Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Сънища наяве, по които да премине доброто...

СнимкаТой е българин, отрасъл с гледките на магичните Белоградчишки скали. Дали те не са онази закодирана хубост, която той ще пренася по дългите пътища на света, през десетилетията на човешко и творческо пътешествие? Житейските превратности са го отвеждали къде ли не: Гърция, Италия, Швейцария... Понастоящем живее в Сан Марино - една от най-малките държави, но и най-старата република в света. Когато разказва за Сан Марино, в думите му прозира силуетът на Белоградчик. Странно? Напротив, естествено е. Който познава и обича двете селища, привидно доста отдалечени едно от друго, ще забележи не само визуалното сходство - в природата, гледките. Удивително, колко много си приличат и като места с обаятелен, свободолюбив дух.
Тази вътрешна сила струи и от творбите на Емил Цеински. Уви, в България той продължава да е малко познат, макар по света да е уважаван и високо ценен творец. Рисувал е икони за двама папи - Йоан Павел Втори и Бенедикт ХVI. Правил е изложби в „Сан Клементе“ - Рим, Асизи, Милано, Берн и др. През 2012 година подрежда изложба в Народното Събрание на България. Две години по-късно - от 21 януари до 2 февруари 2014 година негови творби са експонирани в галерия "Икар" център „Платинум“ на ул. Бачо Киро в София.
За графиките си творецът споделя, че се появяват като резултат от онези странни сънища: видения, които после добиват очертания наяве, за да пренасят мечти и послания за повече красота и доброта между хората. В изложбата е включена и една великолепна, невероятна икона с над 80 персонажа на светци . Представяте ли си колко много градивна и пречистваща енергия трябва да притежава иконописецът, за да подари този огромен заряд на зрителите. В същото време Емил Цеински е изключително скромен, деликатен и внимателен човек. Всъщност, не е ли това най-истинското мерило, че имаме среща с твореца личност.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Храм „Рождество Христово“ и Софийската синагога

Рождество и Ханука

Днес християните от цел свят отбелязват Рождество Христово, а довечера евреите   посрещат своя празник на Светлината – Ханука. И българи и евреи ще се съберат в своите храмове, ще запалят своите свещи, за да осветят те не само сградите отвътре, но и душите на вярващите... Какъв е за всяка общност празника и как различните софийски храмове събират..

публикувано на 25.12.24 в 09:45

При Дядо Коледа… през август

По Коледа всички погледи са вперени в Лапландия – мястото, където Дядо Коледа живее цяла година. Спазвайки веруюто да ви разказваме и за най-известните места от необичайна гледни точки,   ще ви представим родината на щедрия старец през  противоположния сезон - лятото. Биляна Траянова от предаването "Без багаж" е посетила селището на Дядо Коледа в..

публикувано на 24.12.24 в 18:10
Александра Русева, проф. Андреана Ефтимова, Венета Гаврилова, Невена Георгиева и Дарина Ангелова

Студенти коментират думите на 2024 година

Настроени за сериозна равносметка на събитията, белязали отминалите месеци, всяка година леко се озадачаваме от думите, избрани от големи световни речници и издателства като "дума на годината". Вторият поглед обаче и информацията за начина на избор хвърля върху картината друга светлина или най-малкото показва колко различни са вълненията на тези..

публикувано на 24.12.24 в 11:05

Космическата 2024 година

Надпреварата за Космоса е в разгара си и от научна гледна точка годината беше благополучна за космическите технологии и проучвания. Във "Време за наука" Никола Кереков представя най-важните акценти от Космическата 2024 година. Кой стигна до Луната,  какво се случи по пътя към Марс, как върви мисия Уран, кой свири на цигулка в Космоса и..

публикувано на 24.12.24 в 10:58

Японско горско къпане в Естония с д-р Павлина Михайлова

Какви са ползите от това да прекарваш част от времето си в гората. Японският автор Цин Ли ги е формулирал толкова точно, че в Страната на изгряващото слънце са станали официална държавна политика, а д-р Павлина Михайлова бе в Естония като част от обучаваща програма за прилагане на същия оздравителен метод. Гостенката в "Покана за пътуване" е..

публикувано на 22.12.24 в 12:20