Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Сочи – руската перла на кадифения субтропик

БНР Новини

Официално Сочи е признат за най-дългия град на Русия – около 150 км. Има и друг парадокс: това е единственото място в страната в зоната на субтропика. Средногодишните температури са около плюс 14 градуса по Целзий. Нетипично за руските зими е и времето през февруари: около 6 градуса над нулата. Дори през август термометърът не прави изключение, като буквално се „глези” в разкоша и мекотата на благоприятните 23 градуса. Само за сравнение може да си представите Варна и Сочи, курортни селища от двата срещуположни бряга на Черно море, а с такава разлика в климата. В Сочи лятната ваканция на практика трае над половин година. Още не започнала пролетта, ето ги май, юни, юли… Които тихо, безметежно и неусетно преминават в август, септември, октомври....Сред познавачите Сочи е известен като „град на кадифените сезони”.
„Кадифени сезони” се нарича и престижният фестивал в Сочи, създаден от двамата корифеи на руската и световна мода - Вячеслав Зайцев и Людмила Иванова. По време на фестивала най-високото отличие, което се връчва на победителите, е престижното „Златно вретено”.
През февруари в Сочи ще има оспорвана надпревара за други отличия – от ХХII Световни зимни Олимпийски игри. Сочи е третата и успешна кандидатура на Русия като страна- домакин на игрите. Всяка Олимпиада преди откриването е пълна със загадки и тайни, за да е после приятна изненада за зрители и състезатели. Един от най-любопитните детайли, например, е свързан с 15 февруари, когато се отбелязва годишнината от падането на челябинския метеорит. Очаква се само на този ден, на златните медалисти от състезанията да бъдат връчени уникални отличия, монтирани върху парчета от метеорита. Ескизите са дело на художника Артьом Жариков. Тук-там се прокрадват коментари, че медалите ще са трицветни: в тях ще има сребристи, жълти и сини багри. Пълният цикъл по изработването на един такъв медал отнема около осем часа.
Как Сочи, курортна перла на субтропика, ще се справи с предизвикателствата на зимните спортове? Градът, удобно положил снага върху дългия морски бряг, си има и планина. Само на 40 км. навътре в сушата гледката с палми се заменя от ски-курорта Красная поляна и типичния зимен пейзаж с елхи.А какво е Олимпиадата, ако го няма Огънят. Как ще изглежда чашата, в която той ще запламти в деня на откриването? Това все още е голямата тайна, но… за наша радост, трябва да знаем, че тъкмо на български екип е поверено изграждането на това знаково съоръжение. Със съдействието на Венцислав Генков сега открехваме част от голямата загадка: как изглеждат някои от най-важните места за Олимпиадата в Сочи можете да научите от звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
„Свети Георги и ламята“ от Лилиан Стамболиева (15 г.), ПГ „П. Яворов“, гр. Петрич

Аудиокнига "Български светци, царе, герои – митове и легенди"

Тя е дело на съвместната работа на децата от ателие "Млади разказвачи" при Народно читалище "Роден край - 1931" и фондация "Детето и фолклора" – проект, подкрепен от програма "София - град на младите и активните" на Столична община. Какво може да накара едно дете да се включи в проект, в който да изследва фолклора, да събира история и мъдрост и..

публикувано на 03.12.24 в 09:35
Християн Георгиев

Еврика! Успешни българи: Християн Георгиев

Християн Георгиев е кадет в Националния военен университет "Васил Левски" в град Шумен, носител на именната стипендия "Кольо Фичето", връчвана от фондация "Еврика" за постижения в овладяването на знания в областта на строителството и архитектурата. Християн разказва, че винаги е обичал математиката, а днес си дава сметка, че е имал късмета на..

публикувано на 02.12.24 в 17:00
Проф. Збигнев Марчиняк

Какво не се случи в българското училище през последните 10 години

Повод за равносметката е десетгодишнината от гостуването у нас през ноември 2014 г. на бившия полски заместник-министър на образованието проф. Збигнев Марчиняк, водеща фигура в образователната реформа, осъществена в Полша. Преди 10 години проф. Марчиняк е участник в конференцията "Равен достъп до качествено образование" и провежда срещи с..

публикувано на 02.12.24 в 13:20
Ученици от клуб „Млад откривател“, д-р Лилия Старева и Цвета Николова

Фондация "Детето и фолклора" и клуб "Млад откривател"

Съвсем наскоро фондация "Детето и фолклора" завърши своя проект "Млад откривател", с който създаде възможност ученици от 19 СУ "Елин Пелин" в София да открият за себе си (и не само) паметници на културата и историята, които са около тях, "под носа им". "Според мен трябва да се споделят с хората тези открития, които сме направили, информацията,..

публикувано на 02.12.24 в 10:04

Настояще и бъдеще на ЦЕРН – от какво е изградена Вселената и как функционира

Тази година Европейската лаборатория по физика на елементарните частици (ЦЕРН) отбеляза своята 70-годишнина. ЦЕРН е основан от 12 европейски държави през 1954 г.  Във връзка със 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-годишнината от пълноправното членство на България в организацията Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за..

публикувано на 01.12.24 в 10:10