Намаляване на броя на членовете на Централната избирателна комисия, българите в чужбина да гласуват за отделен избирателен район и по-силен мажоритарен елемент в листите, предлагат от Института за развитие на публичната среда.
Сегашните предложения за промени в изборното законодателство предвиждат членовете на ЦИК от 21 да станат 15. Председателят на управителния съвет на института Антоанета Цонева смята, че броят им трябва да е 9:
Смятаме, че това за населението, мащабите на България и работата, която комисията следва да върши, е оптимален вариант и предлагаме петима да бъдат излъчвани и избирани от парламента и четирима, назначавани от президента.
Цонева поиска още членовете на ЦИК, докато са такива, да не могат да развиват друга дейност и през две години и половина чрез жребий квотите да се обновяват.
От неправителствената организация предлагат също задължителна преференция с нулев праг за листите, което ще засили мажоритарния елемент, а българите в чужбина да са първите, които електронно да гласуват по интернет. Освен това, да отпадне възможността един кандидат за депутат да участва в две листи.
Цонева подкрепя идеята на президента по време на евровота да се проведе референдум, защото това ще вдигне избирателната активност.
На 6 март министърът на културата Мариан Бачев отстрани арх. Петър Петров от поста директор на Националния институт за недвижимо културно наследство..
Видин очаква мащабен благотворителен концерт в подкрепа на детското отделение на местната болница. Събитието на 12 юни от 19 часа ще бъде придружено от..
Изложбата "Какво ни свързва?" беше открива в Софийския арсенал за модерно и съвременно изкуство. "Какво ни свързва" е един вид "стоп-кадър", опит – без..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg