Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какво ни свързва – връзките между изкуството и храната

Изложбата "Какво ни свързва?" беше открива в Софийския арсенал за модерно и съвременно изкуство. "Какво ни свързва" е един вид "стоп-кадър", опит – без претенции за изчерпателност – да се уловят съвременни тенденции във веригата общество – храна – изкуство. С развитието на човешката цивилизация, храната (храненето) постепенно се превръща от естествен в социален и културен феномен. И до днес тя е (пре)носител и изразител на религиозни, светски, властови, политически и икономически модели, които, от своя страна, намират визуалното си изражение в изкуството. Процесът е взаимен: връзките между изкуството и храната отразяват съответните епохи с техните културни конструкции, идеологии, визии.

Вниманието на участващите художници до голяма степен е насочено към "символичния" потенциал на храната, към способността ѝ да бъде отправна точка за (критично) наблюдение и анализ на обществени процеси и размисъл върху тяхната история и настояще. Но също така и към възможностите ѝ да бъде източник на вдъхновение за развитието на индивидуални художествени концепции и практики. 

Какво би станало, ако ябълковите дървета можеха да взимат решения? Какво общо има модернизмът с меленето на брашно? По какъв начин чаят или листото от салата са източник на светлина, каква е връзката между храната и деконструкцията на езика? Това са само някои от въпросите, които поканените артисти провокират с творбите си. 

Други аспекти са свързани с нейната "архитектура" и по-конкретно – с присъствието на храната в градската среда, но също и с психологията на храненето като начин на живот и символ на статус, като елемент на дадена културна и социална идентичност. Изложбата представя осем автори, с разнообразни идеи, концепции и естетически подходи, работещи с различни медии: живопис, фотография, обекти, видео. Храната, интерпретирана в нейните конкретни и абстрактни проявления, е това, което ги свързва.

Изложбата може да бъде разгледана до 22 юни 2025 г.

В студиото на "Артефир" гостуваха кураторката Илина Коралова и артистите Василена Ганковска, Слав Недев, Вероника Цекова.

Снимки: Софийски арсенал за модерно и съвременно изкуство
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Камен Воденичаров

Щастието в малките неща на Доминиканската република и други приключения

Той е провокирал зрителите да пътуват из всевъзможни светове. В началото беше идеята, ентусиазмът и бунтът на младия човек, който чрез “Ку-Ку” показа, че можеш да се противопоставиш на това, което не ти харесва, докато усмихваш хората и ги караш да се замислят. След това продължи и с “Каналето”, а оттам заговори и чрез музиката, защото тъкмо тя..

публикувано на 15.07.25 в 17:10

Вечер на отворените врати в галерия "Теа Алба" с Иво Стаменов Отто

"Когато се стъмни, танцът на "Нашата хубава вечер" е най-приказен. Затова на 15 юли, от 19 до 21.30 ч , ще направим Вечер на отворените врати, в рамките на изложбата ми "Моите приказки със Светлината" – ръчно направени лампи от дърво на Иво Стаменов Отто. Ще покажем и Cello&Excavator – лампа с прелюбопитна история.  Изложбата ще продължи до 19..

публикувано на 15.07.25 в 16:47
Диан Костов и Милена Ташкова

Диан Костов и Милена Ташкова и тяхната Молитва за неразрушимото

На 13-и октомври на Майдана в Киев Диан Костов и Милена Ташкова откриха своята изложба, озаглавена "Молитва за неразрушимото". Диан Костов и Милена Ташкова вече работят върху нов проект, който ще се осъществи през есента. Както подсказва името на проекта, той ще бъде фокусиран върху това, което никой никога не може да разруши – вярата, смелостта,..

публикувано на 15.07.25 в 16:00
Елица Матеева

Кинокритикът Елица Матеева: Отказваме да работим заедно и да се вслушваме в другия

Книгата " Европейско кино за нетрадиционалисти – кинорежисьорите "ЗА" дъгата"  с автор Елица Матеева се занимава с филми със специфична тематика, създадени в периода от 1919 година до днес. По думите на актрисата Мартина Апостолова трудът е "единствено по рода си изследване до този момент в българската литература и кинокритика, хронологична..

публикувано на 15.07.25 в 14:55
Никола Цветанов, Борис Чеширков и Велин Манов (от ляво надясно)

Ново поколение в съвременното изкуство в изложбата Made in Leshten vol.4

Made in Leshten vol.4 e обща изложба с участието на петима художници от новото поколение в изкуството: Никола Цветанов, Боря Шапшалова - BoryaXYZ, Елеонора Едрева, Илджан Исметов - pilci ilci, и Тодор Рабаджийски. Експозицията идва след двуседмична резиденция в планинското село Лещен. Участниците са на възраст между 23 и 37 години. Куратори са Теодора..

публикувано на 15.07.25 в 10:05