Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Знаете ли как да си приготвите amia? – увлекателни и забавни пътешествия в нощта на музеите

Триизмерна възстановка на късноантична Улпия Сердика
Снимка: „Метромедия” и Национална художествена академия
Патриции, сенатори, легати, гладиатори, варвари, весталки и нимфи – нереиди стават обичайна гледка из улиците на Свищов по време на Фестивала на античното наследство „Орел на Дунава”. През 2013 г. фестивалът се провежда за шести път с все по-голяма публика и участници, както от България, така и от Италия, Полша, Румъния... Уникалната атмосфера и възстановки се превръщат в своеобразна антична Олимпиада, в която борбата е заемала значима роля сред спортовете. Важно е да се напомня този факт, особено сега, когато в Международния олимпийски комитет се чуват гласове борбата да отпадне от Олимпийските игри. Затова една от двете специални награди на фестивала е за Българския олимпийски комитет, в категорията „Опазване на античните идеали за спорт, мир и хармонично развитие на личността”. Другата награда е за доц. д-р Людмил Вагалински, директор на Националния археологически институт с музей при БАН, за приноса в опазване на културно-историческото наследство. А каква е програмата на античните атракции в Нощта на музеите в самия храм на археолозите, в сградата на НАИМ в центъра на София? Инициативите са изключително интересни. Само няколко щриха: голям екип от „Метромедиа” ЕООД и от Националната художествена академия представят късноантичната Улпия Сердика в кратки импресии с триизмерна възстановка. Така новите технологии атрактивно могат да обобщят 90-годишните проучвания на археолози, историци, архитекти, изкуствоведи...

© Снимка: Красимир Георгиев, НАИМ

Брошка – панделка от филигранно сребро, от края на 19 век
Любопитен „скок” във времето към края на ХIX – началото на XX век предлага изложбата „Коприна и сребро”, съвместна инициатива с Музея за история на София. И докато „пробягвате” епохи и пространства, не пропускайте удоволствието да се запознаете и с тънкостите на античната римска диета. Съвременните учени са издирили автентични рецепти, които може да опитате, дори да си отнесете дипляна. А после да изненадвате близки и приятели с познания и с изтънчени древни кулинарни шедьоври. Няма да затрудняваме слушателите с блюда, като „фино задушени вежди от комар в сметанов сос”. Много по-бързо, оригинално, здравословно и вкусно е приготвянето на:

Amia – печена риба тон (източник: Archestrato di Gela in Ateneo VII. 278. a-c)
Продукти за 6 порции:
1.5 кг риба тон
смокинови листа, колкото са необходими
4 ч. л. сол
2 щипки риган
Завийте рибата в смокиновите листа с много малко риган. Завържете листата с връв, след което поставете рибата на скара и я печете от всяка страна по 2-3 минути. Овкусете със сос и я сервирайте веднага.


17 май
По публикацията работи: Петра Талева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Орхидея Anacamptis palustris или блатен салеп (снимка: Елка Стойчева група

Орхидеите в България: Епизод 1 – Запознаване

Цикълът от пет предавания "Орхидеите в България" запознава слушателите със света на най-голямото семейство в царството на растенията – това на Орхидеите или Orchidacea. Загадъчни, красиви, смятани за сексуални хитреци в растителния свят, орхидеите не са само пищните тропически бижута, които пътешествениците и до днес откриват в девствените гори,..

публикувано на 05.07.24 в 08:35

Политическото убийство – грозен исторически инструмент

На 3 юли 1895 г. (стар стил) Стефан Стамболов е зверски ранен и по-късно умира от раните си. Политическите убийства в България обаче нито започват, нито – уви, завършват с това жестоко покушение. Кое мотивира този начин на политическо действие, постигат ли подобни убийства целите си? Христо Белчев, Алеко Константинов, Александър Стамболийски, Гео..

публикувано на 03.07.24 в 17:33

Какво да правим, ако се натъкнем на змия?

Образът на змията през вековете е натоварен с разнообразна символика, но и до днес в повечето хора поражда най-вече ужас. Какво да правим, ако се натъкнем на змия, докато се разхождаме на открито или пък я видим в двора си? Защо не бива да я убиваме и какво кара някои хора да отглеждат змии като домашни любимци – питаме в "Нашият ден"  Антон..

публикувано на 02.07.24 в 11:43
Проф. д-р Кузман Гиров

Консилиум "Лято 2024"

Под това мото дискутирахме с различни специалисти в последното юнско издание "За здравето". Първият ни гост бе съдовият хирург от ВМА проф. Кузман Гиров. Той подчерта особеностите на съдовата болест и факта, че човек е на толкова години, на колкото са неговите кръвоносни съдове. "Вените не "обичат" жегата, а артериите – студа" – подчерта проф. Гиров,..

публикувано на 02.07.24 в 08:50

Дрехите, които се доближават до природата

В предаването "Домът на музите" разговора е за мода или по-точно за дизайнерската марка за дрехи Minoar , създадена от младите творци Теодора Спасова и Йоан Гълъбов. Преди около 10 години двамата създават нещо ново и много различно, от това, което сме свикнали да виждаме по световните дефилета и в модните магазини у нас, и в чужбина. В основата на..

публикувано на 01.07.24 в 15:06