Какво да правим, ако се натъкнем на змия, докато се разхождаме на открито или пък я видим в двора си? Защо не бива да я убиваме и какво кара някои хора да отглеждат змии като домашни любимци – питаме в "Нашият ден"  Антон..

публикувано на 02.07.24 в 11:43
Проф. д-р Кузман Гиров

Консилиум "Лято 2024"

Под това мото дискутирахме с различни специалисти в последното юнско издание "За здравето". Първият ни гост бе съдовият хирург от ВМА проф. Кузман Гиров. Той подчерта особеностите на съдовата болест и факта, че човек е на толкова години, на колкото са неговите кръвоносни съдове. "Вените не "обичат" жегата, а артериите – студа" – подчерта проф. Гиров,..

публикувано на 02.07.24 в 08:50

Дрехите, които се доближават до природата

В предаването "Домът на музите" разговора е за мода или по-точно за дизайнерската марка за дрехи Minoar , създадена от младите творци Теодора Спасова и Йоан Гълъбов. Преди около 10 години двамата създават нещо ново и много различно, от това, което сме свикнали да виждаме по световните дефилета и в модните магазини у нас, и в чужбина. В основата на..

публикувано на 01.07.24 в 15:06