Атанасов остава в историята като автор на първата българска симфония, която обаче има премиера не тук, а в Загреб и по думите на младия диригент Цветан Крумов 100-годишнината от създаването на творбата дори не е отбелязана подобаващо в България. Историята изпраща по-голямата част от творчеството на напредничавия композитор в забрава.
Избирайки тема за своята докторска дисертация, по препоръка на преподавателя си - проф. Пламен Джуров, Крумов решава да направи нещо много полезно за опазването на българската музикална култура - да реконструира и представи пред публика Втората симфония на Никола Атанасов, писана в периода между 1922 - 1926-а година. Манускриптът се пази в Съюза на българските композитори. След многомесечен труд и изследвания нотите са отпечатани и предоставени на Академичния симфоничен оркестър, който изпълни симфонията на 31-ви януари 2014-а г. под палката на Цветан Крумов.
Реконструираната версия на Симфония № 2 от Никола Атанасов може да бъде открита вече в библиотеката на НМА "Проф. Панчо Владигеров".
Чуйте интересни подробности в интервюто с диригента Цветан Крумов, излъчено в предаването "Алегро виваче".
Тази вечер трупата на балет "Арабеск" ще представи на сцената на Музикалния театър първата си за сезона премиера - три танцови миниатюри, обединени от заглавието "Вива ла класика". Заглавието подсказва посоката, в която се насочва "Арабеск". Три заглавия от големия класически репертоар - "Лебедово езеро" от Чайковски, "Дон Кихот" от Рихард Щраус и..
Какво е "съдебна реформа" в контекста на предстоящия избор на главен прокурор у нас, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Борис Митов ,..
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът..
Сборникът "Изборът на поета: Ивайло Иванов" е резултат от проведената през декември 2022 г. Национална научна конференция "Изборът на поета: 50 години от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg