Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Защо сме с най-ниска здравна култура в Европа и как да я подобрим

БНР Новини
Снимка: БГНЕС
Изследване на университета в Маастрихт, представено наскоро от Брюксел, ни поставя на опашката по здравна култура сред страните членки.
Разпитани били по 1000 души на възраст над 15 години от Германия, Австрия, Холандия, Ирландия, Гърция, Полша, Испания и България по четири показателя. На първите два от тях - какви познания имате за собственото си здраве (как разчитате симптомите и разбирате, че сте болен) и знаете ли къде да потърсите медицинска помощ, щом се нуждаете, над 50 % от българите дали опасни и неадекватни отговори. Третото питане било какво разбирате под профилактика, какви прегледи предвижда тя, на каква възраст и през какъв период от време. Цели 70% от запитаните българи заявили, че въобще не знаят как да се подлагат на нея и какво да правят. Трагичните отговори в останалите 7 държави били средно 30%, само в Испания скочили на 40 на сто.
Българинът няма никаква представа от здравословно хранене, показала четвъртата група от въпроси.
Можем ли да променим тенденцията и как? За това разговаряхме в „Нашият ден - практично” с доц. Михаил Околийски от Националния център за опазване на общественото здраве и д-р Борислав Миланов, председател на Българския зъболекарски съюз.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В деня на българската святост за избора на нов патриарх

Христовата Църква е една и неделима. Поместните църкви са живи членове на тази света, съборна и апостолска Църква. Обособяването на поместни Църкви ни говори, че Бог е осветил съществуването на различните народи с техните характерни черти. Като се вземат под внимание различните особености на отделните народи, проповедта и службата на роден език..

публикувано на 07.07.24 в 09:20

Село Калояново – древно и младо

Село Калояново се намира на около 25 километра от областния град Пловдив и е общински център на общо 15 села. До 1934 година носи името Селджиково. Изборът на новото име е в чест на българския цар Калоян. Днес в селото живеят над 2500 човека. В периода VIII век преди Христа - V век след Христа земите около Калояново са част от територията на Древна..

публикувано на 06.07.24 в 13:05
Евгений Кънев

Евгений Кънев: Няма силни гласове в медиите, които да покажат абсурдите на ГЕРБ

"Интерсубективна реалност", която създават българските медии, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев , икономист. "Живеем от доста време в тази "интерсубективна реалност" , която се изразява в това, че медиите поднасят темите, които диктуват дневния ред на страната по определен начин. Забелязваме, че важните неща за..

публикувано на 06.07.24 в 08:50
Владимир Шурупов

Владимир Шурупов: Искам единствено да ми дадат възможност да работя като лекар

Един случай на тежка бюрокрация в България или защо Владимир Шурупов, бежанец от Русия след началото на войната в Украйна, не може да приравни дипломата си за лекар у нас. Интервю с д-р Владимир Шурупов. Очакваме отговор от МЗ, към което изпратихме въпроси. Владимир Шурупов и семейството му минават през тежка и унизителна процедура, когато подават..

публикувано на 05.07.24 в 16:30
Снимката е илюстративна

Делба и присъдена издръжка

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев, експерт по гражданско и административно право и дългогодишен консултант на предаването, отговаря на слушателски въпроси. Пенка Иванова от Враца пита: Ако има продажба на имот, който е част от делбената маса при извършване на делба, без участие на някой от наследниците, тя..

публикувано на 05.07.24 в 15:35