Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Когато боговете на виното слизат в Илинденци, община Струмяни…

БНР Новини
Снимка: Стоян Петков

Това се случва всяка година на 1 февруари. Може да е студено, но това не е пречка за боговете да се спуснат от снежните и мраморни върхове на Пирин в Илинденци. Защо точно там? Защото и домакини, и гости от близо и далеч непременно идват за празника, а не могат да си го представят без божествената свита.Илинденци се слави с много неща: с уникална скулптурна галерия на отрито. Наоколо, по причудливите скали през лятото тече див мед. Природата е величествена по всяко време на годината и поднася на пътника великолепни гледки… А какво е районът, без прекрасните пирински легенди, които ромолят, като местното вино. Чудни предания се разказват и за мома Кераца. Девойката ли била омайна колкото лозата, която расте само по тези места или виното от лозата ставало невероятно хубаво, като Кераца? Кой от кого „прихванал” името? Легендите са красиви и различни, но накрая имат един и същи финал: мома Кераца е неизменна част от хилядолетната история на виното керацуда.
Хората, които ценят труда на лозарите, не пропускат празника, който не е само в чест на Трифон Зарезан. В Илинденци почитат всички богове-закрилници през вековете: тракийския Загрей, фригийския Сабазий, гръцкия Дионис, римския Бакхус и, разбира се, Св. Трифон. Ако във виното е истината, в община Струмяни добавят още: хляба, приятелството, доброто настроение и традициите. Как керацудата, в продължение на 4 000 години, продължава да е неизменен участник в древния тракийски ритуал Розалин можете да чуете от разказа на Снежана Стоименова в звуковия файл




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Храм „Рождество Христово“ и Софийската синагога

Рождество и Ханука

Днес християните от цел свят отбелязват Рождество Христово, а довечера евреите   посрещат своя празник на Светлината – Ханука. И българи и евреи ще се съберат в своите храмове, ще запалят своите свещи, за да осветят те не само сградите отвътре, но и душите на вярващите... Какъв е за всяка общност празника и как различните софийски храмове събират..

публикувано на 25.12.24 в 09:45

При Дядо Коледа… през август

По Коледа всички погледи са вперени в Лапландия – мястото, където Дядо Коледа живее цяла година. Спазвайки веруюто да ви разказваме и за най-известните места от необичайна гледни точки,   ще ви представим родината на щедрия старец през  противоположния сезон - лятото. Биляна Траянова от предаването "Без багаж" е посетила селището на Дядо Коледа в..

публикувано на 24.12.24 в 18:10
Александра Русева, проф. Андреана Ефтимова, Венета Гаврилова, Невена Георгиева и Дарина Ангелова

Студенти коментират думите на 2024 година

Настроени за сериозна равносметка на събитията, белязали отминалите месеци, всяка година леко се озадачаваме от думите, избрани от големи световни речници и издателства като "дума на годината". Вторият поглед обаче и информацията за начина на избор хвърля върху картината друга светлина или най-малкото показва колко различни са вълненията на тези..

публикувано на 24.12.24 в 11:05

Космическата 2024 година

Надпреварата за Космоса е в разгара си и от научна гледна точка годината беше благополучна за космическите технологии и проучвания. Във "Време за наука" Никола Кереков представя най-важните акценти от Космическата 2024 година. Кой стигна до Луната,  какво се случи по пътя към Марс, как върви мисия Уран, кой свири на цигулка в Космоса и..

публикувано на 24.12.24 в 10:58

Японско горско къпане в Естония с д-р Павлина Михайлова

Какви са ползите от това да прекарваш част от времето си в гората. Японският автор Цин Ли ги е формулирал толкова точно, че в Страната на изгряващото слънце са станали официална държавна политика, а д-р Павлина Михайлова бе в Естония като част от обучаваща програма за прилагане на същия оздравителен метод. Гостенката в "Покана за пътуване" е..

публикувано на 22.12.24 в 12:20