Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Защо сме с най-ниска здравна култура в Европа и как да я подобрим

БНР Новини
Снимка: БГНЕС
Изследване на университета в Маастрихт, представено наскоро от Брюксел, ни поставя на опашката по здравна култура сред страните членки.
Разпитани били по 1000 души на възраст над 15 години от Германия, Австрия, Холандия, Ирландия, Гърция, Полша, Испания и България по четири показателя. На първите два от тях - какви познания имате за собственото си здраве (как разчитате симптомите и разбирате, че сте болен) и знаете ли къде да потърсите медицинска помощ, щом се нуждаете, над 50 % от българите дали опасни и неадекватни отговори. Третото питане било какво разбирате под профилактика, какви прегледи предвижда тя, на каква възраст и през какъв период от време. Цели 70% от запитаните българи заявили, че въобще не знаят как да се подлагат на нея и какво да правят. Трагичните отговори в останалите 7 държави били средно 30%, само в Испания скочили на 40 на сто.
Българинът няма никаква представа от здравословно хранене, показала четвъртата група от въпроси.
Можем ли да променим тенденцията и как? За това разговаряхме в „Нашият ден - практично” с доц. Михаил Околийски от Националния център за опазване на общественото здраве и д-р Борислав Миланов, председател на Българския зъболекарски съюз.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мозъчни донори

В редакция "Хумор и сатира" акъл имаме много и щедро го раздаваме, не ни се свиди. Огледаме се, видим област, където явно се нуждаят от акъл и веднага ставаме мозъчни донори, така да се каже.  За съжаление често пъти акълът ни се отхвърля, не влиза в работа, което си личи навсякъде у нас. Това обаче не ни разколебава, продължаваме да раздаваме в..

публикувано на 25.11.24 в 15:15
Мина Киркова и Михаил Мишев

Между страха и истината – или къде е Дявола?

Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как фалшивите, подвеждащи и изфабрикувани новини се разпространяват по различен начини в различните общности?  В "Работилница за журналисти" на АЕЖ - България беше представено ново проучване на..

публикувано на 25.11.24 в 14:06
Илияна Типова

Антон Митов представя: Илияна Типова, журналист от Радио Кърджали

В Деня на патентоване на първата електрическа самобръсначка и първото изкуствено кръвопреливане в света, гост в студиото е Илиана Типова – отличник на випуска на 10-ия майсторски клас по радиожурналистика на БНР. Тя е автор и водещ на предаването за туризъм и хоби на Радио Кърджали "Накъде в неделя". За връзката между Граф Дракула, Хелоуин, гробищата..

публикувано на 25.11.24 в 13:27
Детелина Стаменова, психолог

Въздух, стрес, храна – епигенетичните фактори, предавани през поколенията

Епигенетиката изучава изменения в гените, които не се дължат на промени в ДНК последователността. Тези промени могат да бъдат предизвикани от външни фактори – въздух, стрес, хранене, и в някои случаи се предават на следващите поколения. За епигенетичните фактори и тяхното овладяване в изпълненото със стрес ежедневие в "Terra Култура" говори..

публикувано на 25.11.24 в 13:12
Саша Безуханова

Саша Безуханова: Икономиката на бъдещето ще бъде зелена, освен дигитална

От 2 декември всеки понеделник между 8:30 ч. и 9 ч. в ефира на "Нашият ден" ще гостуват български иноватори със зелена бизнес ориентация. Поводът е първото национално проучване на Move.bg "Зелени решения от България 2024" . За "зелените решения" в бизнеса и данните от проучването в предаването разговаряме със Саша Безуханова –..

публикувано на 25.11.24 в 11:44