Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За онзи духовен празник – не веднъж, за един ден, а през цялата година

Инсталация на чипровски килими в местността „Гушовски манастир”, 2010 г.
Снимка: Цецка Иванова
От 250 години, от времето, когато килимарството се превръща в основен поминък за Чипровци, килимите на Чипровската школа пътуват по света и радват ценителите на прекрасното. Откъде местните майсторки взимат модели за своите творби? – Има новаторски, авторски килими. Но щом се изработва старинен образец, щом отново се връща към живот, всеки детайл трябва да се изпипа така, както е съхранен първообразът. Колко на брой са останалите до днес фигури, съчетания, елементи? – Много е трудно да се каже. Композициите са толкова богати, че спокойно чипровският килим може да бъде наречен същинска вселена. В нея има място за всичко: фигури, лица, растения, птици, пъстра палитра орнаменти... Според изследователите – историци, специалисти по текстил, изкуствоведи, фолклористи, развитието на килимарството има своите исторически периоди, стилове, композиции, някои от които удивително трайно са запазили детайли и характеристики още от прабългарския период. А може би са и по-стари, кой знае?! Хора, пътували до далечни земи и континенти, когато спрат поглед пред някой от древните мотиви на чипровската килимарска школа, изумено възкликват, че това го има на хиляди километри от България: в Перу, Андите или другаде. Но винаги на места, където духовното и материално наследство на тъканното изкуство е опазено като архаичен занаят.
За какво разказват приказките на чипровския килим? – В тях има и повествование за всекидневните неща, и споделена радост за празничното в живота на поколенията, обитавали тези земи. Чипровските килими са пълни с истории и символика, втъкани послания – на език, чиито знаци, уви, доста сме позабравили. Чипровският килим – тази красива удивителна писменост, през 2013 г. става едно от новите български предложения за включване като Световно културно наследство под закрилата на ЮНЕСКО. Крилца, гребулица, бибица, каракачка, ръчици, огледала, канатица... магическата вселена на чипровската килимарска школа, с нейния неповторим език и изразни знаци, продължава да пътува във времето, за да радва и бъдещите поколения – онези, за които технологичните изобретения и новости са част от техния ден.
Прагматични, с мениджърски умения, търговски нюх, отлични качества за мениджмънт... Кой да допусне колко талантливи актьори могат да са в същото време младите хора, бъдещи специалисти по модерните, за нашата реалност, дисциплини?! – Защо обичат театъра? Защо не само четат, но поставят и играят пиеси, отделят време за репетиции? – Икономика и духовност в хармония... За това ви разказваме в предаването. Ще научите също и за откриването на паметник на обичаната певица със славеев глас Вълкана Стоянова, и как българите в Словакия честват 1150 г. от Великоморавската мисия на светите равноапостоли Кирил и Методий.
По публикацията работи: Петра Талева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Орхидея Anacamptis palustris или блатен салеп (снимка: Елка Стойчева група

Орхидеите в България: Епизод 1 – Запознаване

Цикълът от пет предавания "Орхидеите в България" запознава слушателите със света на най-голямото семейство в царството на растенията – това на Орхидеите или Orchidacea. Загадъчни, красиви, смятани за сексуални хитреци в растителния свят, орхидеите не са само пищните тропически бижута, които пътешествениците и до днес откриват в девствените гори,..

публикувано на 05.07.24 в 08:35

Политическото убийство – грозен исторически инструмент

На 3 юли 1895 г. (стар стил) Стефан Стамболов е зверски ранен и по-късно умира от раните си. Политическите убийства в България обаче нито започват, нито – уви, завършват с това жестоко покушение. Кое мотивира този начин на политическо действие, постигат ли подобни убийства целите си? Христо Белчев, Алеко Константинов, Александър Стамболийски, Гео..

публикувано на 03.07.24 в 17:33

Какво да правим, ако се натъкнем на змия?

Образът на змията през вековете е натоварен с разнообразна символика, но и до днес в повечето хора поражда най-вече ужас. Какво да правим, ако се натъкнем на змия, докато се разхождаме на открито или пък я видим в двора си? Защо не бива да я убиваме и какво кара някои хора да отглеждат змии като домашни любимци – питаме в "Нашият ден"  Антон..

публикувано на 02.07.24 в 11:43
Проф. д-р Кузман Гиров

Консилиум "Лято 2024"

Под това мото дискутирахме с различни специалисти в последното юнско издание "За здравето". Първият ни гост бе съдовият хирург от ВМА проф. Кузман Гиров. Той подчерта особеностите на съдовата болест и факта, че човек е на толкова години, на колкото са неговите кръвоносни съдове. "Вените не "обичат" жегата, а артериите – студа" – подчерта проф. Гиров,..

публикувано на 02.07.24 в 08:50

Дрехите, които се доближават до природата

В предаването "Домът на музите" разговора е за мода или по-точно за дизайнерската марка за дрехи Minoar , създадена от младите творци Теодора Спасова и Йоан Гълъбов. Преди около 10 години двамата създават нещо ново и много различно, от това, което сме свикнали да виждаме по световните дефилета и в модните магазини у нас, и в чужбина. В основата на..

публикувано на 01.07.24 в 15:06