Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Когато боговете на виното слизат в Илинденци, община Струмяни…

БНР Новини
Снимка: Стоян Петков

Това се случва всяка година на 1 февруари. Може да е студено, но това не е пречка за боговете да се спуснат от снежните и мраморни върхове на Пирин в Илинденци. Защо точно там? Защото и домакини, и гости от близо и далеч непременно идват за празника, а не могат да си го представят без божествената свита.Илинденци се слави с много неща: с уникална скулптурна галерия на отрито. Наоколо, по причудливите скали през лятото тече див мед. Природата е величествена по всяко време на годината и поднася на пътника великолепни гледки… А какво е районът, без прекрасните пирински легенди, които ромолят, като местното вино. Чудни предания се разказват и за мома Кераца. Девойката ли била омайна колкото лозата, която расте само по тези места или виното от лозата ставало невероятно хубаво, като Кераца? Кой от кого „прихванал” името? Легендите са красиви и различни, но накрая имат един и същи финал: мома Кераца е неизменна част от хилядолетната история на виното керацуда.
Хората, които ценят труда на лозарите, не пропускат празника, който не е само в чест на Трифон Зарезан. В Илинденци почитат всички богове-закрилници през вековете: тракийския Загрей, фригийския Сабазий, гръцкия Дионис, римския Бакхус и, разбира се, Св. Трифон. Ако във виното е истината, в община Струмяни добавят още: хляба, приятелството, доброто настроение и традициите. Как керацудата, в продължение на 4 000 години, продължава да е неизменен участник в древния тракийски ритуал Розалин можете да чуете от разказа на Снежана Стоименова в звуковия файл




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Силвана Грънчарова и Христина Топалова (Инка)

Животът е единно цяло между енергийните и физическите човешки умения

Силвана Грънчарова и Христина Топалова-Инка казват за себе си, че са граждани на света, защото през последните 40 години са посетили над 65 държави на петте континента. От 2020 г. Силвана и Инка са в България и са съавтори на книгите "Дишай, за да живееш", "Учебно помагало по енергийна анатомия" и "Работилничка за самоуправление – за деца,..

публикувано на 05.10.24 в 09:05
Бишкек

Прилича ли Киргизстан на Швейцария

Неотдавна бях в Киргизстан и там почти всички ме питаха "Била си си в Швейцария?". Защото някои гости сравнявали природата на далечната азиатска страна с държавата на шоколадите и Алпите. Да, наистина в Киргизстан има ледници, върхове седемхилядници, тучни ливади с щастливо пасящи крави, овце и кончета и бистри реки, от които с наслада да пиеш. Обаче..

публикувано на 04.10.24 в 16:35

Археолози откриха църква, част от манастира на св. Теодосий Търновски край Самоводене

Археолози откриха църква, част от манастира на свети Теодосий Търновски, край великотърновското село Самоводене. Експедицията е ръководена от археолозите от Регионалния исторически музей-Велико Търново проф. Хитко Вачев и Илиян Петракиев.  "Понякога е много трудно да разказваш как е изглеждало нещо, в случая говорим за великолепен средновековен..

публикувано на 04.10.24 в 15:25
Анелия Младенова и Йордан Младенов

Първата брайлова английска граматика – прозорец към кариерното развитие на незрящите хора

Преди броени дни, в Националното читалище на слепите "Луи Брайл 1928", бе представена първата в България адаптирана брайлова граматика по английски език за напреднали. Помагалото на филолога и поет Майкъл Винс ще даде възможност за нови хоризонти и надграждане на основните познания, което, от своя страна, ще повиши квалификацията на незрящите..

публикувано на 04.10.24 в 08:05

Gypsy Lore Society – годишна среща в София

През далечната 1888 във Великобритания   се създава международна ромска организация, наречена Gypsy Lore Society. Целта му и тогава, а и сега, е да обединява и установява по-тесни контакти между учените, изучаващи историята и културата на ромите – и отседналите и пътуващите (роувъри и травълърс както още ги наричат). Периодично това Общество..

публикувано на 03.10.24 в 08:10