Разработването на новия проект с формирането на мобилни екипи със специалисти е съобразено с обществените нужди и очакваните резултати за намаляване на размерите на домашното насилие. Проблемът с насилието в различните социални групи в селата и градовете е идентифициран и задълбочено е анализиран. Катя Стефанова от Асоциацията разказа за досегашния опит в работата й с хората:
В центъра в Търговище и в приемните в Омуртаг, Антоново и Попово са обслужени 113 жертви на домашно насилие, от които 80 са жени, 28 са деца и пет мъже. Това са възрастни мъже, които са жертва на насилие от синовете си, внуците си. Заведени са 15 дела по Закона за защита от домашно насилие.
Ръководителят на Асоциацията Светла Сивчева обясни: Финансирането по програмата към Министерството на правосъдието, както и средствата, които са заделени, намаляха за новата процедура и се наложи проектите ни да бъдат съкратени както като срокове, така и като бюджети. Ние бяхме разписали проекта за 10 месеца. Това не става от днес за утре.
Работата по проблемите на жертвите и извършителите на домашно насилие е успешна, когато всички ангажирани институции работят в синхрон, затова Ангелинка Николова от Окръжния съд в Търговище настоява за всеки конкретен случай да бъде изготвен доклад.
Целия репортаж чуйте в звуковия файл.
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът..
Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст. "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както..
Кратките филми по поезията на 90-те започват турне из страната. Прожекция по стихове на българските автори ще се състои на 10 януари 2025 г. от 18 часа в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg